در آخرین روز سال ۲۰۰۸ میلادی كه از سوی یونسكو به‌نام حكیم سنایی غزنوی نامگذاری شده، همایش بین‌المللی این شاعر عارف در تهران افتتاح شد.

همایش بین‌المللی بزرگداشت حكیم سنایی امروز صبح در دانشگاه الزهرا آغاز شد.

در مراسم افتتاحیه این همایش دو روزه كه در روزهای دهم و یازدهم دیماه در سالن اعلا تورانی ساختمان خوارزمی دانشگاه الزهرا برگزار می‌‌شود پس از پخش نماهنگی از معرفی دانشگاه محبوبه مباشری رئیس همایش و رئیس دانشگاه الزهرا به ایراد سخنرانی درباره حكیم سنایی پرداخت.

سپس مریم حسینی دبیر علمی همایش بین‌المللی حكیم سنایی با اظهار امیدواری از اینكه در این دو روز اساتید، دانشجویان و پژوهشگران با هم‌اندیشی ناگفته‌های سنایی را بازگو كنند گفت: سال ۲۰۰۸ از طرف یونسكو سال حكیم سنایی نامیده شد و به همین دلیل دانشگاه الزهرا برآن شد تا بزرگداشتی را برای این عارف نامدار برگزار كنند.

وی با بیان اینكه برای برگزاری این همایش جلساتی با حضور اساتید انجمن ادب فارسی و شورای گسترش زبان و ادبیات فارسی برگزار شده است، افزود: فراخوان علمی همایش تیرماه سال جاری منتشر شد و از همه سنایی شناسان برای ارائه مقاله دعوت شد كه خوشبختانه گروه بسیاری با ارسال مقاله و چكیده مقاله از این همایش استقبال كردند.

مریم حسینی بیان داشت: بیش از ۱۷۰ مقاله و چكیده مقاله به دبیرخانه همایش حكیم سنایی رسید كه برخی مقالات توسط سه داور بررسی شدند ولی اغلب آنها از نظر دو داور گذشت.

وی با بیان اینكه تعدادی از مقالات به عنوان مقالات برتر شناخته شد تصریح كرد: این مقالات و چكیده مقالات برای چاپ به هیات علوم‌انسانی دانشگاه الزهرا تحویل داده شد.

وی از مقالات بهنام‌فر، فلاحی، سلطانی، طاهری، مباشری، نبی‌لو و نیك‌منش به عنوان برخی از مقالات برتر نام برد و اظهار داشت: چكیده مقالات هم‌اكنون و در این همایش دو روزه منتشر شده ولی همه مقالات تا پایان سال منتشر خواهد شد.

دبیر علمی همایش بین‌المللی حكیم سنایی از چاپ ویژه‌نامه‌ای كه در برگیرنده مقالات سنایی‌شناسان داخلی و خارجی است سخن گفت كه در این همایش در اختیار حاضران قرار گرفت.

مریم حسینی برگزاری نمایشگاه كوچكی از آثار، تالیفات و پژوهش‌هایی درباره سنایی را از بخش‌های جنبی همایش ذكر كرد.

برای مراسم افتتاحیه این همایش از غلامعلی حداد عادل، اسفندیار رحیم مشایی و نصرالله پورجوادی دعوت شده بود كه هر یك به دلایلی نیامدند.