بالاخره نمایشگاه بزرگ آثار هنری (اكسپو) تهران با همه تاخیرها، برگزار شد و حالا تالار وحدت میزبان آثار هنرمندانی است كه در انتظار دیده شدن كارها و البته فروش آ ن ها هستند.

وارد تالار كه می شوی آثاری از چهره های نامدار عرصه هنرهای تجسمی مثل امدادیان، ایرج اسكندری، صداقت جباری، گیزلاوارگاسنیایی، علی اكبر صادقی، ایران درودی، مصطفی آقامیری و علیرضا آقامیری دیده می شود. در میان نام ها؛ اما آثاری كه از این استادان عرضه شده؛ چشمگیر است و البته فاقد قیمت!

به طبقات بالای تالار وحدت كه می روی؛ نگارخانه ها غرفه، غرفه در كنار هم جمعند و بر دیواره ها در هر غرفه؛ چند اثر آویزان شده است. در برخی از این غرفه ها فقط آثار نقاشی دیده می شود و در برخی دیگر علاوه بر نقاشی، خوشنویسی، نگارگری، تذهیب و حتی كار روی پارچه نیز دیده می شود. تنوع در این بخش نیز حرف اول را می زند.

اسعدیان مسئول غرفه نگارخانه نقش جهان؛ در رابطه با این نمایشگاه می گوید: هنوز استقبال خاصی صورت نگرفته است؛ البته دفتر هنرهای تجسمی قول داده است، خودش كارها را خریداری می كند.

ملك مدیر نگارخانه ملك نیز معتقد است؛ هنوز آثار قیمت ندارد. نورپردازی غرفه ها هم مطلوب نیست. البته روزهای اول؛ همه در حال بررسی و برآورد آثار و قیمت هستند و منتظریم تا در روزهای آتی؛ این اتفاق بیفتد و برای خرید اقدام كنند. البته سلیقه مخاطبان هم شرط اولیه است و به همین دلیل هم هنرمندان و سبك آنان نیز در حال تغییر است در واقع هنرمند هم با هنر ایزوله می شود. اگر هنرمندی دلش با مردم هم خوانی نداشته باشد، هنرمند نیست.

در غرفه نگارخانه مجد نیز آثاری متفاوت به چشم می خورد. از نگارگری و تذهیب گرفته تا آثاری از رنگ و روغن اما آنچه بیش از هرچیز نظر هر مخاطبی را به خود جلب می كند، تابلو- سنگی است كه عكس مشهور سرداران مشروطه را نشان می دهد.

استاد صابری هنرمندی است كه این اثر را خلق كرده و بیشتر آثارش در موزه تبریز است. این اثر توسط میراث فرهنگی نیز به ثبت رسیده و قیمتی كه بر آن نهاده شده؛ ٣٥ میلیون تومان است.

مدیر گالری مجد در خصوص این نمایشگاه می گوید: ما آثاری را ارائه می كنیم كه نشانگر هویت ایرانی است و خودم هم عاشق ایران هستم و به ایرانی بودنم افتخار می كنم و این مسئله را در كارهایم نشان می دهم هرچند می بینیم كه گرایش هنرمندان به مدرنیسم بیشتر است اما همین تفكر را در قالب جدید پی گیری می كنم مثل تابلو- سنگ هایی كه اینجا ارائه شده كه هم زیبایی و هنر ایرانی را نشان می دهد و هم كاری مدرن است.او در مورد فروش آثار گفت: البته اینكه مردم قدرت خرید آثاری با چنین مبالغی را هم ندارند، درست است اما اصلا میل نداریم چنین آثاری از كشور خارج شود و علاقه مندیم این گونه آثار را سازمان ها وادارات و نهادها خریداری كنند.

گالری فام دو نقش فرش روی پارچه را عرضه كرده است كه قیمت یكی ٦٠ و دیگری ٧٠ میلیون تومان بود. نقش هایی برجسته كه چشم هر تماشاگری را خیره می كرد و مخاطب به سویش جذب می شد،گویی كه فرشی با نقش برجسته را نظاره می كنی.

اما در میان گالری ها؛ گالری عقیلی متفاوت از بقیه بود. در این غرفه فقط نقاشی های قهوه خانه ای روی دیوار بود. عقیلی مدیر نگارخانه و غرفه می گوید: این گونه كارها بیشتر مورد علاقه كسانی است كه می خواهند كارهایی اصیل و قدیمی داشته باشند و جوانان كمتر به چنین آثاری علاقه نشان می دهند. و اغلب كسانی كه خریدار چنین كارهایی هستند؛ خارجی هستند یا برای فروش به خارج قصد خرید دارند.

در این غرفه آثاری از بلوكی فر، قوللر و حسن اسماعیل زاده دیده می شد. یكی از آثاری كه روی دیوار بود مربوط به استاد بلوكی فر بود كه تاریخ آن ٦٥ سال پیش را نشان می داد و ٣٠ میلیون تومان قیمت بر آن گذاشته بودند. عقیلی می گوید: این كار را سال ١٣٤٨ از یك رنگ فروشی در خیابان مولوی خریدم و درست یادم نیست كه آن زمان ١٨٠٠ یا ٢٥٠٠ تومان بابت آن پول دادم و حالا ارزش آن ٣٠ میلیون تومان شده است.

این نقاش قهوه خانه ای مشهدی می گوید: در طول سال های بعد از انقلاب تنها كسی كه از نقاشی قهوه خانه ای و نقاشان قهوه خانه ای حمایت كرد؛ من بودم. بارها اتفاق افتاده بود كه هنرمندی قصد فروش اثرش را داشت اما كسی خریدار نبود و من این آثار را خریداری كردم و از آن ها نگهداری كردم.

او از گذشته می گوید و این كه سال ها پیش یك نقاشی قهوه خانه ای را در قهوه خانه ای در مشهد به قیمت هزار تومان خریده و حالا آن اثر ٢٠ میلیون تومان ارزش دارد. در واقع او معتقد است كه سرمایه گذاری روی هنر؛ با گذر زمان نتیجه خوبی خواهد داشت. او اثری از خود را هم به قیمت ٧ میلیون و پانصد هزار تومان برای فروش عرضه كرده اما می گوید كه امیدوار است به فروش نرود.

در غرفه های دیگر هم چندان خبری نیست اما غرفه گالری امروز؛ هم مثل عقیلی متفاوت است و تفاوت آن در این است كه فقط آثار خوشنویسی را ارائه كرده است. در طبقات بالاتر تعاونی نگارخانه داران، بنیاد چلیپا، هفت آینه، گلبن، آپادانا و موسسه صبا نیز حضور دارند و آثاری نیز به نمایش درآمده است.

این نمایشگاه تا ١٥ دی در تالار وحدت برپاست و ١٥٠٠ اثر از آثار هنرمندان كشور در آن به نمایش درآمده است.