ارتفاع سد اكباتان به اندازه ۵۰ درصد افزایش یافته كه این میزان در دنیا بی سابقه است.

صفر علی كمندانی مدیر امور آب استان همدان گفت: در تور یك روزه بازدید از طرح های عمرانی در دست اجرای شهرستان همدان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با افزایش ارتفاع سد اكباتان حجم آن از ۸ میلیون متر مكعب به ۴۰ میلیون متر مكعب رسیده است و با این مقدار، آب ۳۶۰ هزار نفر از مردم شهر همدان تأمین می شود.

وی ادامه داد: مطالعات افزایش ارتفاع سد از سال ۸۱ شروع و از اواخر سال ۸۷ عملیات اجرایی آن آغاز شد و هم اكنون ۹۹ درصد پیشرفت فیزیكی داشته است.كمندانی گفت: در اثر عملیات افزایش ارتفاع، ارتفاع سد از ۵۴ به ۷۹ متر، طول تاج از ۲۸۶ به ۶۳۷ متر، حجم مخزن از ۸ به بیش از ۴۰ میلیون متر مكعب و حجم تنظیم از ۱۷ به ۴۳‎/۱ میلیون متر مكعب افزایش یافته است.

معاون امور آب استان همدان با اشاره به میزان استفاده آب كشاورزی و آب آشامیدنی از این سد اظهار داشت: از آب تنظیمی سد میزان ۱۰‎/۵ میلیون متر مكعب به تأمین آب كشاورزی و ۳۲‎/۶ میلیون متر مكعب نیز به تأمین آب آشامیدنی همدان (آب مورد نیاز ۳۶۰ هزار نفر) اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: اعتبارات هزینه شده برای افزایش ارتفاع تا پایان سال جاری ۴۵۷ میلیارد ریال برآورد شده است كه ۷۲‎/۵ درصد از اعتبارات طرح از سال ۱۳۸۴ هزینه شده است.

كمندانی گفت: برای تأمین بقیه آب آشامیدنی همدان از چاه های دشت بهار استفاده شده و همچنین با تكمیل سد تالوار زنجان سالانه ۸۰ میلیون متر مكعب نیز از این سد برای تأمین آب همدان استفاده خواهد شد.

وی تصریح كرد: برای افزایش ارتفاع سد اكباتان به مدت ۵ سال به طور شبانه روزی روزانه ۵۰۰ مهندس، كارگر و گروه فنی در حال فعالیت بودند.معاون امور آب همدان یادآور شد: باتوجه به افزایش نیاز آب آشامیدنی برای جمعیت روبه افزایش شهر همدان، تفكر افزایش سد اكباتان در مسئولان پدیدار شده است.

وی خاطر نشان كرد: در طول ۴۷ سال حجم رسوبات انباشته شده در سد اكباتان به ۴ میلیون متر مكعب رسیده است كه امری طبیعی است و در تمام سدهای دنیا نیز این مسأله وجود دارد.

در ادامه بازدید از طرح های عمرانی همدان، فرماندار همدان با اشاره به باغ موزه دفاع مقدس اظهار داشت: این موزه حاصل تفكرات كسانی است كه مستقیم درگیر جنگ بوده اند و در زمینه راه اندازی و پیشرفت فیزیكی آن تحولات خوبی در دو سال اخیر وجود داشته است.

علی اكبر فامیل كریمی افزود: این طرح دارای یك سازه سنگین بتنی و شامل فضای داخلی و بیرونی است و تاكنون نیز ۲ میلیارد تومان برای آن هزینه شده است و برای تكمیل آن نیز حدود ۶ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است.وی ادامه داد: باغ موزه دفاع مقدس در زمینی به وسعت ۱۰ هكتار در ۵ فاز شروع شده است كه فاز اول آن شامل بخش زیرزمینی به مساحت ۳ هزار و ۵۰۰ متر مربع در حال اجراست.

فرماندار همدان خاطر نشان كرد: طرح دفاع مقدس همدان یكی از طرح هایی است كه در سطح كشور حرف اول را از لحاظ محتوا می زند و بزودی به بهره برداری خواهد رسید.