استاندار گلستان: ۳ برنامه اضطراری، كوتاه و بلندمدت برای رفع معضل كم آبی های استان در نظر گرفته شده است.

كمبود آب در شهرهای مختلف استان گلستان كه حداقل از ۴۰ سال گذشته امری عادی بوده، با برنامه ریزی های صورت گرفته رفع می شود.

یحیی محمودزاده، استاندار گلستان در این مورد گفت: ۳ برنامه اضطراری، كوتاه و بلندمدت برای رفع كم آبی ها بویژه شهرستان گرگان در نظر گرفته شده است.

وی افزود: حفر ۱۰ حلقه چاه برنامه ای اضطراری بوده كه تاكنون ۹ حلقه آن زده شده و در برنامه كوتاه مدت نیز حفر ۱۰ چاه در منطقه محمدآباد شهرستان گرگان برای تأمین آب شرب و زراعی گرگان در نظر گرفته شده است.

محمودزاده با بیان اینكه تا تابستان سال آینده چاه ها به شبكه آب متصل می شود، ادامه داد: ساخت سد محمد آباد برنامه بلندمدت برای تأمین آب است كه مراحل تأمین اعتبار و اجرای آن در دست پیگیری است.

عباس رضایی، مدیرعامل شركت آب و فاضلاب گلستان نیز در این مورد گفت: تمام تلاش شركت بر آن است كه این ۱۰ حلقه چاه گرگان كه در برنامه اضطراری قرار دارد قبل از مرداد ماه سال آینده وارد مدار شود.

رضایی، اعتبار در نظر گرفته شده برای حفر این چاه ها را ۳۰ میلیارد ریال اعلام و اضافه كرد: تاكنون ۱‎/۵ میلیارد ریال آن از محل اعتبارات استانی و ۸ میلیارد ریال از ستاد حوادث كشور تخصیص یافته است.

وی با بیان اینكه تكیه استان تاكنون به استفاده از آب های زیرزمینی بوده افزود: این منابع نمی تواند به تنهایی در درازمدت جوابگو باشد و اوج كمبود آب را تابستان ها در شهر گرگان شاهد هستیم.

رضایی با اشاره به اینكه در شهرهای دیگر استان نیز میزان آب تأمین شده در نقطه سر به سر قرار دارد، گفت: استان با بارندگی سالانه ۴۵۰ میلیمتر به ایجاد زیرساخت هایی برای مهار، تصفیه و مصرف نیاز دارد.

به گفته وی، اعتبار بخش آب شرب شهرهای استان ۱۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان است كه كمتر از ۳۰ درصد این اعتبار تخصیص یافته كه اقداماتی از قبیل حفرچاه، اصلاح شبكه، ساخت مخزن و آبرسانی انجام شده است.

وی با بیان اینكه افزایش چاه ها نیزمشكلات زیادی دارد و آسیب پذیری منابع آب استان را به همراه می آورد، افزود: در استان های دیگر تأمین آب به صورت تلفیقی از منابع مختلف صورت می گیرد.

این مسئول آبفای گلستان ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد تا سال ۱۴۱۰ نیاز آبی استان ۵ هزار لیتر آب در ثانیه است كه برای تأمین آن باید به دنبال منابع آب سطحی باشیم.

وی درباره دیگر اقدامات برای تأمین كمبود آب استان گفت: ساخت سیستم فاضلاب گرگان در دست اقدام است كه ۳۰ میلیون دلار وام از بانك توسعه اسلامی برای آن در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل آبفا اضافه كرد: فاضلاب این شهر تحول بزرگی در جمع آوری و تصفیه آب مصرفی و برخورداری مردم خواهد بود و به اندازه ۵۰ چاه عمیق ارزش دارد.

وی درباره دیگر فواید سیستم فاضلاب گفت: شهرهای استان دارای چاه های جاذب بوده كه این امر سبب ورود آلودگی فاضلاب به آب های زیرزمینی است، سیستم فاضلاب می تواند در كیفیت آب های زیرزمینی و بهداشت آن مؤثر باشد.

رضایی بیان داشت: طرح های فاضلاب كیفیت آب را آن گونه كه مد نظر سازمان محیط زیست و سازمان بهداشت جهانی است افزایش خواهد داد.

وی با اشاره به اینكه تأمین آب كشاورزی برای منطقه از فواید دیگر فاضلاب است، افزود: مطالعات نشان می دهد میزان هدر رفت آب شرب مصرفی در خانه ها ۷۵ درصد است كه می توان از پساب آن به عنوان كود آلی نیز استفاده كرد.

رضایی اظهار داشت: شهر گرگان یك هزار لیتر در ثانیه مصرف آب دارد كه با راه اندازی سیستم فاضلاب می توان ۷۵۰ لیتر در ثانیه آب به بخش كشاورزی اضافه كرد.

وی با بیان اینكه ۲۵ درصد پرت آب مصرفی در استان داریم، افزود: تابستان امسال ۳۵ درصد جمعیت خانوارهای گرگان با قطع آب روبه رو بودند كه برای رعایت عدالت، آب ۷۵ درصد شهر جیره بندی شد.

وی با اشاره به اینكه فاضلاب در ۷ شهر استان در دست مطالعه و در ۵ شهر در حال اجراست گفت: جمع آوری فاضلاب همه شهرهای استان نیز از اقداماتی است كه در دور دوم سفر هیأت دولت برای مطالعات آن درخواست اعتبار خواهد شد.

به گفته وی، در بخش فاضلاب ۹۵ میلیارد ریال اعتبار در سال ۸۶ مصوب شده كه ۸۰درصد آن تخصیص یافته و در لایحه بودجه سال ۸۷ این عدد به ۱۲۵میلیارد ریال افزایش یافته است.