امروز چهار شهر تهران، زیرآب، ساری و همدان برگزار كننده چهارمین هفته از لیگ برتر كشتی آزاد هستند. مهم ترین دیدار دور رفت در هر دو گروه، در سالن هفت تیر تهران برگزار خواهد شد. جایی كه نفت مقابل گراد می ایستد. امروز ستاره های میلیونی نفت و گراد، رخ به رخ می ایستند و تردیدی نیست كه دیدارهایی جذاب و رویایی را در هر هفت وزن رقم می زنند.

صدرای زیرآب در سالن مملو از تماشاچی مرحوم رنجبر صفری به مصاف سیمان دورود خواهد رفت. صدرا با اتكا به جوانان با آتیه اش بعید است كه مشكلی برای پیروزی مقابل رقیب داشته باشد. گرچه احتمالاً به خاطر در پیش بودن رقابت سنگین هفته آینده با گراد، به چهره های شاخصی مانند عباس دباغی، سعید داداش پور و سعید توكل استراحت خواهد داد. نیروی زمینی هم بعد از برد دلچسب هفته قبل مقابل محمدیان ساری، این بار باید پذیرای دیگر تیم مازنی یعنی گاز باشد. راه آهن خراسان در ساری و صنایع همدان نیز در ورزشگاه خانگی، بعید است مشكلی برای پیروزی قاطع مقابل رقبای خود داشته باشند. برنامه دیدارهای هفته چهارم به این شرح است:

▪ گروه الف:۱۵:۳۰، گراد تهران - نفت تهران در سالن هفت تیر

ـ ساعت ،۱۷ صدرای زیرآب - سیمان دورود در سالن رنجبر صفری

▪ گروه ب:۱۶:۳۰، نیروی زمینی - گاز مازندران در سالن هفت تیر

ـ ساعت ،۱۷ محمدیان ساری _ راه آهن خراسان در سالن سید رسول حسینی

ـ ساعت ،۱۷ صنایع و معادن _ كلاردشت در همدان

غلامرضا محمدی سرمربی و محسن كاوه مربی تیم ملی این هفته بر دیدارهای برگزار شده در تهران میان تیم های گراد با نفت تهران و نیروی زمینی ارتش با گاز مازندران نظارت می كنند. نادر ناظری بر دیدار تیم های صدرای زیرآب و سیمان دورود و مصطفی میرعمادیان هم شاهد رقابت محمدیان ساری و راه آهن خراسان خواهد بود. ضمناً علیرضا رضایی منش بر مسابقه صنایع و معادن همدان و كلاردشت نظارت خواهد داشت.

● گراد - نفت

امروز مهم ترین دیدار دور رفت گروه الف، در سالن هفت تیر به انجام خواهد رسید. دیداری كه سوای تعیین كنندگی اش برای لیگ، تأثیر بسزایی در انتخاب نفرات ملی پوش جام جهانی نیز خواهد داشت. كشتی گیران ایرانی هر دو تیم، مدعی قرار گرفتن در تركیب تیم ملی هستند. از طرفی خارجی های سرشناس هر دو تیم نیز می توانند به تنهایی سرنوشت مسابقه را رقم بزنند. پیش بینی ما برای این دیدار، نتیجه ۴-۳ است اما به سود كدام تیم واقعاً مشخص نیست. چند ساعت دیگر معلوم می شود. اسامی گرادی ها در ابتدا آمده است.

▪ ۵۵كیلو: محمد رضایی - فرید دژم خو

دو نفر از قدیمی ترین كشتی گیران لیگ برتر، مصاف نخست را برگزار خواهند كرد. شك نكنید كه برنده این مسابقه، تقریباً ۵۰ درصد راه را برای پیروزی تیمش هموار كرده است. به نظر می رسد بخت رضایی بیشتر باشد.

▪ ۶۰ كیلو: دلشاد منصورف _ سعید احمدی

شاید اگر جای سرمربی گراد بودیم، از منصورف در وزن غیر آرمانی اش استفاده نمی كردیم اما به هر حال او قهرمان جهان است. وزنش هم به گونه ای است كه برای ۶۰ كیلو با دو كیلو ارفاق هم باید از وزن بدنش بكاهد. در این وزن هم بخت گرادی ها بیشتر به نظر می رسد.

▪ ۶۶ كیلو: نصرالله فدایی - مهدی تقوی

البته شاید مجید خدایی سرمربی گراد در این وزن، جای فدایی از محسن بابایی استفاده كند. زیرا بابایی هفته قبل نمایش خوبی در بابل داشت و به دلیل مازنی بودن، شناخت كاملی هم از مهدی تقوی دارد. در هر صورت، كفه ترازو در این وزن كمی به نفع نفتی ها سنگین تر است.

▪ ۷۴ كیلو: صادق گودرزی - سعید ریاحی

برنده این دیدار، یكی از گزینه های اردوی تیم ملی برای جام جهانی تهران است. ریاحی در همین وزن سابقه غلبه بر بزرگانی مثل مهدی حاجی زاده و هادی حبیبی را داشته. گودرزی هم میثم جوكار را برده. همه چیز برابر به نظر می رسد.

‌▪ ۸۴ كیلو: جمال میرزایی _ حامد تاتاری

هر دو می خواهند در جام جهانی تهران كشتی بگیرند. این گوی و این هم میدان. هركس شكست بخورد، بهتر است فكر جام جهانی را هم به سرش راه ندهد.

▪ ۹۶ كیلو: سعید ابراهیمی- گئورگی گوگشلیدزه

یك دیدار انتقامی برای سعید ابراهیمی. او در المپیك پكن، نمایش خوبی مقابل گوگشلیدزه ارائه نكرد اما امروز همه چیز فرق كرده، این جا سالن هفت تیر است نه استادیوم دانشكده كشاورزی پكن. به همین خاطر شاهین های ترازو در ارزیابی نتیجه این دیدار، كاملاً نوك به نوك هستند.

▪ ۱۲۰ كیلو: فردین معصومی - الكسی شیماروف

جنگ غول های ایران و روس. فردین بسیار با تجربه تر از رقیب جوانش است. فردین چهار دوره در مسابقات جهانی و المپیك كشتی گرفته اما شیماروف هیچ. فردین چهار دوره مسابقات قاره ای را تجربه كرده اما شیماروف هیچ. پس باید بخت بیشتری برای فردین قایل باشیم. گرچه آن شیماروفی هم كه هفته گذشته در شهرستان زیرآب دیدیم، چندان هم راحت الحلقوم به نظر نمی رسید. داوران این مسابقه حساس، عزیزالله اطاعتی، محمد عادلپور، سید علی گرمرودی و كیومرث مهری هستند. ناظر فدراسیون نصرت الله لارودی است. نماینده فدراسیون هم ابوالفضل میرجعفری.

● سایر دیدارها

همدان در شرایطی میزبان كلاردشت است كه با یك كشتی گیر خارجی به توافق رسیده. تیم مسعود جوكار نیز مانند سایر مدعیان برای تقویت خود دست به كار شد و با نامیك سودیموف كشتی گیر آذربایجانی به توافق رسید. سودیموف كه در ۵۵ كیلو مبارزه می كند، در مسابقه رده بندی المپیك پكن مغلوب ولیكوف بلغاری شد و در مكان پنجم قرار گرفت. صدرای زیرآب نیز پیش از مسابقه با سیمان دو رود، دو كشتی گیر تاجیك و آذری را به خدمت گرفته. پس از اینكه حضور ختاگ گازاموف در این تیم منتفی شد، با یوسف عبدالسلامف نایب قهرمان ۸۴ كیلوگرم المپیك پكن از تاجیكستان و سلیم خان گوسینف ملی پوش وزن ۶۰ كیلوگرم آذربایجان به توافق رسیدند.

اما در دیدار محمدیان ساری و راه آهن، شاگردان مربیان سابق تیم ملی با یكدیگر مبارزه می كنند. شاگردان امیر توكلیان و عسگری محمدیان مربیان تیم ملی در بوداپست ۲۰۰۵ كه این دیدار در ساری به انجام خواهد رسید. راه آهن كه یكی از قدرتمندترین تیم های گروه ب به شمار می رود و همچنان بدون شكست كارش را پیگیری می كند، با مهرداد حدادی، هادی حاجیان، علی رجب زاده، محمود زارع زاده، مهدی یكه، اباذر اسلامی و ناصر دلیرمعینی كه تیم دوم این باشگاه است برابر تیم محمدیان قرار می گیرد. این تیم مازندرانی نیز از بیژن كردی در ۵۵ كیلو، روح الله حسینی در ۶۰ كیلو، سجاد محمدی در۶۶ كیلو، عباس طحان در ۷۴ كیلو، احسان جباری در ۸۴ كیلو، سعید زرینی در ۹۶ كیلو و بهروز مهدی نژاد در ۱۲۰ كیلو استفاده می كند. تیم محمدیان تاكنون بردی در رقابت های لیگ برتر كسب نكرده.

نكته جالبی كه پیرامون این دیدار وجود دارد، اظهارات اصغر ثمربخش است مبنی بر این كه هزینه هایی كه باید بابت استفاده از سالن سید رسول حسینی توسط تیم ها پرداخت شود، آنها را از سرمایه گذاری در كشتی منصرف می كند! به اعتقاد رییس هیات كشتی مازندران، وجود هزاران اما و اگر برای استفاده از این سالن قابل قبول نیست و حالا كه بعد از سال ها دوباره چندین حامی مالی حاضر به تیمداری در لیگ برتر شده اند نباید آنها را از این كار پشیمان كرد.

و بالاخره در دیدار نیروی زمینی با گاز مازندران، دنگسركی سرمربی مازنی ها چشم به برتری كامل دوخته. او عقیده دارد انتقادهای مطرح شده علیه تیمش پس از شكست در مشهد، بسیار مفید بوده. اسماعیل دنگسركی می گوید این منتقدان را دوستان خود می دانم چون حرف های آنها با هر نیتی كه مطرح شد برای ما سازنده بود؛ اما باید تأكید كنم از نظر آمادگی نفرات كاری در این مدت نمی توانستم انجام دهم بلكه روحیه كشتی گیران را تقویت كردم و تیم ما به خودش آمد. شاید اگر برابر راه آهن به آن شكل مغلوب نمی شدیم، پیروزی برابر تیم همدان نیز به دست نمی آمد. دلیل شكست ما در مشهد مسائل روحی و همچنین غرور كاذب از جمع شدن كشتی گیران اسمی و عنوان دار در تركیب تیم بود؛ اما دیگر آن غرور وجود ندارد و همه متوجه شده اند با وجود بهرمندی از قهرمانان صاحبنام هم می توان شكست خورد.

ناصر ملكی سرمربی سازنده نیروی زمینی هم می گوید ما هر هفته از كشتی گیران جوان و با انگیزه در تركیب خود استفاده خواهیم كرد تا بتوانیم همانند سال های گذشته پدیده هایی را به كشتی ایران معرفی كنیم. فكر می كنم امید جلالی بهار اولین پدیده ما باشد. او در هفته های دوم و سوم لیگ بدون آن كه پوئنی را از دست دهد برابر حریفان خود پیروز شد. پیروزی بر بابك نورزاد كه سابقه كسب مدال جهانی دارد نیز كار بزرگی بود كه این كشتی گیر انجام داد. من از سال ۱۳۶۳ به عنوان مربی و سرمربی در این تیم حضور داشتم. این كشتی گیران فقط حمایت می خواهند تا از دوره سربازی خود بهترین استفاده را با حضور در لیگ كشتی ببرند.

مهدی رستم پور