جلد دوم كتاب «نیمكت‌های سوخته» به كوشش جعفر كاظمی بر اساس خاطرات خانواده شهدای دانش‌آموز مدارس بروجرد منتشر شد.

به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، این كتاب به معرفی ۱۳ شهید دانش آموز دبستان شهید فیاض بخش و ۶۸ شهید مدرسه راهنمایی امام حسن مجتبی بروجرد اختصاص دارد كه در جریان بمباران هوایی به وسیله دشمن بعثی در طول دوران دفاع مقدس به شهادت رسیدند.

نویسنده كتاب در ارتباط با انگیزه‌اش برای تهیه این مجموعه گفت: من معلم هستم، سال ۶۵ هنگام بمباران مدرسه بروجرد من دانش‌آموز آنجا بودم، این باعث شد به جبهه بروم، حالا كه معلم شدم همچنان به دانش آموزان شهید فكر می‌كنم و معتقدم همه دانش آموزان شهید باید معرفی شوند، اما می‌بینم آموزش و پرورش كه باید متولی این امر باشد به این مسله كم توجه است، همین امر انگیزه مرا برای تهیه این مجموعه بیشتر كرد.

جعفر كاظمی با حضور در كنار خانواده این شهدا و گفت‌وگو با آنان تصاویر، سوابق تحصیلی و اسناد مدارك مربوط به آنان را گردآوری و در تهیه این كتاب از آن بهره برده است.

«نیمكت‌های سوخته» مجموعه‌ای چهار جلدی است كه تاكنون دو جلد آن دردفتر ادبیات و هنرمقاومت حوزه هنری منتشر شده، جلد نخست این مجموعه به معرفی شهدای دانش‌آموز دبیرستان دخترانه زینبیه و دبستان ثارالله (فاطمه زهرا (س)) در شهر میانه اختصاص داشت.

جلد سوم نیز شهدای مدرسه شهر بهبهان و جلد چهارم این مجموعه شهدای دانش آموز مدرسه شهر سلماس و تعدادی از معلمان شهید آن منطقه را معرفی می‌كند.