مدیرعامل شركت توانیر گفت: ۱۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید برای افزایش ضریب ذخیره برق تا سه سال آینده باید احداث شود كه روز گذشته ۵۲۰۰ مگاوات آن توسط شورای اقتصاد مورد تأیید قرار گرفته است.

محمد بهزاد در نخستین نشست مطبوعاتی خود با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برای افزایش ضریب ذخیره برق ۱۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید(دولتی و خصوصی) در طول ۳ سال آینده نصب و احداث خواهد شد كه روز گذشته ۵۲۰۰ مگاوات نیروگاه بخاری با سوخت ذغال سنگ توسط شورای اقتصاد به تأیید رسید.

وی ادامه داد: از ۱۵ هزار مگاوات یاد شده كه ۵۲۰۰ مگاوات آن نیروگاه بخاری با سوخت ذغال سنگ است، ۳۸۰۰ مگاوات نیروگاه گازی، ۲ هزار مگاوات نیروگاه تولید پراكنده و ۴۲۰۰ مگاوات نیروگاه سیكل تركیبی خواهد بود.

● افزایش قیمت برق به دهك های كم درآمد فشار نمی آورد

بهزاد در پاسخ به سوال خبرگزاری فارس مبنی بر هدفمند كردن یارانه‌ها و تعیین قیمت برق گفت: در حال حاضر متوسط قیمت برقی كه از مشتركین دریافت می شود ۱۶ تومان است اگر قیمت برق با احتساب قیمت سوخت ۷۷ یا ۸۰ تومان باشد بله درست است قیمت برق ۵ برابر خواهد بود اما این گونه نیست كه قیمت برق بخواهد برای دهك‌های كم درآمد كشور فشاری وارد سازد،بنابراین قیمت برق برای دهك‌های كم درآمد جامعه به گونه‌ای خواهد بود كه قیمت برق مدیریت شود.

● ۵۱ هزار و ۶۷۷ مگاوات ظرفیت نصب شده

بهزاد در خصوص آخرین وضعیت ظرفیت نصب شده در شبكه برق كشور گفت: ۵۱ هزار و ۶۷۷ مگاوات در شبكه نصب شده است كه حدود ۴۳ هزار و ۲۰۰ مگاوات حرارتی و دیزلی، ۷هزار و ۷۰۰ مگاوات نیروگاه آبی و ۱۰۰ مگاوات هم نیروگاه بادی است.

وی ادامه داد: ۱۵ درصد از ظرفیت برق كشور نیروگاه‌های برق آبی است كه در پیك مصرف این عدد به ۱۹ درصد افزایش می یابد، اما در كل در حالت نرمال اگر مشكل كم آبی نداشته باشیم انرژی تولید شده از نیروگاههای برق آبی ۱۰ درصد است.

به گفته وی، ظرفیت نصب شده نیروگاه‌ها به ازای هر نفر در كشور حدودا ۷۰۰ وات است در حالی كه میانگین سرانه آن در آسیا ۱۹۰ وات است.

مدیر عامل توانیر گفت: راندمان نیروگاه‌های ایران ۳۷ درصد است كه از راندمان نیروگاه های حرارتی آمریكا بالاتر است.

وی در خصوص سوخت نیروگاه‌ها در فصل زمستان گفت: همكاری و تعامل خوبی با وزارت نفت برای تأمین سوخت نیروگاه ها صورت گرفته است كه از اسفند سال گذشته تاكنون ۹۰۰ هزار متر مكعب به مخازن نیروگاه‌ها افزوده شده و سوخت مایع ۷۰ درصد بیشتر از سال گذشته است.

بهزاد خاطرنشان كرد: ۷/۲ میلیون متر مكعب ذخیره سوخت گازوئیل و مازوت وجود دارد كه حدود ۷۶ درصد ظرفیت ذخیره گازوئیلی و بیش از ۸۲ درصد ذخیره مازوت است و ۵/۳ میلیون مترمكعب ظرفیت مخازن ملی است.

● برای احداث نیروگاه نمی توانیم منتظر بخش خصوصی بمانیم

وی افزود: اساس برنامه وزارت نیرو این است كه نیروگاه‌ها را بخش خصوصی احداث كند اما چون مسئول تولید برق كشور وزارت نیرو و شركت توانیر است هر لحظه‌ای كه لازم باشد احداث نیروگاه‌های دولتی آغاز می‌شود.

وی با بیان اینكه نمی‌توان منتظر بخش خصوصی برای احداث نیروگاه بود ادامه داد:‌ به محض اینكه امكان واگذاری این نیروگاه‌ها فراهم شود واگذاری نیروگاه به بخش خصوصی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: اطلاعات ۴ نیروگاه از ۱۰ نیروگاه قابل واگذاری به بخش خصوصی در اختیار سازمان خصوصی سازی قرار گرفته تا از طریق مزایده نیروگاه‌های سهند، خلیج فارس، آبادان و سنندج واگذار شود.

وی با بیان اینكه بخش خصوصی رغبت چندانی برای سرمایه گذاری در بخش نیروگاه‌های بخار از خودنشان نمی‌دهد گفت: به دلیل بالا بودن قیمت تمام شده نیروگاه های بخار بخش خصوصی تمایل دارد تا در احداث نیروگاه گازی سرمایه گذاری كند.

بهزاد با انتقاد از افزایش مصرف برق در كشور گفت: مسابقه تولید و مصرف برق همواره به سود مصرف بوده است و هر میزان انرژی برق در كشور تولید شود به پای مصرف نمی‌رسد، بنابراین در برهه جدید علاوه بر افزایش تولید برق باید در بهینه سازی مصرف انرژی برق تلاش صورت گیرد.

وی ادامه داد: كمتر از هزار كیلووات ساعت در سال مصرف برق خانگی در دنیاست در حالی كه در ایران میانگین مصرف خانگی در سال ۲۹۰۰ كیلو وات ساعت است.

● كمبود ۳ هزار مگاوات برق در تابستان سال آینده

مدیر عامل توانیر در خصوص میزان تولید برق در كشور توسط بخش خصوصی گفت: در حال حاضر ۶ نیروگاه رودشور، جنوب اصفهان، فردوسی، عسلویه، زرگان اهواز و كهنوج ۴ هزار و ۲۶۰ مگاوات برق تولید می‌كنند.

وی برنامه‌های شركت توانیر برای سال آینده را وارد مدار كردن ۴ هزار مگاوات نیروگاه جدید ذكر كرد و گفت: باید برای تابستان سال آینده آماده بود چرا كه حدود ۳ هزار مگاوات كمبود تولید برق در تابستان سال آینده انتظار می‌رود.

وی با بیان اینكه پیك مصرف برق در تابستان سال آینده ۴۱ هزار مگاوات خواهد بود اظهار داشت: شركت توانیر سعی دارد در سال آینده حداقل ۱۵۰۰ مگاوات از ۳هزار مگاوات كمبود تولید برق را از طریق لامپ‌های كم مصرف تأمین كند.

به گفته وی،تاكنون ۳۰ میلیون لامپ كم مصرف در كشور توزیع شده است و باید اذعان كرد كه هر یك میلیون لامپ كم مصرف ۳۰ مگاوات و هر ۳۰ میلیون لامپ كم مصرف می‌تواند ۹۰۰ مگاوات صرفه‌جویی برق در پی داشته باشد.

بهزاد ادامه داد: برای احداث ۷ نیروگاه بخش خصوصی ۲ میلیارد دلار برداشت از حساب ذخیره ارزی از سوی دولت تصویب و به بانك مركزی ارسال شده است.

وی افزود: هر نیروگاهی كه احداث می شود ۳۰درصد آن را سرمایه گذار و ۷۰ درصد آن را دولت با اعطای تسهیلات تقبل می‌كند.

وی خاطرنشان كرد: ۵/۱ میلیارد یورو تاكنون سرمایه گذاری در احداث نیروگاه بوده كه ۳۰درصد آن را بخش خصوصی آورده است.

وی در پاسخ به تعطیلی یكی از كارخانه‌های زیر مجموعه شركت مپنا گفت: شركت پارس ژنراتور به دلیل ادعای شهرداری كرج تاكنون تعطیل و پلمپ بوده است.

وی تأكید كرد: چهارهزار مگاوات نیروگاه جدیدی كه قرار است كه تا تابستان سال آینده احداث شود چنانكه این كارخانه بازگشایی نشود با مشكل تأمین ژنراتورهای این ۴هزار مگاوات مواجه خواهیم بود.

وی آمار تلفات انرژی برق را در سال گذشته ۴/۱۸ درصد و در سال جاری ۷/۱۷ درصد اعلام كرد و گفت: سالانه باید آمار تلفات انرژی در شبكه یك درصد كاهش یابد و برای این موضوع در سال جاری صدمیلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است.