مانی حقیقی کارگردان فیلم «کنعان» در خصوص دلیل انتخاب این نام برای سومین فیلم خود گفت: به این دلیل نام فیلم را «کنعان» گذاشتیم تا مخاطب را به فکر واداریم.

در این نشست خبری که با حضور مانی حقیقی کارگردان اصغر فرهادی فیلمنامه نویس، محمدرضا فروتن، ترانه علیدوستی و افسانه بایگان بازیگران فیلم مستانه مهاجر تدوینگر و مصطفی شایسته تهیه کننده فیلم «کنعان» برگزار شد. حقیقی در ابتدا با اشاره به مراحل تولید فیلم آن را سخت و طولانی اما کاملا رضایت بخش دانست.

وی درخصوص اینکه تا چه قدر فیلمنامه «کنعان» اقتباسی است گفت: می شود گفت که فیلمنامه «کنعان» اقتباسی است به این دلیل که این قصه ای که من خواندم تنها جرقه ای در ذهنم ایجاد کرد و نقاط مشترک فیلم و قصه بسیار کم است. در ادامه اصغر فرهادی در پاسخ به سوال رامتین شهبازی مجری این نشست در خصوص اینکه از چه زمانی کار نگارش «کنعان» را شروع کرده گفت: دقیقا یادم نمی آید که از چه زمانی کار را شروع کردیم اما قبل از چهارشنبه سوری در جریان فیلمنامه ای به نام «کنعان» قرار گرفتم که در ابتدا قرار نبود در این پروژه کار کنم اما پس از خواندن آن قرار شد فیلمنامه از ابتدا بازنویسی شود که حدود شش الی هفت ماه به صورت مداوم کار نگارش و بازنویسی فیلم «کنعان» طول کشید.

در ادامه مصطفی شایسته تهیه کننده فیلم «کنعان» نیز درخصوص چگونگی روند تولید فیلم گفت: در آذرماه ۸۵ فیلمنامه «کنعان» را توسط مانی حقیقی دریافت کردم و با توجه به سابقه ای که از اصغر فرهادی و مانی حقیقی و تجربه خوب همکاری در چهارشنبه سوری داشتم فکر کردم کار خوبی است و پس از خواندن فیلمنامه متوجه شدم ظرفیت های موجود در چهارشنبه سوری در «کنعان» نیز وجود دارد و به این ترتیب جرقه تولید فیلم در ذهن من زده شد. مانی حقیقی درخصوص دلیل انتخاب نام «کنعان» برای فیلم خود گفت: از همان ابتدا با گروه قرار گذاشتیم که به این سوال جواب ندهیم به این دلیل که دوست داریم تماشاگر با فکر کردن به اسم فیلم به دلیل نام گذاری آن پی ببرد اما می توانیم این قول را بدهم که دلیل خوبی برای انتخاب اسم «کنعان» وجود دارد.

ترانه علیدوستی بازیگر نقش مینا نیز درخصوص بازی متفاوتش در این فیلم گفت: دلیل تفاوت در نقش بیش از هر چیز مربوط به پتانسیل خود نقش است و نمی دانم متفاوت بودن دلیلی بر خوب بودن یک کار هست یا خیر. محمد رضا فروتن نیز در شروع صحبت های خود با تبریک به مصطفی شایسته برای تهیه این فیلم و قدردانی از مانی حقیقی گفت: از زحمات کارگردان خوب مانی حقیقی قدردانی می کنم بازی در «کنعان» تجربه خوبی برای من بود و امیدوارم تجربه کار با مانی حقیقی دوباره تکرار شود چرا که یکی از افتخارات من بازی در این فیلم بود و از اینکه جزیی از یک کل قرار گرفته ام بسیارخوشحالم و ممنوع نقش های متفاوتی هستم که مانی حقیقی و اصغر فرهادی برای بازیگران فیلم نوشتند. افسانه بایگان که در این فیلم بازی بسیار قابل قبول ارایه داده بود درخصوص نقش خود اظهارداشت: برای اولین بار فیلم را در سینمای رسانه ها دیدم و فیلم بسیار خوب و فوق العاده ای شده است در یک کار خوب که در مجموع می درخشد چون برای چیدمان عوامل خوب فکر شده آنها خوب دیده می شود.

مستانه مهاجر تدوینگر فیلم «کنعان» درادامه به رد ریتم تند فیلم گفت: فکر نمی کنم که ریتم فیلم کند و به اندازه کافی تند است چرا که خود فیلم می گوید که چکاپ بر روی آن باید انجام داد. مانی حقیقی نیز با اشاره به پایان مثبت فیلم گفت: از روز اول می دانستیم چنین فیلمی با چنین مظمونی دقیقا چه پایانی خواهد داشت و تماشاگر پایان فیلم را حدس خواهد زد که مینا بچه را نگه خواهد داشت و قصد داشتیم که آنها را آنقدر مصمم نشان دهیم که برای تماشاگر این سوال پیش می آید که چه اتفاقی افتاده که چنین آدم مصممی به یکباره تصمیم به نگه داشتن بچه می گیرد. حقیقی همچنین درخصوص علت انتخاب ترانه علیدوستی برای نقش مینا گفت: یکی از بهترین بازیگران سینمای ایران ترانه علیدوستی است و هیچ کس شکی در این مورد ندارد اما درخصوص فیلم هر سه بازیگر اصلی (فروتن؛ علی دوستی، بایگان) خودشان گفتند که دوست دارند در این نقش ها بازی کنند و برای من این موضوع خیلی مهم است که بازیگر نقشش را دوست داشته باشد و نکته دوم این است که من دوست دارم در انتخاب بازیگر یک مقدار از عنصر قافل گیری استفاده کنم.

دوست دارم آن کسی که را که همه فکر می کنند مناسب است انتخاب نکنم که فیلم جذاب تر شود. در ادامه اصغر فرهادی در توضیح ریتم کند فیلم گفت: تعریفی که من ریتم دارم وابسته به نظر مخاطب است و اصولا برای «کنعان» ابتدا قرار گذاشتیم فیلم دارای ریتم تندی نباشد و اگر شروع فیلم به یکباره با حضور آذر همراه بود معرفی شخصیت ها از بین می رفت و حضور آذر باعث عدم به وجود آمدن پس زمینه بازیگران دیگر می شد و تماشاگر «کنعان» برای تماشای این فیلم نیازمند به یک مقدار صبوری و دقت بیشتری دارد. مانی حقیقی در ادامه با ابراز رضایت کامل از بازیگرانش گفت: هر بار که فیلم را می بینم از بازی هر چهار بازیگر اصلی کاملا لذت می برم و در ۴۰ و ۵۰ باری که فیلم را دیدم از بازی آنها سیر نشدم و قطعا با ساخت دو فیلم دیجیتال و جمع و جور ساخت «کنعان» برایم لذت داشت و دشواری های یک پروژه بزرگ برایم لذت بخش بود چرا که هدف من همیشه این نوع سینما بوده و خیلی خوشحالم که این اتفاق افتاد اما فیلم های «آبادان» و «کارگران مشغول کارند» من را آمده کرد تا «کنعان» را بسازم و از شایسته هم برای تهیه این فیلم تشکر می کنم.

حقیقی همچنین با اشاره به گریم های سنگین فیلم گفت: لازم بود یکبار فیلمنامه بر اساس بازیگران و نقش آنها بازنویسی شود، با وجود سنی که برای بازیگران در نظر گرفته بودیم لازم بود یک حداقل سنی را بازیگران دارا باشند بنابراین علیرغم عادت من یک گریم سنگین برای بازیگران در نظر گرفته شد و درخصوص گریم ترانه علیدوستی نیز یک ماه با گریمور های مختلف چهره علیدوستی را تست زدیم چرا که باید دارای یک حداقل سنی بود و مشخص می شد حدقل ۱۰ سال از دوران دانشگاه او گذشته و در اینجا از هدیه تهرانی برای معرفی خسروی گیریمور خوب فیلم تشکر می کنم. ترانه علیدوستی با اشاره به گریم سنگین خود در این فیلم گفت: اصلا گریم اذیتم نمی کرد برعکس هر روز گریم می شدم تک تک این رنگ ها که ریز ریز به روی صورتم قرار می گرفت کمک می کرد تا اصاعه فیلم را بهتر بگیرم.

محمدرضا فروتن نیز با تشکر از خسروی گریمور فیلم گفت: برای بالا بردن سنم موهایم با ماژیک مخصوصی رنگ می شد که چهار ساعت زمان می برد که نتیجه اش این شده که نصف موهای من ریخته است. فروتن همچنین بااشاره به بازی خوب و بازگشتش به دوران اوج خود در سینما گفت: در هر نقشی که ایفا می کنم سعی می کنم خودم را با طرز فکر کارگردان نزدیک کنم و در این کار نیز بازی رئال و حسی از من می خواستند و تمام سعی ام را کردم تا بتوانم خاصه کارگران را برآورده کنم. فروتن ادامه داد: فیلمنامه «کنعان» عشق را بررسی می کند که وقتی هر دو به هم می رسند مختار و آزادند و اینکه اگر برده همدیگر شوند هیچ وقت مشکلات به سراغشان نمی آید.

در سینمای ایران فیلم های بسیار زیادی را با محوریت عشق می بینیم و چه خوب است که فیلم های با مضمون عشق را می بینیم. افسانه بایگان نیز درخصوص احیای دوباره خود در سینما گفت: در مورد «کافه ستاره» در زمان خودش بسیار صحبت شده و من هم از آن بسیار رضایت دارم اما در مورد نقش آذر در فیلم «کنعان» آنرا یکی از بهترین کارهایم می دانم و بدون اقرار فکر می کنم نقطه عطفی در کارم باشد چرا که فکر می کنم قبلا چنین نقشی در سینمای ایران وجود نداشته و از بازی در این نقش به خود می بالم. مانی حقیقی درمورد ریتم فیلم گفت: همه عوامل در خدمت کارگردان هستند و به طور تصادفی هر سه فیلم من را مستانه مهاجر تدوین کردند و گرمای اصلی این فیلم در ذهن شخصیت ها شکل می گیرد فیلم یک مقدار ریتم کندی دارد اما برای این از ریتم کند استفاده شده که تماشاگر به دقت فیلم را ببیند که بازیگران به چه چیز فکر می کنند و در واقع باید حدس بزنیم که در ذهن بازیگران چه چیز می گذرد و تعدد نماهای درشت در موقع فیلمبرداری و مکث در حین تدوین همگی برای این است که تماشگر را به فکر وادارد. حقیقی همچنین در مورد روایت روانتر «کنعان» نسبت به دو فیلم قبلی خود گفت: دوست دارم همه نوع سینما را تجربه کنم برای من مولف بودن آنقدر اهمیت ندارد که تجربه کردن اهمیت دارد ضمن اینکه تاثیر قصه گویی اصغر فرهادی در «کنعان» بسیار مهم و موثر است.

حقیقی همچنین درخصوص انتخاب بهرام رادان گفت: انتخاب بازیگر نقش علی بسیار طولانی بود و فکر می کنم حدود ۱۵ نفر تست دادند که در تمام تست ها بهرام رادان هم حضور داشت و علت آن هم این بود که به دنبال شخصیتی می گشتیم که سکون و آرامش درونی القاء کند و نگاه عمیق و صدای گیرایش می توانست خودش را به شخصیت فیلم نزدیک کند و بهرام رادان مناسب ترین بازیگر برای این کار است. وی همچنین با اشاره به علی مصفا گفت: بهرام رادان یکی از دو بازیگران نهایی مدنظر ما بود که می توانست این نقش را ایفا کند که بازیگر دیگر علی مصفا بود که چهره و صدا و نوع نگاهش با شخصیت علی کاملا تفاوت داشت. پایان بخش نشست پرسش و پاسخ فیلم «کنعان» صحبت های افسانه بایگان بود که از همسرش مصطفی شایسته به خاطر حمایت های چند ساله اش در سینمای ایران تشکر کرد و دلیل ۲۰ سال ماندگاری در سینمای ایران را عشق به بازیگری دانست.