پیكر «ژازه طباطبایی» از پیشگامان هنر مدرن ایران صبح امروز از مقابل مؤسسه فرهنگی و هنری صبا به سمت بهشت‌زهرا (س) تشییع و در قطعه هنرمندان ایران به خاك سپرده شد.

حبیب‌الله صادقی مدیر كل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد در مراسم تشییع پیكر این هنرمند نقاش و مجسمه‌ساز ضمن اعلام پیام تسلیت صفارهرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و ایمانی خوشخو معاونت هنری وزارت ارشاد گفت: ژازه طباطبایی بیش از نیم قرن در عرصه هنرهای تجسمی ایران فعالیت داشت و در زمینه‌های نقاشی،مجسمه‌سازی،تئاتر و سینما هنرآفرین بود.

صادقی ادامه داد: ژازه طباطبایی باطن و ذات هنر ملی ایران را در عرصه ظهور مدرنیسم در ایران جلوه‌گر ساخت و هنرمندی بود كه در ذهن او همه جهان زیبا بود.

خسرو سینایی و جواد مجابی از دوستان و یاران دیرین این هنرمند نیز در ادامه به ذكر خصوصیات اخلاقی و هنری این هنرمند پرداختند.

مراسم تشییع پیكر این هنرمند نقاش و مجسمه‌ساز مدرن ایران از مقابل مؤسسه فرهنگی وهنری صبا انجام شد و این در حالی است كه این مؤسسه خود را برای میزبانی از هفتمین دوسالانه نقاشی معاصر ایران آماده كرده و از عصر امروز پذیرای علاقه‌مندان و هنرمندان نقاش خواهد بود.

در این مراسم جمع كثیری از هنرمندان نقاش،مجسمه‌ساز و همچنین دوستان و یاران سالهای دور و نزدیك ژازه طباطبایی حضور داشتند.

ژازه طباطبایی، جمعه شب گذشته ۱۹ بهمن‌ماه در سن ۷۷ سالگی در بیمارستان آتیه تهران درگذشت.

طباطبایی مدتی بود كه به دلیل مشكلات ریوی، اختلال در بلع و خونریزی معده در بخش آی سی یو بیمارستان آتیه بستری شده بود.

این هنرمند پایه‌گذار و مدیر گالری هنر مدرن ایران بود و آثارش در استرالیا، چین، انگلیس، فرانسه، ‌آلمان، یونان، هند، ایران، ایتالیا، موناكو، اسپانیا، سوئد،‌ تركیه، آمریكا و یوگسلاوی به نمایش گذاشته شده بود.

آثار نقاشی و مجسمه ژازه طباطبایی در موزه‌ها و كلكسیون‌های شخصی مانند موزه لوور پاریس، موزه مترو پلیتن نیویورك، موزه هنرهای معاصر تهران، پریوات كولكسیون آلمان و گالری سیحون تهران نگهداری می‌شود.

در سال ۱۳۴۶ خسرو سینایی كارگردان سینما فیلمی از آثار ژازه تهیه كرد كه «شرح حال» نام دارد. در سال ۱۳۷۶ نیز فیلم دیگری با نام «كوچه پاییز» درباره زندگی این هنرمند ساخت.

همچنین آثار وی به جشنواره‌های پاریس، سن پائولو و جشنواره دوسالانه ونیز رفته و بیش از۱۰ جایزه جهانی دریافت كرده‌ بود.

ژازه طباطبایی از جمله نقاشانی بود كه موضوعات سنتی را به شیوه‌ مدرن بیان و مجسمه‌هایش را با استفاده از آلات و ادوات مستعمل ماشین‌های صنعتی خلق می‌كرد.