نمایشگاهی از آثار ایران در موزه ساریان ارمنستان برگزار می‌شود.

به نقل از اداره كل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رضا عطوفی با ساریان رئیس موزه مارتیروس ساریان در نمایندگی فرهنگی دیدار و از برگزاری نمایشگاهی از آثار ایران در این موزه خبر داد.

در این دیدار ساریان ضمن گزارش مختصری از این موزه گفت: یكی از بزرگ‌ترین تابلوهای این موزه با عنوان "ایران دچار آسیب‌شده" به ترمیم اساسی نیاز دارد.

وی گفت: در ارمنستان متخصص و مواد لازم برای ترمیم آن وجود ندارد و متخصص باید از روسیه دعوت شود.

رایزن فرهنگی ایران ضمن اعلام همكاری دراین زمینه گفت: در صورت هماهنگی و مذاكره امكان دعوت متخصص جهت ترمیم از ایران وجود دارد.

وی به ساریان پیشنهاد كرد تا نمایشگاه آثار مربوط به ایران در موزه ساریان برگزار شود كه ساریان نیز از پیشنهاد رایزن فرهنگی استقبال كرد.

مارتیروس ساریان كتاب ترجمه ارمنی "نبرد رستم و سهراب" را در سبك مینیاتور ایرانی در سال ۱۹۳۴ طراحی كرد.

وی از رایزن فرهنگی تقاضا كرد تا برای تجدید چاپ آن نیز همكاری كند. وی كه اكثراً در موضوعات شرقی كار كرده و در سال ۱۹۱۳ از شهرهای تهران، رشت، مشهد و بارفروش دیدن كرده است.

بعد از این سفر، ساریان چند تابلوی با ارزش در موضوعات ایران خلق كرد. تعدادی از این تابلو ها در موزه ساریان و تعدادی دیگر در موزه‌های معتبر مسكو، سنت پطرزبورگ و پاریس و غیره به نمایش گذاشته شدند. ساریان حدود دو سال در فرانسه می‌زیست و حدود ۳۷ تابلو در آنجا نقاشی كرد. در حال حاضر در موزه ساریان بیش از ۲۳۵ تابلو موجود است كه تعدادی از آنها در حال ترمیم هستند.