هیات عالی رتبه ایران به سرپرستی پرویز فتاح وزیر نیرو اعلام كرد ، ایران ۵۵ میلیون دلار برای احداث شبكه انتقال برق ۷۰ كیلومتری در پاكستان سرمایه گذاری خواهد كرد .

به نقل از دیلی نیوز، هیات عالی رتبه ایران در نشستی كه در وزارت آب و برق پاكستان برگزار شد ، در خصوص گسترش همكاریهای دو جانبه در بخش پروژه های آبی و مسائل مربوط به واردات برق از ایران و آینده سرمایه گذاری در بخش برق پاكستان ، با مقامهای اسلام آباد دیدار و گفت و گو كردند .

پاكستان هم اكنون ۴۰ مگاوات برق از ایران برای ایالت بلوچستان وارد می كند . بر اساس توافق نامه ای كه پیش از این بین دو كشور به امضا رسیده ، میزان صادرات برق ایران به پاكستان برای تامین برق مورد نیاز بندر گودار به ۱۰۰ مگاوات خواهد رسید .

بانك توسعه صادرات ایران تامین مالی ۵۵ میلیون دلاری احداث شبكه انتقال برق به پاكستان را بر عهده خواهد داشت . ۵۰ كیلومتر از این شبكه انتقال برق در داخل مرزهای ایران ساخته خواهد شد . مطالعات امكان سنجی برای واردات ۱۰۰۰ مگاوات برق بیشتر از ایران نیز توسط شركتهای مشاور آغاز شده است .

دو طرف تمایل خود را برای توسعه همكاریهای مشترك در بخش برق اعلام كردند . پاكستان با كمبود شدید برق برای تامین انرژی مورد نیاز رشد و توسعه اقتصادی روبرو است . دولت پاكستان زمینه های مناسبی را برای مشاركت بخش خصوصی در احداث نیروگاه های جدید و سرمایه گذاری در پروژه های برق ایجاد كرده است .

وزیر نیروی ایران نیز ضمن تاكید بر گسترش همكاریهای اقتصادی دو جانبه ، پیشنهاد افزایش صادرات برق ایران به پاكستان را مطرح كرد . فتاح پیشنهاد كرد ، برق نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی چابهار به بندر گودار پاكستان صادر شود . نیروگاه چابهار تا شش ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید .

وی گفت ، ایران در حال صدور برق به عراق ، سوریه و تاجیكستان است و آماده است تا نیاز پاكستان به برق را تامین كند . ایران همچنین آمادگی خود را برای احداث نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی گازی در نزدیكی زاهدان و صادرات برق این نیروگاه به پاكستان اعلام كرد .