باورش سخت بود.‎ از مشتری پروپاقرص مسابقه های كشتی و كارشناس برجسته و توانمند كشتی، یك تصویر و چند شاخه گل در كنار ۲ شمع در وسط تشك باقی مانده بود. نخستین باری بود كه مسابقه های مهمی برگزار می شد و جایگاه خبرنگاران منوچهر لطیف را در خود نمی دید؛ منتقد آگاه كشتی كه هیچ وقت جز در برابر كشتی سر تعظیم فرود نیاورد و به رسالت حرفه ای خود پایبند بود. تنها خبرنگار و كارشناس كشتی كه هیچ وقت از حال و روز نوجوانان و نونهالان غافل نبود و مسافرت های سخت و طاقت فرسا را به جان می خرید تا مسابقه های پایه های كشتی را دنبال كند.

«لطیف» این روزهای آخر با این كه در بستر بیماری بود، یك لحظه هم از اوضاع نابسامان كشتی غافل نشد و با تسلطی كه بر علل شكست كشتی ایران داشت، دست به افشاگری زد و منتقد شماره یك فدراسیون كشتی به شمار می رفت. او به بیماری سرطان مبتلا بود و در طول یكی، دوسال اخیر بشدت از این بیماری رنج می برد تا این كه صبح روز دوشنبه دوم دی ماه جان به جان آفرین تسلیم كرد. یادش گرامی باد.

● حساس و نفسگیر

هفته چهارم رقابت های لیگ برتر كشتی آزاد باشگاهی كشور جام شهدا، از دوشنبه شب با دیدار حساس و نفسگیر دو تیم نفت تهران و گراد تهران در سالن شهدای هفتم تیر تهران كلید خورد و این در حالی بود كه برخلاف پیش بینی ها سالن قدیمی پایتخت تماشاگر چندانی را به خود ندید- گویی بعد از شكست در المپیك، كشتی دوستان با این رشته قهر كرده اند.

در دیدار دو تیم نفت و گراد، دلشاد منصوراف ازبك و دارنده ۲ مدال طلای جهان، با پیچ كمر زیبای خود فرید دژم خو را از پا درآورد و نخستین حضورش را با پیروزی جشن گرفت. در ۶۶ كیلوگرم مهدی تقوی استثنایی كشتی گرفت و اثبات كرد كه لیاقت مدال المپیك را داشته است. تقوی در مصاف با كهنه كاری از مازندران به نام محسن بابایی یك دست و یك پای جانانه ای را نمایش داد و آبروی كشتی مازندران را پیش چشمان عبدالله موحد، دارنده ۶ مدال طلای جهان و المپیك كه تماشاگر ویژه این مبارزه بود، خرید. در ۹۶ كیلوگرم گئورگی گوگشلیدزه گرجستانی و البته روسی الاصل كه انواع و اقسام ملی پوشان ایرانی را برده است، به مصاف سعید ابراهیمی، ملی پوش دارنده مدال نقره جهان رفت.

ابراهیمی در این دیدار نشان داد كه ضعف های فراوانی در زیرگیری دارد. او شجاعت كافی را به خرج داد اما زیرگیری ناقص واجرای فن نادرست در وقت دوم، باعث شد گوگشلیدزه آسان به پیروزی برسد. در وقت سوم هم زیرگیری عجیب ابراهیمی باعث شد تا از ناحیه سر دچار مصدومیت شود و خونریزی شدیدی پیدا كند كه همین پیروزی گوگشلیدزه را باعث شد. در ۱۲۰ كیلوگرم هم فردین معصومی كه عزادار مرگ برادرش بود، با دوبنده ای كه روبان مشكی به آن دوخته شده بود، به مصاف آلكسی شیماروف روسی رفت و توانست این كشتی گیر را شكست دهد. این در حالی بود كه علیرضا رضایی، رقیب سال های نه چندان دور فردین معصومی، با حرارت خاصی این كشتی را در تیم مربیان نفت پیگیری می كرد.

در همدان؛ صنایع و معادن ۴ بر ۳ با سختی و مرارت زیاد از سد KSB كلاردشت گذشت. در این مسابقه میثم جوكار در ۷۴ كیلوگرم فردوس خزایی را از پیش رو برداشت.

دو تیم گاز مازندران و نیروی زمینی ارتش نیز در تهران با هم پیكار كردند كه در نهایت گازی ها ۵ بر ۲ به پیروزی رسیدند. پیروزی تقی داداشی برابر عارف علیزاده و ضربه فنی یونس جعفری مقابل مهدی حاجی زاده از حوادث مهم این دیدار بود. صدرای زیراب در زیراب ۶ بر یك سیمان دورود را از پیش رو برداشت. شكست وحید جلالی بهار مقابل علی گلی، هم تیمی سابقش در مسابقات جوانان آسیا مهم ترین نتیجه این دیدار بود.

اما در مازندران باشگاه عسگری محمدیان شگفتی ساز شد و در عین ناباوری شاگردان امیر توكلیان در راه آهن به تیم جوان و گمنام عسگری محمدیان باختند. توكلیان در این مسابقه حسابی رودست خورد، چرا كه تیم حریف را دست كم گرفت و از كشتی گیران اصلی خود استفاده نكرد. پیروزی با ضربه فنی مهدی نژاد برابر ناصر دلیر معینی حادثه بزرگ و تعیین كننده این مسابقه بود.

مجید حاتمی