بعد از برگزاری اکسپوی عکس و مجسمه که ماه گذشته حواشی زیادی را در عرصه هنر رقم زد، آرت اکسپوی تهران با حضور معاون هنری وزارت ارشاد، مدیرکل اداره دفتر هنرهای تجسمی، تعدادی از هنرمندان و یکی از نمایندگان یونیسف در تالار وحدت افتتاح شد. اکبر عالمی اجرای این مراسم را عهده دار بود. محمدحسین ایمانی خوشخو معاون فرهنگی وزارت ارشاد با ابراز خوشحالی از شروع این حرکت هنری آغازگر افتتاحیه آرت اکسپوی تهران بود.

او گفت؛ «به شخصه از زمانی که مسوولیت معاونت هنری وزارت ارشاد را بر عهده گرفته ام، دغدغه زیادی در حوزه اقتصاد هنر داشتم و همواره از نگاه اقتصادی به هنر تجسمی نگاه کردم. صحبت از هنر بدون توجه به این نگاه اقتصادی باعث می شود که از دیگر جوامع عقب بیفتیم. زیرا در جوامع امروزی فرهنگ به عنوان صنعت دیده می شود و صنایع فرهنگی به معنای نگاه اقتصادی به هنر محسوب می شوند.» معاون فرهنگی ارشاد در حالی از اقتصاد هنر سخن گفت که در روزهای اخیر خبرهای فراوانی مبنی بر فروش آثار هنرمندان ایرانی در حراج های خارجی روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت و آثار هنرمندان ایرانی در حراج هایی مثل کریستی و بونامز رکوردشکنی کردند. ایمانی خوشخو در بخشی از حرف هایش با اشاره به همین موضوع گفت؛ «به شکل موردی در داخل کشور و سایر کشورها شاهد عرضه آثار هنرمندان تجسمی و استقبال از آنها هستیم اما این حرکت در مقابل حجم انبوه تولید آثار هنری در ایران اتفاق کوچکی است و باید شرایطی فراهم شود تا تمام هنرمندان این حوزه به شکل یکسان امکان فروش آثار خود را پیدا کنند.

نه اینکه فروش به آثار چند هنرمند خلاصه شود.» محمد شالویی مدیرکل اداره دفتر هنرهای تجسمی هم درباره آثار ارائه شده هنرمندان ایرانی در حراج های خارجی گفت؛ «برای ما به عنوان مسوولان هنری پسندیده نیست که هنرمندانمان به عنوان سرمایه های هنری آثار خلق شده خود را به دوش بگیرند و به دنبال مشتری بگردند یا منتظر برپایی حراج های دیگر کشورها باشند.» او در بخش دیگری از حرف هایش در مورد بازارهای جهانی گفت؛ «بازارهای جهانی فروش آثار هنری، ظرفیت پذیرش همه هنرمندان ایرانی را ندارد. اما اگر بتوانیم این پایگاه را در مناطق مختلف کشور برپا کنیم، به جای اینکه تعداد محدودی از هنرمندان را به حراجی کشورهای دیگر بفرستیم، می توانیم این امکان را به شکلی همه جانبه برای تمام هنرمندان خود فراهم کنیم و از سوی دیگر خریداران خارجی را نیز در بازارهای هنری خود شرکت می دهیم و شاهد فروش همه جانبه این آثار هستیم.»

شالویی در پایان حرف هایش به صحبت های وزیر ارشاد درباره برگزاری این آرت اکسپو اشاره کرد و گفت؛ «وزیر ارشاد در جریان برپایی این نمایشگاه از تمام دستگاه های دولتی درخواست کرده تا از نیم درصد بودجه عمرانی خود بهره بگیرند و آن را صرف خرید آثار هنری بکنند. البته با حمایت های ایشان طرحی در حال شکل گیری است تا به جای اختیاری بودن استفاده از این نیم درصد بودجه از سوی دیگر نهادها این اتفاق اجباری شود، پس می توان سال آینده را سال اکسپوهای متعدد هنری نام نهاد.» محمود فرشچیان هنرمند نقاش نیز در مراسم افتتاحیه سخن گفت و به هنرمندان چنین توصیه کرد؛ «توصیه می کنم که از آسان گیری و سهل انگاری در هنر پرهیز کنید و نیروی لایزال هنری خود را مصرانه به کار بگیرید و امید دارم که همگی شما موفق می شوید.» در این آرت اکسپو ۱۵۰۰ اثر از ۷۵۰ هنرمند در شاخه های خط، خط نقاشی، مجسمه، حجم و همچنین عکس در سه طبقه تالار وحدت به نمایش گذاشته شده است.

این آثار از سوی ۵۷ نگارخانه دار و موسسات فرهنگی ارائه شده است. ملاک اصلی این آرت اکسپو حضور نگارخانه داران است اما آثار هنرمندان مستقل نیز تحت پوشش موسسه توسعه هنرهای تجسمی در طبقه همکف تالار وحدت به نمایش درآمده است. قرار است این نمایشگاه تا ۱۵ دی ماه ادامه داشته باشد. همه اینها در حالی از سوی مسوولان هنری بیان می شود که انگار هنرمندان از برگزاری این آرت اکسپو خبر چندانی دریافت نکرده اند.

محمد احصایی که اثرش بالاترین رقم حراج کریستی را به خود اختصاص داد در گفت وگو با اعتماد می گوید؛ «من اصلاً از برگزاری چنین اکسپویی خبر ندارم. خودم اثری ارائه نداده ام و نمی دانم آیا اثری از من از سوی گالری داران به نمایش درآمده است یا خیر؟» او با انتقاد از وضعیت اطلاع رسانی این اکسپو می گوید؛ «در همه جای دنیا قبل از برگزاری اکسپو با چاپ کاتالوگ و تبلیغات هنرمندان و مردم در جریان قرار می گیرند اما من حتی از برگزاری این اکسپو هم خبر نداشتم.»

فرح اصولی یکی دیگر از هنرمندانی که آثارش در حراجی های خارجی با قیمت های بالا به فروش رسیده در گفت وگو با اعتماد در این زمینه می گوید؛ «راستش از این موضوع خبر نداشتم، خودم کاری را به این آرت اکسپو ارائه ندادم اما گالری افرند آثاری از من را برای نمایش به اکسپو داده و گویا این آثار به نمایش درآمده اند.» نوع بشری مسوول گالری آران نیز از عدم ارائه آثار این گالری به آرت اکسپو می گوید؛ «قبل از اینکه کار ما شروع شود فرم درخواست کار از سوی آرت اکسپو ارائه شده بود. ما چون آن زمان ثبت نشده بودیم و کارمان شروع نشده بود، نتوانستیم در این آرت اکسپو شرکت کنیم.» کیارش قوی دل مسوول گالری راه ابریشم نیز در این زمینه به اعتماد می گوید؛ «تجربه آرت اکسپوی قبل باعث شد این بار از ارائه آثار به آرت اکسپو خودداری کنیم. پنج شش سال پیش یک آرت اکسپو برگزار شد ما هم شرکت کردیم اول اینکه کیفیت کارها خیلی پایین بود و دوم اینکه بعضی از کارهایمان که آن زمان فروخته شد بعد از یک سال پس داده شد و فروش هایمان کنسل شد.

این موضوع باعث شد این بار در آرت اکسپو شرکت نکنیم.» امیر عبدالحسینی دبیر آرت اکسپوی تهران در گفت وگو با ایسنا در مورد انتشار کاتالوگ اکسپو می گوید؛ «کاتالوگ ارزشمندی تهیه شده. قرار بود این کاتالوگ همزمان با مراسم افتتاحیه عرضه شود اما به دلیل مشکلات فنی و چاپ ظرف امروز و فردا آماده می شود.» او درباره قیمت آثار عرضه شده این طور توضیح می دهد؛ «آثار عرضه شده دومین آرت اکسپوی تهران از ۲۰۰ هزار تا ۷۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.»