کمبود برق برای تابستان سال آینده هم پیش بینی شد. ارشدترین مقام سازمان توانیر از كسری ۱۵۰۰ مگاواتی برق در اوج مصرف تابستان خبرداد و در پاسخ به احتمال بروز خاموشی گفت: «كمبود داریم اما شاید آن را با راهكارهای دیگری به جز خاموشی رفع كنیم.»

اولین كنفرانس مطبوعاتی محمد بهزاد، مدیرعامل سابق سازمان توسعه برق دیروز در كسوت مدیر توانیر برگزارشد و با اعلام هشدار از كمبود تولید برق به نسبت مصرف بی اندازه مشتركان افزود: امسال هم ایران با ۳ هزار مگاوات كسری برق مواجه خواهد بود اما تلاش می شود با توزیع ۵۰ میلیون رشته لامپ كم مصرف تا پایان سال نیمی از این كسری پوشش داده شود.به گفته او، تولید كنونی برق با احتساب ۵۰۰ مگاوات تولید از نیروگاه های برق آبیبه ۳۳ هزار مگاوات می رسد و به تدریج ۵ هزار مگاوات دیگر نیز در نتیجه پروژه های در دست ساخت به ظرفیت تولید و عرضه كشور اضافه می شود.وی اعلام كرد: در این اثنا، ظرفیت عملی ایران با جمع صرفه جویی حاصل شده از طریق استفاده از لامپهای كم مصرف به ۳۹ هزار و ۵۰۰ مگاوات خواهد رسید.بهزاد گفت: آخرین رقم ظرفیت نصب شده برق به ۵۱ هزار و ۶۷۷ مگاوات رسیده است. البته برمبنای این خبر مدیر وزارت نیرو، ظرفیت نصب شده لزوماً در كوتاه مدت نمی تواند در مدار مصرف قرار گیرد و جبران كسری برق شاید در آینده ای نزدیك انجام گیرد.او اشاره كرد: در شرایطی كه سال گذشته تنها توانستیم از ۲۵ درصد ظرفیت نیروگاه های برق آبی استفاده كنیم اما عملاً در حدود ۱‎/۴ درصد از كل انرژی مصرفی كشور از طریق خاموشی و قطع برق اصلاح شد.

● راندمان نیروگاه ها بالاتر از امریكا

بهزاد اما به آمارهای قابل توجهی اشاره كرد كه نشان می دهد كسری برق موجود در ایران فقط متوجه سیاست های گذشته بخش تولید نیست و مصرف كنندگان هم خود عمده عامل ایجاد ناپایداری و عدم توازن در شبكه برق شده اندو به گفته مدیرعامل سازمان توانیر، در حال حاضر قدرت نصب شده سرانه برق در ایران به «۷۰۰ وات» رسیده است، در حالی كه سرانه این شاخص در آسیا تنها «۱۹۰ وات» است.«ایران از نظر میزان تولید برق در مقام هجدهم جهان قرار گرفته و راندمان نیروگاه ها به ۲۷ درصد افزایش یافته است.»

بهزاد با اعلام این خبر به نكته جالب دیگری هم اشاره كرد؛ در حالی كه وزیر نفت از كم بودن راندمان نیروگاه های ایران و بالا بودن مصرف گاز آنها انتقاد می كند او در پاسخ تأكید كرد كه راندمان نیروگاه های حرارتی ایران از كشور امریكا هم بالاتر است. وی گفت: ما به دنبال افزایش راندمان نیروگاه ها تا ۴۶ درصد هستیم و به همین جهت برای افزایش كارایی تولید و مصرف راهكارهایی را برنامه ریزی كرده ایم. «توسعه تولید همزمان برق و بازیافت حرارت ازجمله راهكارهایی است كه از طریق آن بتوانیم افت تولید نیروگاه ها را افزایش دهیم.» مدیرعامل سازمان توانیر از موافقت دولت برای ساخت ۵ هزار و ۲۰۰ مگاوات نیروگاه های بخاری با اولویت سوخت ذغال سنگ خبرداد و افزود: عملیات ساخت این تأسیسات بزودی آغاز می شود. بهزاد در پاسخ به سؤالی كه از او پرسیدند وزارت نیرو مطابق مصوبه دولت اجازه سرمایه گذاری در ساخت نیروگاه ها را ندارد، پس چرا اقدام به این كار می كند، توضیح داد: توانیر باید در حالی كه مشاركت بخش خصوصی محدود است مشكل برق مصرفی مردم را خود حل كند و چاره ای جز این نیست.

● سهم بخش خصوصی در نیروگاه سازی

او همچنین درخصوص میزان جذب سرمایه گذاری خارجی برای ساخت نیروگاه گفت: تاكنون ۱‎/۵ میلیارد یورو جهت ساخت نیروگاه ها جذب شده كه ۳۰ درصد آن، آورده بخش خصوصی است و ۷۰ درصد مابقی را دولت به صورت مشاركت پرداخت كرده است.البته با این توضیح مدیرعامل توانیر می توان گفت تنها یك سوم از رقم ۱‎/۵ میلیارد یورو سرمایه گذاری از طریق بخش خصوصی آورده شده است.

● راهكارهای كاهش تلفات

مدیرعامل سازمان توانیر از آغاز اصلاحات در شبكه های توزیع برق هم خبر داد و افزود: ظرف ۲ سال آینده تمام انشعاب های غیرمجاز در كشور شناسایی و جمع آوری خواهد شد.به گفته بهزاد، برای كاهش تلفات برق ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار گذاشته شده است.

● به بخش خصوصی بدهی نداریم

وی همچنین از پرداخت تمام بدهی های وزارت نیرو به طلبكاران بخش خصوصی خبر داد و گفت: این پرونده در وزارت نیرو بسته شد. اما گویا سندیكای برق طی نامه ای به رئیس جمهور خواستار دریافت مابقی طلب های خود شده است كه بهزاد در پاسخ به آن افزود: آنها خواستار دریافت مابه التفاوت و یا مبالغ دیركرد طلب های خود هستند كه این به معنی باقی بودن بدهی در وزارت نیرو نیست.

● خرابی لوازم خانگی برقی

وی همچنین از كم و زیاد شدن قدرت برق و خراب شدن لوازم برقی خانگی مردم اظهار بی اطلاعی كرد و گفت: در صورتی كه چنین چیزی پیش آمده باشد وزارت نیرو آمادگی پرداخت زیان های ایجاد شده را دارد.