وزارتخانه های نیرو و نفت توافق كردند تا برای ساخت نیروگاه های سیكل تركیبی به طور مشترك سرمایه گذاری كنند.

محمد بهزاد در یك كنفرانس مطبوعاتی این خبر را اعلام كرد. راندمان پائین نیروگاه های موجود كشور كه به قول بهزاد مدیرعامل سازمان توسعه برق از ۳۹ درصد فراتر نمی رود از جمله دلایل اصلی همكاری این دو وزارتخانه است، از سوی دیگر افزایش مصرف گاز در بخش خانگی و موازنه منفی تولید و مصرف گاز سبب شده است تا در مواقع افت فشار، خوراك گاز نیروگاه ها به دلیل آنچه كه اولویت گازرسانی به بخش خانگی نامیده می شود، قطع شود.

وزارت نفت در یك توافق بزرگ، آمادگی خود را برای سرمایه گذاری های مشترك با وزارت نیرو برای ساخت نیروگاه های سیكل تركیبی، نیروگاه هایی كه به سوخت گاز نیازی ندارند اعلام كرده است.

این اقدام از یك سو سبب صرفه جویی در مصرف سوخت پاك گاز و از جهت دیگر به افزایش راندمان تولید الكتریسیته تا مرز ۵۰ درصد خواهد رسید، موضوعی كه به آرزویی دیرینه در بخش برق تبدیل شده است.

مدیرعامل سازمان توسعه برق به مناسبت ایام دهه فجر رسانه ها را به سمت خود فراخواند تا بگوید در بخش برق چه تحولاتی در حال رخ دادن است.

در لابلای گفت وگو موضوعی بیش از همه توجه خبرنگاران را به خود جلب می كند: «داخلی كردن ساخت نیروگاه ها و تولید برق». بهزاد از جایگاه مدیری استانی به رتبه مدیران عالی حوزه نیرو پیوسته است، آنجا كه معتقد است حتی برای خرید یك قلم از كالاهای مورد نیاز نیروگاه ها ماه ها با خارجی ها مذاكره كرده و حتی سال ها به انتظار ورود آنها نشسته است. او داخلی كردن ساخت نیروگاه ها را موفقیتی بین المللی اعلام می كند.

«در بخش تولید برق در برخی نیروگاه ها حتی به ۹۵ درصد و به طور میانگین به۸۵ درصد ساخت داخل دست یافته ایم كمااینكه تا پایان برنامه چهارم باید تا صددرصد خودكفایی در این بخش هم دست یابیم.» مدیرعامل سازمان توسعه برق در ارتباط با نیروگاه های سیكل تركیبی گفت كه از این پس تمام نیروگاه ها با سیستم سیكل تركیبی ساخته خواهد شد به طوری كه در حال حاضر ۱۲ هزار مگاوات نیروگاه گازی قابل تبدیل به سیكل تركیبی وجود دارد كه می توان ۶ هزار مگاوات برق را بدون مصرف سوخت تولید كرد.

● یك گام تا حضور خصوصی

اولین نیروگاه بخش خصوصی امسال به افتتاح رسمی رسید. نوید این تحرك جدید از حضور پررنگ خصوصی ها در حوزه برق خبر می دهد. سازمان توسعه برق نیز همچون سایر نهادهای دولتی از قالب اجرایی خارج و به ارگانی برنامه ریز و نظارتی تبدیل می شود.

با راهبرد جدید تمام نیروگاه ها به بخش خصوصی سپرده می شود. این تنها بخش خصوصی داخلی نیست، شركت زنل عربستان سعودی هم برای ساخت نیروگاه سیكل تركیبی اعلام آمادگی كرده است.

مذاكرات رسمی دوجانبه میان وزارت نیرو و این شركت سعودی كماكان ادامه دارد. بهزاد افزود: براساس آمارهای موجود در سال گذشته ۲۱ درصد نیروگاه هایی كه وارد مدار شد، توسط بخش خصوصی صورت گرفت كه این میزان در سال جاری به حدود ۴۵ درصد خواهد رسید.

● افزایش تولید و حضور در بازار

این مدیر وزارت نیرو با اشاره به تولید برق افزود: از پیروزی انقلاب اسلامی تاكنون، تولید برق كشور ۷ برابر شده است، به گونه ای كه ظرفیت تولید برق در سال ۱۳۵۷ از ۷ هزار و ۲۴ مگاوات به ۴۹ هزار مگاوات رسیده است. رشدی ۶۰۰ درصدی در یك بازه زمانی ۲۹ ساله.

بهزاد گفت: در طول این مدت سالانه به طور میانگین ۲۰ درصد به ظرفیت تولید برق كشور اضافه شده است. وی ادامه داد: حداكثر مصرف برق در سال ۵۷ تنها ۳ هزار و ۶۴۳ مگاوات بوده، اما عدد مصرف در سال جاری ۳۶ هزار مگاوات را هم تجربه كرد.

«ایران» از او پرسید در شرایطی كه سالانه ۲۰ درصد به تولید برق اضافه می شود، آیا تقاضای برق نیز به این میزان افزایش می یابد بهزاد گفت: به طور متوسط سالانه ۷ درصد به مصرف برق كشور اضافه می شود كه با پتانسیل ۲۰ درصدی در عرضه برق می توان گفت كه حدود دوسوم الكتریسیته تولیدی به ذخایر خواهد رفت.

با این تحول می توان گفت كه ایران طی سال های آینده می تواند بازیگری فعال در بازار برق باشد. صادراتی كه گفته می شود در آستانه انتخاب بازارهای اروپایی است.

بهزاد از تلاش شهروندان ایرانی در صرفه جویی برق هم قدردانی كرد و یادآور شد: «این اولین بار است كه در تاریخ مصرف به این حد از صرفه جویی برق دست یافته ایم.»

او همچنین از افزایش ۲۶۰۰ مگاواتی تولید برق كشور در قالب ۱۹ واحد نیروگاهی در سال جاری خبر داد كه به گفته او، دستاوردی بزرگ این بار رقم خورده است.