ایسنا؛ بزرگ ترین چیدمان محیطی ایران به یاد شهدای پرواز ایرباس در تاریخ هنر ثبت و در ساحل نیلگون خلیج فارس اجرا شد. جشنواره هنر محیطی خلیج فارس با حضور بیش از یکصد نفر در پانزدهمین دور همراه بود. در اجرای چیدمان هواپیمای ایرباس، تصویر هواپیما به اندازه تقریباً واقعی در ساحل جنوب شرقی جزیره هرمز با استفاده از سنگ و خاک سرخ جزیره هرمز به تصویر کشیده شد. طراحی این اثر به گونه یی پیش بینی و مطالعه شده بود که با بالا آمدن آب دریا هواپیما در ساحل محو شد و بالا آمدن آب دریا تدریجاً خاک سرخ مورد استفاده در طراحی این اثر را روانه دریا کرد. برای دسترسی به این مکان که برای مکان یابی آن از نقشه های هوایی گوگل استفاده شده بود، سختی بسیاری وجود داشت. هنرمندان صبح زود از داخل آب دریا که امواج آن به صخره ها و کوه های ضلع جنوب شرقی جزیره برخورد می کرد، در زمانی محدود، وقتی که آب در کم ارتفاع ترین حد بود، به سختی خاک ، و سنگ و تجهیزات شان را از این محل عبور دادند و اثر را اجرا کردند.

پس از اجرا، هنرمندان از بالای کوه های اطراف روند پنهان شدن و یکی شدن هواپیما با آب را عکاسی و تصویربرداری می کردند. محمد بانوج، محمد سایبانی، احمد کارگران، فرح امینی، اسماعیل پاکدامن، عقیل دادی زاده، بهرنگ عباسپور و حمیدرضا صادقی هنرمندان حرفه یی بومی شرکت کننده در جشنواره و طاهره گودرزی، محمود مکتبی، عاطفه خاص، زهرا شفیع آبادی، شهرناز زرکش، حسام الدین محمدیان، میترا سلطانی، زهره دلداده، حجت امانی و راحله زمردی نیا هم هنرمندانی بودند که از شهرهای مختلف ایران، عموماً از مسیر تهران به بندرعباس رفتند و در شکل گیری اثر پرواز ۶۵۵ نقش داشتند.

احسان راطبی و ماکان آشوری روند جشنواره را با تاکید بر اثر پرواز ۶۵۵ تصویربرداری کردند و قرار است آن را در قالب فیلم مستند ارائه دهند. هنرمند انگلیسی، بنجامین هیوت، طراحی حروف را به عهده داشت. هنرمند آلمانی - آنیا همپل - از جشنواره محیطی در جزیره هرمز بازدید و از آثار انجام شده شگفت زده بود.

احمد نادعلیان - دبیر جشنواره - گفت؛ برای این جشنواره از هیچ نهاد یا مرکزی درخواست حمایت و کمک نشد.

هزینه سفر به منطقه و غذای روزانه توسط هنرمندان شرکت کننده پرداخت شد. این خواست ما بود که بدون حمایت این حرکت را انجام دهیم و اهمیت هنر خصوصاً هنر محیطی را یادآور شویم. گمان نمی کنم مدیرانی که کارشان با ما مرتبط باشد از حرکت های ما بی اطلاع باشند. البته در جشنواره کنونی فقط یک مینی بوس ارشاد هنرمندانی را که از تهران به بندرعباس رفته بودند به اسکله شهید حقانی برد و هنرمندان شب ها در مقر محیط زیست در جزیره هرمز ساکن بودند اما آنها در طول هفته گذشته روی موکت خوابیدند و با پتوهایی که از تهران آورده بودند خود را گرم نگه داشتند. با این وجود از محبت آنها متشکریم و امیدواریم این حمایت ها توسعه یابند. احمد نادعلیان تاکید کرد، تا آنجا که شواهد نشان می دهد در دولت نهم سیاستگذاری کلانی که از هنر تجسمی حمایت بشود، وجود ندارد و این امر مسوولانی را که با هنرمندان در ارتباط هستند، با مشکلات زیادی مواجه می کند.

وی افزود؛ ما از حمایت دولت استقبال می کنیم و قدردان هستیم، اما کار با برخی ارگان ها سخت است. کسی به شما نه نمی گوید بلکه به شما می گویند درخواست بنویسید بررسی شود. اگر بررسی شود، با کفش آهنی ماه ها باید تلاش کنی تا پول را مطالبه کنی. در چند سال گذشته یک بار مطالبه یی از بخشی دولتی داشتیم که به میزان آن مطالبه وقت تلف کردیم. کجای دنیا یک هنرمند برای اینکه یک میلیون تومان از دولت بگیرد باید ۱۰ میلیون تومان وقت تلف کند. با این وجود هیچ چیز نباید مانع رشد هنر شود و جشنواره های بعدی را هرچه با شکوه تر برگزار خواهیم کرد.