مدیرعامل سازمان توسعه برق ایران با بیان اینكه از پیروزی انقلاب اسلامی تاكنون تولید برق كشور هفت برابر شده است گفت: ظرفیت تولید برق كشور در سال ۵۷ حدود ۷۰۲۴ مگاوات بود كه این میزان هم اكنون با ۶۰۰ درصد رشد به ۴۹ هزار مگاوات رسیده است.

محمد بهزاد با بیان این كه براساس آمار در طول این مدت سالانه به طور میانگین ۲۰ درصد به ظرفیت تولید برق كشور افزوده شده است، درباره خطوط انتقال انرژی در جمع خبرنگاران افزود: تا سال ۱۳۵۷ در حدود ۴۵۴۸ كیلومتر خطوط انتقال انرژی در كشور وجود داشت اما این میزان در حال حاضر به بیش از ۴۰ هزار كیلومتر رسیده است كه نشان از رشد ۵/۷ برابر طول خطوط انتقال انرژی كشور دارد.

وی ادامه داد: در سال ۵۷ حداكثر مصرف همزمان برق كشور تنها ۳۶۴۳ مگاوات بود در حالی كه این میزان در پیك سال جاری به ۳۶ هزار مگاوات رسید.

بهزاد گفت:در طول سال های پس از انقلاب همچنین در بخش خطوط توزیع به ۱۰۰در صد و در بخش خطوط انتقال نیز به ۹۵ درصد خودكفایی رسیده ایم.

● خودكفایی ۹۵ درصدی ساخت صنایع نیروگاهی

مدیرعامل سازمان توسعه برق ایران ادامه داد: در بخش تولید برق نیز در برخی از نیروگاه ها حتی به ۹۵ درصد ساخت داخل نیز دست یافته ایم اما به طور میانگین این میزان در صنعت نیروگاهی كشور در حدود ۸۵ درصد است ولی براساس برنامه ریزی صورت گرفته تا پایان برنامه چهارم باید به ۱۰۰ در صد خودكفایی در این بخش دست یابیم.

بهزاد همچنین دربخش دیگری از سخنان خود به سهم سازمان از رشد ظرفیت ۴۹ هزار مگاواتی تولید برق كنونی كشور اشاره كرد و افزود: از این میان در حدود ۱۹ هزار و ۸۰۰ مگاوات از ابتدای سال ۷۵ و توسط سازمان توسعه برق ایران صورت گرفته است.

مدیرعامل سازمان توسعه برق ایران همچنین از افزایش ۲۶۰۰ مگاواتی تولید برق كشور در قالب ۱۹ واحد نیروگاهی در سال جاری به عنوان دستاوردی بزرگ یاد كرد و گفت: تا پایان سال جاری واحدهای جدیدی وارد مدار تولید برق كشور شود.

بهزاد ادامه داد: در سال جاری همچنین حدود ۴۰۰ كیلومتر خط انتقال۴۰۰ كیلوولت در سازمان اجرا شده است كه با توجه به آمارسال گذشته و خطوط انتقال برقی كه تا پایان سال برق دار خواهد شد،‌ انتظار داریم كه این میزان به حدود ۱۰۰۰ كیلومتر اضافه شود.

● افزایش ۲۷۷ هزار متر مكعبی به ظرفیت ذخیره سوخت نیروگاهی

مدیرعامل سازمان توسعه برق ایران در بخش دیگری از این گفت وگو به عملكرد سازمان در بخش افزایش ظرفیت ذخیره سازی سوخت در نیروگاه ها اشاره كرد و گفت: با تلاش های صورت گرفته امسال ۱۰ مخزن جدید در نیروگاه های كشور راه اندازی شد كه از این طریق ۲۷۷ هزار مترمكعب به ظرفیت ذخیره سوخت نیروگاهی كشور افزوده شد.

بهزاد با بیان این كه در سال آینده نیز ۹۰۰ هزار مكعب به ظرفیت ذخیره سوخت نیروگاه های كشور افزوده خواهد شد تصریح كرد: براساس برنامه از سال ۸۶ تا ۸۹ ظرفیت ذخیره سوخت نیروگاه های كشور با افزایش ۲ میلیارد متر مكعبی در حدود دو برابر خواهد شد در حالی كه ظرفیت ذخیره سوخت كشور تا پیش از این برنامه ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مكعب بود.

مدیرعامل سازمان توسعه برق ایران همچنین به طرح های قابل افتتاح و كلنگ زنی در دهه فجرامسال اشاره كرد و گفت:

در حال حاضر بخش گاز نیروگاه های ارومیه با ظرفیت ۶۳۶ مگاوات و شیروان با ظرفیت ۹۵۴ مگاوات و خطوط انتقال برق ۴۰۰ كیلوولت مسجد سلیمان به اهواز، آبادان - شلمچه، مشهد - سرخس و تقی دیزج به آذربایجان، در مجموع با هزینه یكهزار میلیارد تومان آماده افتتاح است.

وی افزود: همچنین در حال حاضر نیروگاه‌های خصوصی B.O.O یزد با ظرفیت ۵۰۰ مگاوات، سیكل تركیبی ۳۲۰ مگاواتی آبادان و توسعه بیستون با ۶۵۰ مگاوات نیز آماده آغاز عملیات اجرایی است.

بهزاد با بیان این كه سازمان توسعه برق ایران از جمله سازمان هایی است كه اختیار انجام كارهای برون مرزی را نیز دارد، خاطرنشان كرد: در حال حاضر یك خط انتقال برق در منطقه الحارثه عراق اجرا كرده ایم و یك نیروگاه ۳۲۰ مگاواتی را نیز در منطقه نجف در حال ساخت داریم.

وی این نیروگاه را از نوع سیكل تركیبی عنوان كردو افزود: هزینه ساخت بخش گاز این نیروگاه ۱۵۰ میلیون یورو برآورد شده است ضمن آن كه تمام تجهیزات مورد نیاز آن از داخل كشور تامین خواهد شد.

مدیرعامل سازمان توسعه برق ایران در بخش دیگری از سخنان خود به حضور بخش خصوصی در صنعت برق اشاره كرد و گفت: درحال حاضر به جز نیروگا ه هایی كه از سال های گذشته شروع شده، طرح‌های جدید توسط بخش خصوصی در دست اجرا است.

بهزاد درباره عملكرد بخش خصوصی گفت: براساس آمار موجود در سال گذشته ۲۱ درصد ظرفیت نیروگاه هایی كه وارد مدار شد توسط بخش خصوصی صورت گرفت كه این میزان درسال جاری به حدود ۴۵ درصد خواهد رسید.

مدیرعامل سازمان توسعه برق ایران همچنین از برنامه سازمان برای افزایش راندمان نیروگاه ها سخن گفت و با بیان این كه بازده نیروگاه های گازی كمتر از سایر نیروگاه ها است و به همین دلیل تمام نیروگاه هایی كه ساخته خواهد شد باید سیكل تركیبی باشد افزود: در حال حاضر ۱۲ هزار مگاوات نیروگاه گازی قابل تبدیل به سیكل تركیبی وجود دارد كه می توان ۶ هزار مگاوات برق را بدون مصرف سوخت تولید كرد.

● ظرفیت ۱۰۰ هزار مگاواتی تا افق ۱۴۰۴

مدیرعامل سازمان توسعه برق ایران همچنین به چشم انداز ۲۰ ساله تدوین شده در كشور اشاره كرد و گفت: در پایان سال ۸۳ افزون بر ۳۷ هزار مگاوات ظرفیت منصوبه در كشور وجود داشت كه این میزان در افق ۱۴۰۴ و با در نظر گرفتن رشدی معادل ۷ درصد باید ۱۰۰ هزار مگاوات به ظرفیت منصوبه كشور افزوده شود.

وی همچنین برنامه جدید سازمان برای تولید برق از طریق توربین های انبساطی پرداخت و گفت: نیروگاه های انبساطی در ایستگاه های تقلیل فشار گاز و جایی كه انبساط و انقباظ انجام می شود نصب و به تولید برق می پردازد .

بهزاد با بیان این كه این نیروگاه ها هیچ سوختی مصرف نمی كنند افزود: امسال موفق شدیم نخستین نمونه این توربین ها را در نیروگاه نكا با حدود ۲۰ مگاوات وارد شبكه كنیم .