امروز با برگزاری رقابت های هفته پنجم لیگ برتر كشتی آزاد، قهرمان نیم فصل گروه های Bو A مشخص خواهند شد.

بدون شك یكی از بهترین و جذابت ترین دیدارهای هفته پایانی نیم فصل لیگ برتر كشتی آزاد امروز در مشهد برگزار خواهد شد. در این رقابت دیدنی دو تیم مدعی گروه Bیعنی راه آهن خراسان و صنایع و معادن همدان به مصاف هم می روند. راه آهن كه هفته قبل مقابل تیم نه چندان مطرح عسگری محمدیان غافلگیر شد و شكستی غیر منتظره در كارنامه اش ثبت شد امروز تیمی را در مقابل دارد كه هم ازوجود كشتی گیران بهتری نسبت به باشگاه عسگری محمدیان سود می برد و هم اینكه مسعود مصطفی جوكار مربی جوان و عنوان دار صنایع و معادن همدان در اولین حضورش درسمت سرمربیگری به دنبال حداقل تكرار عنوان سال گذشته این تیم است (نایب قهرمانی در لیگ سال قبل ) .

صنایع برای ماندن در جمع مدعیان صعود چاره ای جز پیروز شدن در این مسابقه ندارد كه البته این خود باعث می شود تا جذابیتهای این دیدار بیشتر شود .از طرفی راه آهنی ها نیز بعد از سه برد پیاپی ، شكستی ناباورانه در برابر تیم بدون برد عسگری محمدیان به دست آوردند كه تأثیر زیادی در روحیه كشتی گیران این تیم داشت.آنها چنانچه در پی پیروزی در مقابل صنایع هستند، باید از شكست هفته گذشته درس بگیرند و با احتیاط بیشتری برابر شاگردان جوكار صف آرایی كنند. در جدال دو تیم باید منتظر اتفاق جالب توجهی بود. در۵۵كیلو مصاف سودیموف با محمد سلطانی كشتی گیر همدانی راه آهن از جذابیت بالایی برخوردار خواهد بود. در ۶۰كیلو علی خالق زاده و بیژن چنگیزی فر مصافی دیدنی را پیش رو خواهند داشت، اما بعد از نیامدن آلندودایف كشتی گیر عنوان دار روسی راه آهن و جدالی كه می توانست در رویارویی او با میثم مصطفی جوكار اتفاق بیفتد، این طور نشد و باید منتظر كشتی جعفر قاسمی با جوكار بود. یكی دیگر از اوزانی كه كشتی آن می تواند برای خیلی از كشتی دوستان قابل توجه باشد، اسماعیل نجاتیان كشتی گیر خوش آتیه راه آهن است كه باید در برابر فریدون قنبری به میدان برود كه خود سابقه حضور در راه آهن را دارد.

به هر روی با توجه به كشتی گیرانی كه دو تیم در اختیار دارند نتیجه این جدال را باید در كشتی های سنگین وزن جستجو كرد.

در دیگر مسابقات گروه B،دوتیم ته جدولی نیروی زمینی ارتش و KSB كلاردشت برابر هم صف آرایی می كنند و گاز مازندران با همشهری اش تیم عسكری محمدیان مبارزه می كند كه دراین دیدار نیز اگر اتفاقات خوش هفته گذشته برای شاگردان عسگری محمدیان به وقوع بپیوندد، باید منتظر یك شگفتی دیگر در رقابتهای لیگ بود.

در گروه A نیز گراد تهران كه هفته قبل نفت را شكست داده، در سالن شهدای هفتم تیر برابر صدرای زیرآب قرار می گیرد. صدرا با به خدمت گرفتن دیوید موسل بز و وادیم لالی اف تا حدودی گرادی ها را غافلگیر كرده است. بدون شك مهمترین دیدار این هفته لیگ برتر بین فردین معصومی از گراد و موسل بز ۳۷ ساله برگزار می شود. معصومی هفته قبل مسابقه وزن ۱۲۰ كیلو را از الكسی شیماروف روس برد و حالا باید برابر قهرمان المپیك سیدنی و مربی سال قبل تیم ملی روسیه قرار گیرد. جدال ۸۴ كیلو بین وادیم لالی اف از ارمنستان و جمال میرزایی هم دیدنی خواهد بود، ضمن اینكه گراد تنها كشتی گیر خارجی خود یعنی دلشاد منصوراف را به میدان می فرستد و مبارزه او با عباس دباغی ملی پوش المپیكی صدرا جذابیتهای بسیاری دارد.

گراد در این هفته به احتمال زیاد سعید ابراهیمی را به دلیل مصدومیت در اختیار ندارد. تیم پیروز این دیدار، قهرمان دور رفت لیگ برتر در گروه A می شود. دیگر مسابقه این گروه بین دو تیم بدون برد سیمان دورود و آزادگان بابل برگزار می شود كه در این دیدار نیز شاگردان جوان علی شكری پور برای اثبات شایستگی های خود پس از یك هفته استراحت به دنبال اولین پیروزی خود در لیگ مقابل سیمان دورود خواهند بود.

هاشم رسایی فر