پیكر ژازه طباطبایی پیشكسوت مجسمه‌سازی مدرن ایران،فردا صبح از مقابل مؤسسه فرهنگی و هنری صبا به سمت بهشت‌زهرا(س) تشییع خواهد شد.

حبیب‌الله صادقی مدیر كل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد با اعلام این خبر گفت: پیكر ژازه طباطبایی، فردا ساعت ۹ صبح از مقابل مؤسسه فرهنگی و هنری صبا به سمت بهشت‌زهرا (س) تهران تشییع خواهد شد و در قطعه هنرمندان ایران به خاك سپرده خواهد شد.

ژازه طباطبایی هنرمند نقاش و مجسمه‌ساز مدرن ایران شب گذشته در سن ۷۷ سالگی در بیمارستان آتیه تهران درگذشت.

طباطبایی مدتی بود كه به دلیل مشكلات ریوی، اختلال در بلع و خونریزی معده در بخش آی سی یو بیمارستان آتیه بستری شده بود.

این هنرمند پایه‌گذار و مدیر گالری هنر مدرن ایران بود و آثارش در استرالیا، چین، انگلیس، فرانسه، ‌آلمان، یونان، هند، ایران، ایتالیا، موناكو، اسپانیا، سوئد،‌ تركیه، آمریكا و یوگسلاوی به نمایش گذاشته شده بود.

ژازه طباطبایی اولین داستان خود را بنام «شن و نی» در دوازده سالگی نوشت و سپس به دیگر رشته‌های هنری دست یازید.

نمایشنامه‌هایی مانند «شكوفه‌های پژمرده»، «لرد چی‌چی‌یانف»، «جای پا» و «آقاموچول» را نگارش كرده و خود نیز كارگردانی كرد و در «كانون پیشاهنگ» به روی صحنه آورد. در سال ۲۵ داستان «پسر كوچك» را چاپ كرد.

وی در سال ۱۳۲۹ از هنرستان هنرپیشگی دیپلم گرفت و اولین نمایشگاه نقاشی خود را كه نقاشی‌هایی با سبك مینیاتور بودند برپا كرد. سپس در سال ۱۳۳۳ در رشته كارگردانی و مبانی تاتر دانشكده ادبیات ایران شاگرد اول شد و نمایش «پیراهن ملوانی» را به صحنه آورد.

طباطبایی در سال ۱۳۳۹ دوره نقاشی را در دانشكده هنرهای زیبا به‌پایان رساند و نگارخانه «هنر جدید» را بنیاد نهاد كه اولین گالری در ایران به شمار می‌رفت.

آثار نقاشی و مجسمه ژازه طباطبایی در موزه‌ها و كلكسیونهای شخصی مانند موزه لوور پاریس، موزه مترو پلیتن نیویورك، موزه هنرهای معاصر تهران، پریوات كولكسیون آلمان و گالری سیحون تهران قرار دارند.

در سال ۱۳۴۶ خسرو سینایی كارگردان سینما فیلمی از آثار ژازه تهیه كرد كه «شرح حال» نام دارد. در سال ۱۳۷۶ نیز فیلم دیگری با نام «كوچه پاییز» درباره زندگی این هنرمند ساخت.

همچنین آثار وی به جشنواره‌های پاریس، سن پائولو و جشنواره دوسالانه ونیز رفته و بیش از۱۰ جایزه جهانی دریافت كرده‌ بود.

ژازه طباطبایی از جمله نقاشانی بود كه موضوعات سنتی را به شیوه‌ مدرن بیان و مجسمه‌هایش را با استفاده از آلات و ادوات مستعمل ماشین‌های صنعتی خلق می‌كرد.

ژازه در پایان عمر خود اغلب در اسپانیا زندگی می‌كرد.