سارقان آثار هنری در سوییس با ربودن چهار تابلوی نقاشی گران‌قیمت متعلق به بزرگان عرصه‌ی امپرسیونیسم، بزرگ‌ترین سرقت تاریخ سوییس را رقم زدند.

در حالی‌كه تنها چند روز از به سرقت‌رفتن دو تابلوی نفیس "پاپلو پیكاسو" از یك موزه هنری در شهر زوریخ می‌گذرد، روز یكشنبه سارقان آثار هنری چهار تابلوی نقاشی دیگر متعلق به نقاشان برجسته امپرسیونیست را از موزه‌ی "ویلا" در زوریخ سرقت كردند.

ارزش چهار تابلوی نقاشی "خشخاش‌های نزدیك وتویل" اثر "كلود مونت"، "شاخه بلوط شكوفه‌زده" اثر "وینسنت ون‌گوگ"، "پسری با جلیقه قرمز" اثر "پل سزان" و "كنت لپیك و دخترانش" اثر "ادگار دگاس"، بیش از ۱۶۳ میلیون دلار برآورد شده است كه بزرگ‌ترین سرقت در تاریخ سوییس و حتا اروپا به‌شمار می‌رود.

پلیس شهر زوریخ اعلام كرد كه این آثار هنری از مجموعه آثار هنری "امیل بوهرل" ربوده شده‌اند.

بر اساس این گزارش، سه مرد نقاب‌دار مسلح روز یكشنبه وارد موزه شدند و پس از آن‌كه كارمندان موزه را وادار به درازكشیدن روی زمین كردند، این تابلوهای نقاشی را به داخل یك خودروی سفید انتقال دادند.

سخن‌گوی پلیس زوریخ معتقد است این سرقت از لحاظ ارزش حتا در اروپا نیز بی‌سابقه بوده است. این تابلوهای نقاشی چنان معروف هستند كه پلیس احتمال داده است در بازار آزاد فروخته شوند.

خبرگزاری آلمان گزارش داده است، در حال حاضر این موزه ۱۰۰هزار فرانك جایزه برای ارایه اطلاعاتی كه منجر به پیداشدن این تابلوهای نقاشی شود، تعیین كرده است.

این موزه‌ی شهر زوریخ در سال ۱۹۶۰ راه‌اندازی شد و بیش از ۲۰۰ تابلوی نقاشی در آن به نمایش گذاشته شده است. این سرقت هنری به‌طور حتم در صدر فهرست سرقت‌های هنری چند دهه اخیر قرار می‌گیرد.

در سال ۱۹۸۸، سه تابلوی نقاشی متعلق به "ون گوگ" به ارزش ۱۸۲ میلیون دلار از یك موزه در آرنهم هلند به سرقت رفتند. پس از آن در سال ۱۹۹۰،‌ چندین تابلوی نقاشی به ارزش ۱۴۵ میلیون دلار از موزه "گاردنر" بوستون دزدیده شدند.