رئیس سازمان لیگ برتر کشتی کشورمان صراحتاً به اشتباه در خصوص نقض یکی از قوانین فیلا در لیگ ایران اعتراف کرد!

بحث تخلف "دیوید موسل بز" کشتی گیر تیم صدرای زیر آب در خصوص کشتی گرفتن در دو لیگ مختلف،باعث شد تا با رئیس سازمان لیگ تماس گرفته و توسط او به اصل قضیه پی ببریم.گفت و گوی تورج لارودی را ملاحظه می فرمایید:

● آقای لارودی! "دیوید موسل بز" در بوندسلیگا سه کشتی گرفته و طبق قوانین فیلا حق حضور در لیگ ایران را نداشته است.چرا با علم به نقض قوانین توسط او و تیم صدرای زیرآب،از عضویتش در لیگ ایران جلوگیری نکردید؟

▪ ببینید،ما شرایط جذب کشتی گیران را در قالب ۱۲ ماده تنظیم کرده و در اختیار مسئولان تیمهای لیگی قرار داده ایم. طبق این مواد آنها می دانستند که با چه شروطی باید به جذب نیروهای خارجی بپردازند.

● آیا در اختیار داشتن رضایت نامه فیلا هم یکی از این شروط بوده است؟

▪ بله.

●اما فیلا به کشتی گیری که در لیگ یک کشور کشتی گرفته باشد،رضایت نامه حضور در لیگ کشور دیگر را نخواهد داد.با این تفاسیر موسل بز چگونه در بوندسلیگا کشتی گرفته و پس از آن، رضایت نامه فیلا را برای حضور در لیگ ایران اخذ کرده است؟!

▪ اگر قرار بود طبق ضوابط قانونی در خصوص جذب کشتی گیران خارجی توسط تیمها اقدام کنیم،مطمئن باشید که تا همین امروز هیچیک از تیمها نمی توانستند به جذب کشتی گیران خارجی بپردازند!

● پس با این وجود معترف هستید که نقض قانون کرده و به استعلام وضعیت حضور خارجی ها در لیگ های مختلف نپرداخته اید؟

▪ ماده ۵ صفحه ۷ آئین نامه لیگ به این مسئله اشاره کرده که تیمها موظف به استعلام در خصوص حضور کشتی گیران خارجی در لیگهای سایر کشورها هستند.

● به شرطی که مستندات استعلام مربوطه را قبل از ثبت قرارداد کشتی گیران خارجی، به شما ارائه بدهند و مسئولان سازمان لیگ پس از مشاهده قانونی بودن نوع قرارداد، با آن موافقت کنند.این مورد را قبول دارید؟

▪ بله.ما به مسئولان تیمها اعتماد کرده و ادعای آنها مبنی بر طی کردن مراحل قانونی جذب کشتی گیران خارجی را پذیرفته ایم!

● با این وجود اعتماد کردن به مسئولان تیمها عین نقض قانون محسوب می شود.این مسئله را هم قبول دارید؟

▪ بله.اگر بخواهیم از منظر قانونی به قضیه نگاه کنیم،باید بگویم که اعتماد کردن به مسئولان عین نقض قانون بوده است؛ولی تنها هدف ما از اعتماد به مسئولان تیمها تسهیل حضور کشتی گیران خارجی در لیگ بوده است.

● حالا اطمینان شما به مسئولان تیمها باعث شده تا سرپرست تیم نفت با جدیت از پیگیری تخلف تیم صدرا صحبت کند.

▪ تیمهایی که حریف تیم صدرا هستند،حق پیگیری این مسئله را دارند.ما هم رسیدگی به پرونده شکایت احتمالی آنها را در دستور کار خود قرار خواهیم داد.

● آیا اگر تخلف موسل بز محرز شود،وجهه فدراسیون کشتی ایران در فیلا خراب نخواهد شد؟

▪ به هر حال در هر لیگی تخلفاتی وجود دارد و لیگ کشتی ایران هم از این قاعده مستثنی نیست.

● فدراسیون بین المللی فوتبال -فیفا- نسبت به تخلف برخی از تیمهای لیگ برتری ایران حساس شده است.نگران این مسئله نیستید که مشکلاتی از آن قبیل ،گریبان فدراسیون کشتی کشورمان را بگیرد؟

▪ به هر حال شاید ارجاع پرونده های تخلف به فیلا تبعاتی را برای ما در پی داشته باشد؛اما لازم به یادآوری است که ما به خاطر رونق گرفتن لیگ کشتی ایران،حساسیت زیادی در جذب کشتی گیران خارجی توسط تیمها به خرج ندادیم.

حسین زارعی