محمود افشاردوست برای اولین بار مربیگری را جدی تجربه می كند آن هم در تیم ملی بزرگسالان. كاپیتان سابق تیم ملی كه هنوز به قول خودش توان بازی را دارد اما با گرفتن حكم مربیگری در تیم ملی ترجیح می دهد بازی كردن را فراموش كند چرا كه مربیگری هم جزیی از علایق او به حساب می آید. افشاردوست كه سال ها بازی كنار حسین معدنی را تجربه كرده حالا دستیاری او در تیم ملی را نیز برای خودش افتخار می داند: «افتخار می كنم كه یكی از مربیان تیم ملی هستم و دستیار معدنی. امیدوارم روسفید شوم.»

مربی جوان تیم ملی والیبال اصلا نگران نیست كه قبل از این تجربه مربیگری نداشته .او معتقد است: «كاپیتان هم در زمین مربی است. من هم كاپیتان بوده ام، پس تجربه دارم.»

● چه اتفاقی افتاد محمود افشاردوست تصمیم گرفت مربی شود

▪ شرایط بازی كردن را داشتم و توانایی اش را هم در خودم می دیدم كه تا چند سال دیگر بازی می كنم. حتی یكی دو پیشنهاد هم داشتم اما خیلی از آنها راضی نبودم. به همین خاطر تصمیم به مربیگری گرفتم. مربیگری را دوست دارم البته شرایط هم طوری شد كه صلاح دیدم مربی شوم.

● اما تجربه مربیگری كه نداشته ای

▪ همان زمان كه اوج والیبالم بود، به مربیگری هم علاقه داشتم. از اوایل امسال هم تیم امیدهای كرج را تمرین دادم و وقتی تیم در ایران دوم شد، بیشتر راغب و برای مربیگری مصمم تر شدم تا اینكه خدا مرا دوست داشت و فدراسیون با شرایط جدید به من این شانس را داد تا مربی تیم ملی والیبال شوم.

● فكر می كردید یكدفعه مربی تیم ملی والیبال بزرگسالان شوید

▪ فكرش را می كردم. سال های زیادی كاپیتان تیم ملی بودم. در این مدت با مربیان زیادی كار كرده ام. در همین مدت شرایط طوری رقم خورد كه تجربیات زیادی به دست آوردم به ویژه وقتی این سال ها مدال هم بگیری. حالا كه خدا مرا دوست داشته و مربی تیم ملی بزرگسالان شده ام از همه آنهایی كه افتخار شاگردی شان را داشته ام رخصت می گیرم و آنقدر تلاش می كنم كه همه آنهایی كه به من رأی داده اند از این انتخاب راضی باشند.

● كار كردن در تیم ملی بزرگسالان بدون تجربه سخت نیست

▪ تجربه فقط در دوران مربیگری به دست نمی آید بلكه در طول دوران بازیكنی حاصل می شود. من سال ها كاپیتان تیم ملی بوده ام. كاپیتان هم در زمین حكم مربی را دارد. من این را قبول ندارم كه چون مربی نبوده ام تجربه ندارم، یا قبول ندارم كه تجربه با مربیگری در تیم های نوجوانان و جوانان به دست می آید.

● چطور

▪ مهم نیست كه شرایط سنی یك مربی چقدر است. مهم این است كه چقدر توانایی انتقال اطلاعات را داری. ممكن است این اطلاعات بر اساس تحقیق، كار و... حاصل شود. فكر نمی كنم در دنیای امروز رسم باشد كه مربیان پله پله بالا بیایند و تیمی را دست بگیرند حتی می بینم تیم ملی شان را به یك مربی بی تجربه می دهند و تیم هم نتیجه می گیرد.

● پس می شود گفت كه محمود افشاردوست دیگر بازی نمی كند

▪ به این شكل بله. فقط قرار است چند ماه دیگر در یك بازی خداحافظی در كرج بازی كنم تا ان شاالله به صورت رسمی از دنیای بازیكنی خداحافظی كنم.

● اردوی تیم ملی چطور

▪ اردوی سه روزه ای بود. در واقع این اردو برای بازیكنان قدیمی یك جورهایی مرور تاكتیك تیم بود و برای بازیكنان جدید نیز جنبه آشنایی داشت. در مجموع خوب بود. بچه ها هم با انگیزه بودند و یك جورهایی این اردو پیش زمینه ای برای اردوی بعدی شد.

● شما با سیستم تیم آشنایی داشتید

▪ از آن بی اطلاع نبودم و قبلا هم كار كرده بودم. اوایل امسال خیلی از بازی های مهم دنیا را دیدم، مثل بازی های جهانی المپیك و... كمی هم تجزیه و تحلیل كردم.

● كار كردن با حسین معدنی سخت است

▪ من قبل از این افتخار داشتم كه در تیم ملی و پیكان با او همبازی باشم. با اخلاق او آشنا هستم. او در چارچوب زمین والیبال خیلی جدی است. با شناختی كه از او دارم می دانستم می توانم با او كار كنم و به همین خاطر مربیگری تیم ملی را قبول كردم.

● پس الان از قبول این سمت خوشحالی

▪ افتخار می كنم كه یكی از مربیان تیم ملی هستم و البته دستیار حسین معدنی. خدا را هم شكر می كنم و از مسؤولان هم متشكرم كه شرایط همكاری را در تیم ملی فراهم كردند. امیدوارم كه روسفید شوم.

● الان هم كادر فنی و هم بازیكنان تیم ملی جوان هستند. فكر می كنید این جوانی اهرم قوی برای جلو بردن تیم ملی باشد

▪ من برخلاف شما به جوان بودن كادر فنی اعتقاد ندارم. شاید آنها از نظر من جوان باشند اما از نظر تجربه كار نه. حسین معدنی سرمربی تیم ملی شاید از نظر شناسنامه جوان است اما سابقه بازی در مسابقه های مختلف قهرمانی آسیا، مقدماتی جهان، المپیك و... را دارد. از طرفی دستیار گاییچ بود و مربیگری كرده پس تجربه زیادی دارد و نمی شود گفت او از نظر تجربه جوان است.

من و آقای عطایی هم همراه تیم ملی در مسابقه های مختلف بازی كرده ایم. این بازی ها تجربیات ارزشمندی به شخص می دهد البته اگر دنبال اطلاعات باشد. به طور حتم آن تجربیات به ما كمك می كند. بازیكنان تیم ملی هم اگرچه جوانند اما تشنه یادگیری و موفقیت تیمی كه در سال پیش در قهرمانی آسیا شركت كرده هستند. آنها مسابقه های زیر گروه المپیك و البته اولین دوره مسابقه های AVC كاپ آسیا را پشت سر گذاشته و تجربه زیادی از این رقابت ها به دست آورده اند. جدای از آن آقای مهران پوری مدیر فنی تیم ملی است كه كوله باری از تجربه دارد. او وزنه ای قابل اتكا برای ما محسوب می شود.

مهری رنجبر