مدیر عامل مؤسسه فرهنگی وهنری صبا در مراسم تشییع پیكر این هنرمند مجسمه‌ساز، از راه‌اندازی «بنیاد ژازه طباطبایی» درمحل فعلی نگارخانه این هنرمند خبر داد.

محسن زارع مدیر عامل مؤسسه فرهنگی -هنری صبا در مراسم تشییع پیكر این هنرمند از تأسیس «بنیاد ژازه طباطبایی» خبر داد و گفت: بنیاد ژازه طباطبایی در راستای اشاعه هنر نوگرا و همچنین حفاظت از آثار این هنرمند ایرانی با همكاری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی و فرهنگستان هنر تأسیس خواهد شد.

زارع درباره این بنیاد توضیح داد: بنیاد «ژازه طباطبایی» به عنوان بخشی از گنجینه اصیل و ارزشمند هنر معاصر ایران و همچنین گسترش و اشاعه هنر نوگرای ایران تأسیس می‌شود و همچنین مركزی برای حمایت از هنرمندان این عرصه و طرح‌ها و ایده‌های آنان در عرصه‌های گوناگون تجسمی خواهد بود.

این بنیاد درمحل فعلی نگارخانه ژازه طباطبایی با حمایت فرهنگستان هنر و وزارت ارشاد ثبت خواهد شد كه زارع در این باره گفت: نگارخانه ژازه طباطبایی جزء اولین نگارخانه‌های ایران در دوره ورود هنر مدرن در ایران محسوب می‌شود كه آثار بسیاری از این هنرمند و دیگر هنرمندانی كه در قید حیات نیستند در آن نگهداری می‌شود و قدمت این نگارخانه و آثار منحصر به فرد آن از جمله دلایلی بود كه فرهنگستان هنر را بر آن داشت تا به حفظ و نگهداری این محل و آثار موجود در آن بپردازد.

وی افزود: در حال حاضر نیز فرهنگستان هنر با همكاری وزارت ارشاد به حفظ و نگهداری از نگارخانه و آثار ژازه طباطبایی خواهد پرداخت تا تكلیف این بنیاد به زودی مشخص شود.

پیكر «ژازه طباطبایی» از پیشگامان هنر مدرن ایران، صبح امروز از مقابل مؤسسه فرهنگی و هنری صبا تشییع شد تا در قطعه هنرمندان بهشت‌ زهرا(س) تهران به خاك سپرده شود.