ژازه طباطبایی، نقاش و مجسمه‌ساز، در سن ۷۷ سالگی شب گذشته در بیمارستان آتیه تهران درگذشت.

طباطبایی مدتی به دلیل مشكلات ریوی،اختلال در بلع و خونریزی معده در بخش آی سی یو بیمارستان آتیه بستری شده بود.

این هنرمند پایه‌گذار و مدیر گالری هنر مدرن ایران بود و آثارش در استرالیا، چین، انگلیس، فرانسه، ‌آلمان، یونان، هند، ایران، ایتالیا، موناكو، اسپانیا، سوئد،‌ تركیه، آمریكا و یوگسلاوی به نمایش گذاشته شده بود.

ژازه طباطبایی اولین داستان خود را بنام «شن و نی» در دوازده سالگی نوشت و سپس به دیگر رشته‌های هنری دست یازید.

نمایشنامه‌هایی مانند «شکوفه‌های پژمرده»، «لرد چی‌چی‌یانف»، «جای پا» و «آقاموچول» را نگارش کرده و خود نیز کارگردانی کرد و در «کانون پیشاهنگ» به روی صحنه آورد. در سال ۲۵ داستان «پسر کوچک» را چاپ كرد.

وی در سال ۱۳۲۹ از هنرستان هنرپیشگی دیپلم گرفت و اولین نمایشگاه نقاشی خود را که نقاشی‌هایی با سبک مینیاتور بودند برپا کرد. سپس در سال ۱۳۳۳ در رشته کارگردانی و مبانی تاتر دانشکده ادبیات ایران شاگرد اول شد و نمایش «پیراهن ملوانی» را به صحنه آورد.

طباطبایی در سال ۱۳۳۹ دوره نقاشی را در دانشکده هنرهای زیبا به‌پایان رساند و نگارخانه «هنر جدید» را بنیاد نهاد که اولین گالری در ایران به شمار می‌رفت.

آثار نقاشی و مجسمه ژازه طباطبایی در موزه‌ها و کلکسیونهای شخصی مانند موزه لوور پاریس، موزه مترو پلیتن نیویورک، موزه هنرهای معاصر تهران، پریوات کولکسیون آلمان و گالری سیحون تهران قرار دارند.

در سال ۱۳۴۶ خسرو سینایی کارگردان سینما فیلمی از آثار ژازه تهیه كرد که «شرح حال» نام دارد. در سال ۱۳۷۶ نیز فیلم دیگری با نام «کوچه پاییز» درباره زندگی این هنرمند ساخت.

همچنین آثار وی به جشنواره‌های پاریس، سن پائولو و جشنواره دوسالانه ونیز رفته و بیش از۱۰ جایزه جهانی دریافت كرده‌ بود.

ژازه طباطبایی از جمله نقاشانی بود كه موضوعات سنتی را به شیوه‌ مدرن بیان و مجسمه‌هایش را با استفاده از آلات و ادوات مستعمل ماشین‌های صنعتی خلق می‌كرد.

ژازه در پایان عمر خود اغلب در اسپانیا زندگی می‌کرد.