مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: رئیس جمهور با هر گونه افزایش قیمت آب در سال آتی مخالف است.

مجید نامجو صبح امروز در یک نشست خبری در خصوص آخرین وضعیت پروژه فاضلاب تهران گفت: هم اکنون آنچه که در پروژه فاضلاب تهران در دست ساخت است شامل ۶ مدول است که از این رقم ۴ مدول توسط بانک جهانی در حال اجرا است ضمن اینکه ۲ مدول نیز با منابع داخلی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اجرا خواهد شد؛ این درحالی است که مدولهای ساخته شده توسط بانک جهانی حدود۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

● تامین مالی پروژه فاضلاب تهران

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ابراز امیدواری کرد که پروژه فاضلاب تهران بدون هیچ مشکلی به بهره برداری نهایی رسد و افزود: برای این پروژه ۲ هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان اعتبار برآورد شده که این بوسیله اعتبارات دولتی قابل دستیابی نیست و باید به دنبال مکانیزمهای دیگری رفت تا اعتبار لازم بدست آید.

وی تصریح کرد: یکی از این مقولات استفاده از اعتبارات دولتی است که در این راستا تلاش شده دولت در حد بضاعت خود به انجام این پروژه کمک کند به نحوی که سال اخیر ردیف اعتباری یک میلیارد تومان برای این پروژه باز شده این درحالی است که طی بازدید رئیس جمهور از این پروژه دستور اختصاص سالانه ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه صادر شد که متاسفانه سازمان مدیریت و برنامه ریزی وقت تنها یک ردیف اعتباری یک میلیارد تومانی را برای آن در بودجه باز کرد که البته این کار مهمی است.

به گفته نامجو، برای سال ۸۷ علیرغم مضایق بودجه ای ۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه در نظر گرفته شده که البته رئیس جمهور برای صرف آن نیز استراتژی تعریف شده و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور باید هماهنگ با آن استراتژی در هزینه کرد پیش رود.

وی اظهار داشت: ۱۵۰ میلیارد تومان از اعتبارات بانک جهانی در قالب پکیج فاز ۲ این پروژه با بانک جهانی موافقت شده و منتظر تصویب بورد بانک هستیم که اگر مصوب شود کمک خوبی به اجرای این پروژه خواهد بود.

نامجو از سرمایه گذاران داخلی و خارجی دعوت کرد تا برای اجرای این پروژه به روش BOT یا BOO وارد عرصه سرمایه گذاری شوند.

به گفته این مقام مسئول در وزارت نیرو برای پررنگ تر شدن نقش مردم در اجرای این پروژه لایحه خاصی در ارتباط با آب و فاضلاب تهران تنظیم و به وزارت نیرو ارسال شده تا از مشارکت عمومی بتوان بهره گرفت.

وی در توضیح این مطلب افزود: این لایحه به نحوی تنظیم شده که با استفاده از ظرفیتهایی نظیر تبصره ۳ قانون بودجه سال جاری کل کشور که در آن تامین بخشی از هزینه طرحها برای مردم تعریف شده بتوان اندکی از منابع مورد نیاز را درقالب انتشار اوراق مشارکت تامین کرد، بخشی دیگر نیز از سوی دولت و بقیه از طریق سرمایه گذاران تامین خواهد شد.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تصریح کرد: بخش آب و فاضلاب کشور همه ساله استفاده از اوراق مشارکت را برای تامین بخشی از منابع مالی خود پیش بینی می کند که هر سال توفیقی در جهت بهره گیری از آن بدست نمی آورد چراکه یکی از شرطهای اصلی فروش اوراق مشارکت که توانایی بازپرداخت مبلغ است را ندارد اما برای فاضلاب تهران این موضوع پیشنهاد شده است.

● تعرفه آب

وی اظهار داشت: قبل از اینکه رئیس جمهوری در ارتباط با تعرفه آب و برق اظهار نظر کند بنده اعلام کردم که با توجه به اختیاراتی که مجلس سال گذشته به عهده وزارت نیرو گذاشته می تواند درصدی تعرفه آب مشترکان زیر الگوی مصرف را افزایش دهد اما با توجه به اینکه در لایحه بودجه سال آتی هیچگونه تبصره ای از سوی دولت پیش بینی نشده و دولت برای اینکه تبصره ها را دائمی کند لایحه ای مجزا داد که مورد توافق مجلس نیز قرار نگرفت.

نامجو در ادامه این مطلب افزود: با توجه به این عدم موافقت از سوی مجلس بحث افزایش تعرفه ها برای سال اتی مسکوت ماند. اگر در لایحه ۸۷ در ارتباط با تعرفه چیزی پیش بینی نشود امکان داشتیم با استفاده از ظرف قانونی سال ۸۶ کل کشور قدری تعرفه ها را حرکت دهیم اما با اظهار نظر رئیس جمهوری تعرفه آب افزایش نمی یابد.

به گفته وی، تنها ۸۶ صدم درصد از هزینه آب در سبد خانوار قرار دارد.

● خسارات سرمازدگی

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور میزان خسارات شبکه آب و فاضلاب کشور از سرمای اخیر را ۳۰ میلیارد تومان عنوان و خاطرنشان کرد: عمده خسارت به انشعابات مشترکان بوده که از جمله کنتور و متعلقات آن را می توان نام برد و بخش دیگر مربوط به تاسیسات توزیع از جمله شبکه های فرعی و بخش تاسیسات تلمبه خانه است.

● مطلوبیت کیفیت آب تهران

نامجو در خصوص کیفیت آب تهران گفت: ۸ درصد منابع آبی در اختیار شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از رده کار این شرکت خارج شده و برای احداث چاههای جدید نیز میلیاردها تومان هزینه شده این درحالی است که اگر هرگونه آلودگی در یکی از منابع تامین آب شرب تهران حاصل شود چاه مربوطه از مدار خارج می شود اما نکته اصلی کیفیت آب شرب شهر تهران است.

در ادامه قانع معاون شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در این خصوص تاکید کرد: شاخص های کیفی آب شرب در کشور روبه بهبود است و از زمان تشکیل شرکتهای آب و فاضلاب ارتقاء یافته است و این امر مورد تاکید سازمان بازرسی کل کشور است.

وی افزود: آنچه از سوی این سازمان هشدار داده شد به واسطه این است که برخی از منابع آب شرب داخل شهر در معرض تغییرات کیفی است که روند آن در برخی مناطق به لحاظ ساخت و سازهای غیرمجاز، توسعه صنایع و خشکسالی تشدید شده است و برخی از آنها روند آلودگی روبه رشدی داشته اند.

به گفته قانع، این منابع در اختیار شرکت مهندسی آبفای کشور است و به محض شناسایی مواردی از آلودگی آنها از مدار بهره برداری خارج می شوند و منابع جدید جایگزین آنها خواهند شد این درحالی است که شرط اول در شبکه های آب شرب کیفیت است.

معاون شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور افزود: در حال حاضر بالغ بر ۴۹۰ چاه در کشور از مدار بهره برداری خارج شده که به دلیل بالابودن برخی آیتمهای شیمیایی است این درحالی است که هرجا چاهی از مدار خارج شود ۵۰ میلیون تومان هزینه خواهد داشت.

وی تاکید کرد: بیش از ۷۵ درصد آب تهران سطحی است که وجود نیترات در آب سطحی مفهومی ندارد اما ۲۵ درصد دیگر که زیرزمینی است شامل تعدادی چاه می شود که در شبکه شهرتهران مشکلی از بابت نیترات وجود ندارد. این درحالی است که استاندارد نیترات در آب ۵۰ میلی گرم در لیتر است.

● اعتبارات سال ۸۷

نامجو گفت: رویکرد جدید دولت در ارتباط با اعتبارات سال ۸۷ کل کشور به گونه ای است که اختیار تام به وزارتخانه ها و شخص وزیر نیرو داده شده که در ارتباط با پروژه های مهم با دست باز عمل کرده و بودجه کافی را به آن اختصاص دهد این درحالی است که به شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نیز ابلاغ شده تا پروژه های استراتژیک و آنهایی که بالغ بر ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند را معرفی کند تا اعتبار کامل را برای آن ببینند.

به گفته وی، بر این اساس درسال ۸۷ تعداد پروژه هایی که برای تامین اعتبار کامل ذکر شد حدود ۵/۱ برابر شده است که یکی از آنها خط انتقال شهرهای خلیج فارس است که اعتبارات آن در سال ۸۷ تامین شده و حدود ۵۰ میلیارد تومان برای آن در نظر گرفته شده که امید می رود بتوان تمامی ایستگاههای پمپاژ این خط به اتمام رسد.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور افزود: برای تکمیل خط و رساندن آب به بندرلنگه که هدف نهایی این طرح است تلاش داریم که سریعتر به بهره برداری نزدیک شویم.

نامجو از رشد ۱۶ درصدی بودجه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در سال آتی خبرداد و تصریح کرد: طبق جمع بندی در سال جاری ۹ هزار و ۳۵۸ میلیارد ریال اعتبار برای شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در نظر گرفته شده که امسال با رشد ۱۶ درصدی به ۱۰ هزار و ۸۲۵ میلیارد ریال رسیده است.

● اصل ۴۴

وی در خصوص اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در مجموعه آب و فاضلاب کشور با اشاره به تاکیدات فراوان وزیر نیرو برای اجرای این اصل گفت: شرکت های آبفا در بحث برون سپاری خوب وارد شده اند و در بحث خصوصی سازی موفق عمل کرده اند چراکه ماهیت شرکتهای دولتی ما خصوص است ولی گام جدی در ارتباط با اصل ۴۴ قانون اساسی باید برداشته شود.

نامجو گفت: یکی از تکالیفی که در قانون بودجه سال جاری به ما تکلیف شده تبصره ۴ قانون بودجه است که بر ما تکلیف کرده شرکتهای دولتی باید ۶۰ درصد سهام خود را واگذار کنند و شرکتهای غیردولتی که دولت در آنها سهام دارد باید ۱۰۰ درصد سهام دولت را از طریق بورس واگذار کنند.

وی افزود: تکلیف در ارتباط با معرفی شرکتها به شورایعالی خصوصی سازی اعلام شده ولی طبق قانون شورایعالی خصوصی سازی باید آماده سازی شرکتها را انجام دهد این درحالی است که وزیر نیرو در حکم جدید بنده به عنوان مدیرعامل شرکت مهندسی آبفای کشور ماموریت اصلی را پیگیری اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در مجموعه خود اعلام کرده است.

نامجو در خصوص واگذاری شرکتهای آبفای شیراز و اهواز به بخش خصوصی گفت: طبق حکم شورای خصوصی سازی وزارت نیرو این دو شرکت باید واگذار شوند و حساب و کتابها باید شفاف شود.

● طرحهای دهه فجر

وی با اشاره به افتتاح چندین پروژه آب و فاضلاب در کشور در دهه فجر گفت: در این مدت ۳۳ پروژه آب و فاضلاب شهری با اعتبار بالغ بر ۱هزار و ۲۹۹ میلیارد ریال افتتاح می شود.

به گفته این مقام مسئول در وزارت نیرو ۳۰۰ پروژه آب و فاضلاب روستایی نیز با اعتبار ۱۶۰۰ میلیارد ریال در ایام پیروزی انقلاب اسلامی افتتاح می شود.