علی مطلب زاده؛ ژازه طباطبایی درگذشت. این خبر کوتاهی بود که دیروز و پیش از آنکه دهان به دهان بگردد، در خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت. ژازه طباطبایی که مدتی بود به دلیل مشکلات ریوی و اختلال در بلع و خونریزی معده در بیمارستان آتیه بستری شده بود، شب گذشته در ۷۷ سالگی درگذشت. حال ژازه طباطبایی از ماه ها پیش به همین شکل گزارش می شد و به این گزارش ها اضافه کنید خبرهایی مثل «ژازه طباطبایی با پزشک معالجش همکاری نمی کند»، «ژازه طباطبایی به خانه سالمندان منتقل شد» و... البته به خبرهای چند هفته اخیر پیرامون وضعیت جسمی ژازه می توان خبرهای دیگری را هم اضافه کرد. حبیب الله صادقی مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، چندی پیش از اینکه نمایشگاه مرور آثار ژازه در موزه هنرهای معاصر به سال بعد موکول شده خبر داده بود؛ همچنین دیروز صادقی با اعلام خبر فوت ژازه طباطبایی به فارس گفت؛ «پیکر ژازه طباطبایی فردا (یکشنبه ۲۱ بهمن) ساعت ۹ صبح از مقابل موسسه فرهنگی و هنری صبا به سمت بهشت زهرا تشییع و در قطعه هنرمندان ایران به خاک سپرده می شود.» اینها تمام خبرهایی بودند که در این چند ماه از ژازه به دست رسید. هرچند گفته می شد ژازه طباطبایی چند سالی است که به خاطر برخورد شخصی اش با دیگران در حاشیه قرار گرفته و کمتر کسی جرأت آن را داشت که به سراغش برود. حالا سوال اینجاست با این سیری که توضیح داده شد آیا منتظر مرگ او نبودیم؟،

برای فهم البته می توان فوت ژازه را با فوت نیکول فریدنی در هفته گذشته مقایسه کرد. با این حساب جسارت نیست اگر بگوییم ژازه ماه ها پیش فوت کرده بود. اما به هر حال ژازه طباطبایی، نقاش و مجسمه ساز ۷۷ ساله، شب گذشته درگذشت. ژازه از آن دسته هنرمندانی بود که هم در دسته هنرمندان شناخته شده قرار می گرفت و هم به واسطه مجسمه هایی که با استفاده از قطعات مستعمل ماشین ها می ساخت اکثر گاراژدارها و اوراقچی های شوش، مولوی و... او را می شناختند. او دستی هم در نوشتن داشت و بیش از ۴۰ جلد کتاب شامل داستان های فولکلور، رمان، شعر، نقدهای هنری و نمایشنامه منتشر کرده بود.

او که در سال ۱۳۲۹ از هنرستان هنرپیشگی دیپلم خود را گرفته بود نخستین نمایشگاه نقاشی خود را که شامل نقاشی هایی مینیاتورگونه بودند در همان سال برپا کرد. هرچند در سال ۱۳۳۳ در رشته کارگردانی و مبانی تئاتر شاگرد اول شده بود اما پس از آن به سراغ نقاشی رفت و در سال ۱۳۳۹ دوره نقاشی خود را در دانشکده هنرهای زیبا به پایان رساند. ژازه در همان سال اولین گالری ایران را با نام «هنر جدید» تاسیس کرد. ژازه طباطبایی با حضور مستمر در چهار دهه نقاشی و مجسمه سازی ایران نقش ویژه یی داشت و با رویکرد به موضوع هایی مثل نقش های سنتی، جلوه های دیداری فرهنگ مردم، افسانه ها، شعر، مظاهر زندگی شهروندی و... به نوعی در کارهایش بازنگری حیات اجتماعی معاصر به چشم می خورد. آثار او تاکنون علاوه بر ایران در انگلستان، استرالیا، چین، فرانسه، آلمان، یونان، امریکا و... به نمایش درآمده است و تعدادی از آثار او در موزه های لوور پاریس، متروپولیتن نیویورک و... حضور دارد.