تیم کشتی آزاد راه آهن خراسان رضوی توانست با شکست سنگین تیم صنایع و معادن استان همدان در هفته پنجم دور رفت مسابقه های لیگ برتر کشتی آزاد، شگفتی ساز شود.

شکست کشتی گیران صاحب نامی همچون "میثم مصطفی جوکار" ملی پوش وزن ۷۴ کیلوگرم کشتی آزاد ایران در بازیهای المپیک ۲۰۰۸ پکن و "فریدون قنبری" کشتی گیر با تجربه و عنوان دار وزن ۸۴ کیلوگرم کشورمان از تیم صنایع و معادن استان همدان مقابل کشتی گیران جوان تیم راه آهن خراسان رضوی، از نتایج دور از انتظار هفته پنجم این مسابقه ها بود.

اسماعیل نجاتیان از تیم راه آهن در وزن ۸۴ کیلوگرم که یکی از کشتی گیران مستعد و جوان کشورمان محسوب می شود به راحتی مقابل "فریدون قنبری" قهرمان اسبق کشتی آزاد آسیا به برتری رسید.

نجاتیان که در هفته دوم رقابتهای لیگ برتر کشتی آزاد برابر مهدی حاجی زاده قهرمان سال ۲۰۰۲ جهان از تیم گاز مازندران به برتری رسیده بود، تاکنون عملکرد خوبی را در لیگ برتر کشتی آزاد از خود بر جا گذاشته است.

در وزن ۷۴ کیلوگرم، پیروزی جعفر قاسمی از تیم راه آهن برابر میثم مصطفی جوکار ملی پوش این وزن، یکی دیگر از حوادث غیرقابل پیش بینی در هفته پنجم لیگ کشتی آزاد بود.

جعفر قاسمی در هفته دوم مسابقه های لیگ برتر کشتی آزاد، شکست را بر حسن طهماسبی یکی از کشتی گیران سرشناس و عنوان دار کشورمان تحمیل کرده بود.

در دیگر دیدار هفته پنجم مسابقه های لیگ برتر کشتی آزاد، تیم سیمان درود با نتیجه ۵ بر ۲ مقابل تیم کشتی آزادگان بابل تن به شکست داد.

هر دو تیم از چهره های جوان و جویای نام در ترکیب خود استفاده کرده بودند که این خود می تواند در امر پشتوانه سازی در کشتی کمک مناسبی باشد.

از مهمترین مبارزات این دیدار می توان به شکست عادل شاه پلنگ مقابل مرتضی پاشا امیری و اصغر عبدالملکی برابر سعید واگذاری اشاره کرد.

در دیگر دیدار هفته پنجم مسابقه های لیگ برتر کشتی آزاد، تیم گاز مازندران که مدعی قهرمانی است، با نتیجه قابل پیش بینی ۷ بر صفر بر تیم جوان و تازه کار باشگاه فرهنگی و ورزشی عسگری محمدیان به پیروزی رسید.

گازی ها در این دیدار از کشتی گیران صاحب نامی همچون تقی داداشی، مسعود واحدی، حسن طهماسبی و رضا یزدانی در ترکیب تیم خود استفاده کردند.

پیروزی رضا یزدانی دارنده دو مدال برنز کشتی آزاد جهان در وزن ۸۴ کیلوگرم مقابل سعید زرینی کشتی گیر جوان تیم عسگری محمدیان قابل توجه بود.

رضا یزدانی در هفته های اول لیگ برتر عملکرد خوبی از خود نشان نداده بود و شکست وی در هفته دوم لیگ برتر برابر اباذر اسلامی از تیم راه آهن خراسان رضوی دلیلی بر این ادعا است.

در دیگر دیدار هفته پنجم مسابقه های لیگ برتر کشتی آزاد، تیم نیروی زمینی ارتش مقابل تیم "ک.اس.بی" کلاردشت با نتیجه ۴ بر ۳ شکست خورد.

تیمی همچون نیروی زمینی که با حضور مداوم خود در لیگ برتر کشتی آزاد در چند سال گذشته، کشتی گیران مستعدی را به تیم های ملی کشتی آزاد کشورمان معرفی کرده است، هدف از شرکت خود را در لیگ برتر، تنها فرصت دادن به کشتی گیران جوان و با آتیه عنوان کرده است.

از مهمترین مبارزات این دیدار می توان به شکست مهدی بابایی جعفری برابر کمیل ذبیحی، اکبر بهتری مقابل سبحان محمدزاده و امین مردانی برابر رسول توکلی اشاره کرد.

در آخرین دیدار هفته پنجم مسابقه های لیگ برتر کشتی آزاد، تیم گراد تهران با نتیجه نزدیک ۴ بر ۳ بر تیم صدرا زیرآب سوادکوه غلبه کرد.

تیم گراد با این پیروزی، قهرمان نیم فصل مسابقه های کشتی آزاد لیگ برتر باشگاههای ایران شد.

در وزن ۵۵ کیلوگرم، دلشاد منصوراف دارنده دو مدال طلای جهان مقابل عباس دباغی از تیم صدرا ‍زیرآب به برتری رسید. در این مبارزه عباس دباغی که تاکتیک مشخصی برای مبارزه کردن نداشت، به بی تجربگی خودش باخت.

از دیگر مبارزات مهم این دیدار به شکست فردین معصومی برنده مدال برنز کشتی آزاد جهان در وزن ۱۲۰ کیلوگرم از تیم گراد تهران مقابل دیوید موسل بز قهرمان بازیهای المپیک ۲۰۰۰ سیدنی از تیم صدرا زیرآب می توان اشاره کرد.

معصومی تنها اسیر تکنیک و تجربه بالای این کشتی گیر روسی کشتی بلد شد. البته به اذعان خود معصومی، این کشتی گیر از تمرین کافی برای حضوری موفقیت آمیز در لیگ برتر کشتی آزاد برخوردار نبوده است.

هفته گذشته فردین معصومی مقابل آلکسی شیماروف روسی به سختی به برتری رسید. حتی در دقایق پایانی این مبارزه، معصومی از نظر تنفسی با مشکل روبرو شده بود.

در نهایت، هفته پنجم مسابقه های کشتی آزاد لیگ برتر باشگاههای ایران با شکست ها و پیروزی های غیرقابل پیش بینی به پایان رسید و تیم های گراد تهران و راه آهن خراسان رضوی قهرمان نیم فصل لیگ برتر در دو گروه شدند.