همایش دو روزه «اقتصاد هنرهای تجسمی» با همكاری موزه هنرهای دینی امام علی(ع)‌ و پژوهشكده فرهنگ و هنر جهاد دانشگاهی، ۳۰ بهمن و یكم اسفندماه در فرهنگسرای هنر برگزار می‌شود.

نشست خبری «همایش اقتصاد هنرهای تجسمی چالش‌ها، راهبردها» صبح امروز با حضور مجتبی آقایی مدیر موزه هنرهای دینی امام علی(ع) و دبیر اجرایی این همایش و همچنین حسین نوری‌نیا مدیر پژوهش پژوهشكده فرهنگ و هنر جهاد دانشگاهی در موزه امام علی (ع) برگزار شد.

● كمتر به اقتصاد هنرهای تجسمی پرداخته شده است

مجتبی آقایی در ابتدا به برنامه‌های سال جاری موزه امام علی(ع) اشاره كرد و گفت: پرداختن به اقتصاد هنرهای تجسمی موضوعی است كه تاكنون جایگاه مشخصی در برنامه‌های پژوهشی كشور نداشته است و آن مقدار كه در زمینه تولید و ارائه آثار هنری در كشور فعالیت صورت می‌گیرد، كمتر مجالی برای پرداختن به مسائل پژوهشی اقتصاد هنرهای تجسمی پیدا كرده‌ایم.

● ایران كشور اولین‌ جشنواره‌ها و مسابقات است

وی به برگزاری مسابقات و جشنواره‌های مختلف هنرهای تجسمی در كشور اشاره كرد وگفت: در طول ۳۰ سال گذشته تعداد زیادی از این مسابقات و جشنواره‌ها در كشور برگزار شده و هم‌اكنون در طول دو سال گذشته نیز تب برگزاری اكسپو‌ها و بازار فروش آثار هنری، فضای تجسمی كشور را در بر گرفته است ولی همچنان فرصتی برای پژوهش در زمینه اقتصاد هنرهای تجسمی نیافته‌ایم.

آقایی همچنین از ایران به عنوان كشور اولین‌ها در زمینه برگزاری برنامه‌های هنری یاد كرد و گفت: همیشه در برگزاری اولین دوره‌ جشنواره‌ها ومسابقات مختلف هنری دركشور سابقه طولانی داریم و كمتر اتفاق افتاده كه سابقه برگزاری آن‌ها به اعداد دو رقمی برسد، اما سعی ما این است كه برگزاری این همایش تنها به همین دوره اختصاص پیدا نكند و از دل همایش بزرگ اقتصاد هنرهای تجسمی، یازده همایش دیگر در خصوص شاخه‌های مختلف هنرهای تجسمی شكل بگیرد.

● اكسپوهای تجسمی برگزار شده فروش جدی نداشتند

مدیر حوزه هنرهای تجسمی و امور موزه‌های سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در ادامه با اشاره به برگزاری سه اكسپوی مجسمه، عكس و آرت‌اكسپوی تهران گفت: تاكنون سه اكسپو در تهران برگزار شده است كه فروش چندان جدی نداشته‌اند و هیچ كنكاش و پژوهشی برای موفقیت این اكسپوها نیز صورت نگرفته است.

وی همچنین دلیل موفقیت مجموعه‌داران و نگارخانه‌داران فعال در زمینه فروش آثار هنری را نیز استفاده از روابط خاص آنها با كسانی كه به هنرهای تجسمی به دیده كالای سرمایه‌ای می‌نگرند، دانست.

● همایش اقتصاد هنرهای تجسمی كاملاً كاربردی است

مجتبی آقایی همچنین با تأكید بر كاربردی بودن، همایش اقتصاد هنرهای تجسمی گفت: از ماحصل این همایش، برای برگزاری اكسپوهای سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و برپایی بازارچه‌های محلی، منطقه‌ای و سراسری این سازمان استفاده خواهیم كرد.

● نشست‌های اقتصاد هنر تجسمی تاكنون پژوهشی نبوده است

وی همچنین به نشست‌های پژوهشی كه در زمینه اقتصاد هنر تاكنون برگزار شده اشاره كرد و گفت: تاكنون دو بار این نشست تخصصی برگزار شده كه یك بار در سال ۱۳۷۴ از سوی وزارت ارشاد برگزار شد وكتابچه‌ای از آن نیز به چاپ رسید و دومی هم در خانه هنرمندان ایران برپا شد كه هیچ یك از این نشست‌ها با رویكرد پژوهش آكادمیك نبود.

● شهرداری تهران آماده حمایت از پژوهشگران اقتصاد هنرهای تجسمی است

آقایی در ادامه از همه صاحبنظران و پژوهشگران برای شركت در این همایش دعوت كرد وگفت: سازمان فرهنگی وهنری شهرداری تهران آماده حمایت از طرح‌های پژوهشگران در زمینه اقتصاد هنرهای تجسمی است.

وی همچنین گفت: در تلاش هستیم كه از مدیران حراج كریستی و ساتبی هم برای حضور در این همایش دعوت كنیم كه مذاكرات اولیه به همین منظور نیز انجام شده اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

● برگزاری سه اكسپوی هنرهای تجسمی در سازمان فرهنگی شهرداری

مجتبی آقایی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره‌ برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری در زمینه برپایی اكسپوهای تجسمی، از برگزاری سه اكسپوی بزرگ سال تهران، اكسپوی هنرهای دینی و اكسپوهای موضوعی خبر داد و گفت: اكسپوی دینی سال آینده همزمان با ماه مبارك رمضان درموزه امام علی (ع) برپا خواهد شد، اكسپوهای موضوعی نیز ممكن است به صورت منطقه‌ای و با توجه به نیازهای هر منطقه از شهر تهران برگزار كنیم و اكسپوی بزرگ سال تهران را نیز در شاخه‌های مختلف هنرهای تجسمی برگزار خواهیم كرد.

● اقتصاد هنرهای تجسمی مهمترین مشكل این حوزه است

حسین نوری‌نیا مدیر پژوهش پژوهشكده فرهنگ و هنر جهاد دانشگاهی نیز درباره این همایش توضیح داد: پژوهشكده فرهنگ و هنر جهاد دانشگاهی از یك سال پیش گفت و گوهای عمیقی را با صاحبنظران و هنرمندان شاخه‌های مختلف هنرهای تجسمی داشت كه بعد از بررسی، مشخص شد كه اقتصاد هنرهای تجسمی مهمترین مشكل این حوزه است. در ادامه طی ارتباطی با موزه امام علی (ع) متوجه شدیم كه برگزاری همایش اقتصاد هنرهای تجسمی از جمله برنامه‌های این موزه معرفی شده است كه با توجه به سابقه پژوهشكده فرهنگ و هنر جهاد دانشگاهی در زمینه برگزاری همایش‌ها، پیشنهاد برگزاری همایش اقتصاد هنرهای تجسمی را به موزه دادیم كه طی جلسات بسیار مورد موافقت قرار گرفت.

نوری‌نیا، حوزه اقتصاد هنرهای تجسمی را بسیار پیچیده خواند و به بحث نیم‌درصد بودجه عمرانی سازمان‌های دولتی برای خرید آثار هنری اشاره كرد و گفت: متأسفانه بحث نیم‌درصدی بودجه سازمان‌ها برای خرید آثار هنری از جمله مواردی است كه در برنامه چهارم توسعه آمده بود اما اجرایی نشد كه در این همایش به مباحث حقوقی حمایت دولت از هنرهای تجسمی نیز اشاره خواهد شد.

این پژوهشگر در ادامه به نحوه انتشار فراخوان این همایش اشاره كرد و گفت: فراخوان را در سه شكل تصویب كردیم یكی از طریق پوستر و سایت‌های هنری دومی از طریق دعوت از جامعه دانشگاهی،پژوهشكده‌ها،گالری‌داران فعال و هنرمندان و سوم فراخوان عام.

وی همچنین به حضور سه سخنران ویژه در همایش اشاره كرد و گفت: در روز اول همایش سه سخنران ویژه خواهیم داشت كه هنوز اسامی آنها مشخص نشده است.

نوری‌نیا افزود: بعد از اعلام فراخوان، مقالاتی كه به دبیرخانه همایش می‌رسد، از سوی شورای علمی مورد بررسی قرار می‌گیرد و پس از تأیید آنها، از نویسندگان درخواست ارسال مقاله را خواهیم كرد و اصل مقاله نیز از سوی این شورا مورد بررسی و تأیید قرار می‌گیرد و پس از آن مقاله تأیید شده برای دو داور دانشگاهی ارسال می‌شود كه پس از تأیید این دو داور نهایی، مقاله به شورای علمی همایش ارجاع شده و در شورا از میان مقالات نهایی، ۱۵ مقاله برای ارائه به صورت سخنرانی انتخاب خواهد شد كه در كنار سه سخنران ویژه همایش ارائه خواهد شد.

‌ ● مقالات همایش به صورت كتاب منتشر می‌شود

نوری‌نیا مدیر پژوهشكده فرهنگ و هنر جهاد دانشگاهی همچنین از انتشار مقالات راه یافته به همایش خبر داد كه به فاصله دو هفته تا یك ماه پس از برگزاری همایش در قالب كتاب منتشر خواهد شد.

وی همچنین گفت:‌ تاكنون ۵۰ مؤسسه و دانشكده در حوزه هنر و بیش از ۲۴۰ نگارخانه فعال برای ارسال فراخوان شناسایی شده‌اند و از پژوهشگران و صاحبنظران حوزه علوم اجتماعی، علوم اقتصاد و حقوق نیز برای شركت در این همایش دعوت خواهیم كرد.

● برگزاری دو نشست تخصصی در پایان هر روز همایش

نوری‌نیا همچنین از برگزاری دو نشست تخصصی در پایان هر دو روز این همایش خبر داد و گفت: محور صحبت‌های این نشست هنوز نهایی نشده است، اما از تعدادی از كارشناسان اقتصاد هنرهای تجسمی دعوت خواهیم كرد كه درباره موضوعاتی كه به صورت مقاله ارائه نشده است، صحبت كنند. اما به دلیل آن كه هنوز مقالات به دست ما نرسیده است، محور صحبت‌های این نشست نیز نهایی نشده است.ژ

● مشكلات اقتصاد هنرهای تجسمی ایران بیشتر داخلی است

نوری‌نیا در پاسخ به سؤال فارس درباره حضور سخنرانان بین‌المللی گفت: از ابتدا قصد داشتیم همایش به شكل بین‌المللی برپا شود، اما بعد به این نتیجه رسیدیم كه بهتر است این مقوله ابتدا در داخل كشور آسیب‌شناسی شود چرا كه بیشترین مشكلات ما در این حوزه مربوط به مسائل داخلی كشورمان است و نیازمند بررسی مشكلات داخلی كشورمان در این زمینه هستیم، اما با این حال دعوت از چند سخنران خارجی را در برنامه خود داریم كه هنوز به نتیجه نرسیده است.

● به ۵ مقاله برتر جوایز ویژه اهدا می‌شود

همایش اقتصاد هنرهای تجسمی با محورها و موضوعاتی همچون رونق‌بخشی اقتصاد هنرهای تجسمی و چالش‌های موجود پیش رو، نقش و جایگاه سیاست‌گذاری‌های حاكمیتی در رونق‌بخشی اقتصاد هنرهای تجسمی، نقش و جایگاه بخش خصوصی و غیردولتی در رونق بخشی اقتصاد هنر، بررسی تطبیقی وضعیت اقتصاد هنرهای تجسمی در ایران و جهان، رابطه هنر و اقتصاد و اثرگذاری آن‌ها بر یكدیگر و ... ۳۰ بهمن و یكم اسفندماه سال جاری در فرهنگسرای هنر برگزار می‌شود و به پنج مقاله برگزیده این همایش جوایزی ویژه‌ای تعلق خواهد گرفت.