دومین آرت اكسپوی تهران شامگاه گذشته ـ اول دی‌ماه ـ در تالار وحدت آغاز به‌كار كرد.

این مراسم با حضور معاون هنری وزارت ارشاد، مدیر اداره كل دفتر هنرهای تجسمی و محمود فرشچیان هنرمند نقاش و مینیاتوریست نام‌دار ایرانی برپا شد.

در شروع این برنامه محمدحسین ایمانی خوشخو ـ معاون فرهنگی وزارت ارشاد ـ با اظهار خرسندی از شروع چنین حركت بزرگ هنری گفت: جای خوشحالی است كه با همت جمعی هنرمندان، این اتفاق بزرگ را شكل دادیم و امیدواریم در كنار آن دستاوردهای خوبی برای رونق هنرهای تجسمی داشته باشیم.

او ادامه داد: به شخصه از زمانی‌كه مسوولیت معاونت هنری وزارت ارشاد را برعهده گرفتم، دغدغه زیادی در حوزه اقتصاد هنر داشتم و همواره از نگاه اقتصادی به تجسمی نگاه كردم.

او اضافه كرد: صحبت از هنر، بدون توجه به این نگاه اقتصادی باعث می‌شود كه از دیگر جوامع عقب بیافتیم. زیرا در جوامع امروزی فرهنگ به عنوان صنعت دیده می‌شود و صنایع فرهنگی به معنای نگاه اقتصادی به هنر محسوب می‌شود.

معاون هنری وزارت ارشاد تصریح كرد: این اتفاق اقتصادی این روزها در حوزه موسیقی و سینما به خوبی حاصل می‌شود، اما در حوزه هنرهای تجسمی علی‌رغم این‌كه تمام مولفه‌های آن همچون قیمت، عرضه، تقاضا و غیره تعریف شده است، اما هم‌چنان در حوزه اقتصاد هنرهای تجسمی پیشرفتی نداشته‌ایم.

ایمانی‌خوشخو خاطرنشان كرد: بسیاری از هنرمندان حوزه تجسمی با مشكل فروش آثار خود مواجه هستند و نمی‌دانند كه برای آثار خلق‌شده خود باید چه كار كنند؟! زیرا این آثار مشتری خاص خود و طرفداران ویژه‌ای دارد اما حركتی كند در عرصه اقتصادی را طی می‌كند.

او همچنین با اشاره به برپایی حراجی‌های بزرگ دنیا گفت: به شكل موردی در داخل كشور و سایر كشورها شاهد عرضه آثار هنرمندان تجسمی و استقبال از آن‌ها هستیم، اما این حركت در مقابل حجم انبوه تولید آثار هنری در ایران اتفاق كوچكی است و باید شرایطی فراهم شود تا تمام هنرمندان این حوزه به شكل یكسان امكان فروش آثار خود را پیدا كنند، نه این‌كه این فروش به چند هنرمند خلاصه شود.

او با اشاره به پیامدهای چنین حركتی گفت: اگر این اتفاق بیافتد، متأسفانه آثار هنری ما تبدیل به كالای لوكس می‌شود و از حجم انبوه متقاضیان آن نیز كاسته خواهد شد، درحالی كه ما باید متقاضیان را در برابر عرضه‌كنندگان مشاهده كنیم كه امیدوارم به همت شما به عنوان خالقان آثار هنری، این حركت تداوم پیدا كند و برپایی اكسپوها در ایران نیز به حركتی مستمر بدل شود.

معاون هنری با اظهار تأسف از خارج‌شدن كالای هنری از سبد مصرف خانواده‌ها عنوان كرد: این اتفاق باید بار دیگر حاصل شود تا مردم بخشی از هزینه‌های خود را به خرید آثار هنری اختصاص دهند و امید داریم كه برپایی این اكسپو به این حركت كمك كند و در كنار آن خریداران خارجی نیز در تقویم برنامه‌های خود نمایشگاه بزرگ فروش آثار هنری ایران را قرار دهند.

او خاطرنشان كرد: دفتر هنرهای تجسمی نیز با شناسایی بازار منطقه‌ای به این سمت می‌رود كه این حركت را به جایگاه ثابتی در دنیا بدل كنند.

ایمانی در پایان تصریح كرد: بخش دولتی حامی شماست و به فراهم‌شدن این فضا كمك می‌كند لذا می‌توانیم امیدوار باشیم كه این حركت‌های خودجوش مقطعی نباشد و در یك بستر هماهنگ پیش برود، زیرا هنرمندان ما سرمایه‌های فرهنگی و معنوی هستند كه اگر وارد عرصه اقتصاد هنر نشوند كارهایشان در موزه‌ها باقی می‌ماند.

در ادامه این مراسم محمود شالویی – مدیركل اداره دفتر هنرهای تجسمی با اظهار خوشحالی از استقبال و حضور هنرمندان، نگارخانه‌داران و مجموعه‌داران خصوصی و غیرخصوصی در این اكسپو گفت: امید داریم كه رویداد بزرگ هنری را رقم بزنیم، زیرا كه امروز باید كاری كرد تا اقتصاد هنر راكد‌مان به حركتی پویا بدل شود.

او ادامه داد: دفتر هنرهای تجسمی باید گام‌های بلندی را با همراهی شما به سوی اقتصاد هنر بردارد و اگر این‌كار را صورت ندهد جامعه هنری با مشكل بزرگی روبه‌رو خواهد شد.

او تصریح كرد: برای ما به عنوان مسوولان هنری پسندیده نیست كه هنرمندان‌مان به عنوان سرمایه‌های هنری آثار خلق‌شده خود را به دوش بگیرند و به دنبال مشتری بگردند و یا منتظر برپایی حراجی‌های دیگر كشورها باشند.

شالویی عنوان كرد: گرچه افتخار بزرگی است كه هنرمندان ایرانی در دیگر جوامع و حراجی‌های بزرگ افتخارآفرینی می‌كنند اما عدم حضور همه هنرمندان در این حراجی‌ها دغدغه‌ی ماست، زیرا قصد داریم هریك از شما بدون اولویتی به صورت فراگیر از این فروش بهره ببرید.

مدیر كل دفتر هنرهای تجسمی متذكر شد: بازارهای جهانی فروش آثار هنری، ظرفیت پذیرش همه هنرمندان ایرانی را ندارد. اما اگر بتوانیم این پایگاه را در مناطق مختلف كشور برپا كنیم، به جای این‌كه تعداد محدودی از هنرمندان را به حراجی‌های كشورهای دیگر بفرستیم، می‌توانیم این امكان را به شكلی همه‌جانبه برای تمام هنرمندان خود فراهم كنیم و از سوی دیگر خریداران خارجی را نیز در بازارهای هنری خود شركت می‌دهیم و شاهد فروش همه‌جانبه‌ی این آثار هستیم.

او برپایی این آرت اكسپو را اتفاق بزرگی دانست و خاطرنشان كرد: با حمایت وزارت ارشاد و معاونت هنری این حركت را ادامه می‌دهیم تا بازار هنری را در كشور توسعه دهیم و مطمئن باشید اگر سودی از فروش این آثار حاصل شود برای ما نخواهد بود و ما هیچ چشم‌داشتی به آن نداریم، بلكه هدف ما سرمایه‌گذاری برای رونق اقتصاد هنر است و از این روی خودمان اولین مشتری آثار شما هستیم، یعنی حتا اگر در این اكسپو خریداری هم نباشد ما خودمان خریدار آثار شما خواهیم بود.

شالویی توضیح داد: تلاش ما بر این است تا از بخش خصوصی برای استمرار برپایی این اكسپوها حمایت كنیم تا این آثار را در بازارهای جهانی به ظهور برسانیم. به همین دلیل با بسیاری از سفارتخانه‌ها و رایزنی‌ها ارتباط برقرار كردیم و تعدادی از خریداران خارجی نیز از مشتری‌های این اكسپو محسوب می‌شوند.

او در پایان گفت: وزیر ارشاد در جریان برپایی این نمایشگاه از تمام دستگاه‌های دولتی درخواست كرده تا از نیم‌درصد بودجه عمرانی خود بهره بگیرند و آن را صرف خرید آثار هنری بكنند. البته با حمایت‌های ایشان طرحی درحال شكل‌گیری است تا به جای اختیاری بودن استفاده از این نیم‌درصد بودجه از سوی دیگر نهادها این اتفاق اجباری شود، پس می‌توان سال آینده را سال اكسپوهای متعدد هنری نام نهاد.

در بخش دیگری از این مراسم محمود فرشچیان هنرمند نقاش با حضور در جمع گفت: خوشحالم كه امروز در این جمع حاضر هستیم و همچنان در راه پرفراز و نشیب هنر كه گاه نفسگیر هم هست گام برمی‌دارید.

او ادامه داد: بی‌شك در راه هنر باید مقاومت و پایداری كرد، یعنی جان‌سختی و فداكاری و وظایف شماست. چه بسا كه اساتید بزرگ هنر ایران كه امروز جاودانه شده‌اند و مایه افتخار ما هستند چنین كردند.

او سپس خطاب به تمام هنرمندان حاضر در مراسم گفت: توصیه می‌كنم كه از آسان‌گیری و سهل‌انگاری در هنر پرهیز كنید و نیروی لایزال هنری خود را مصرانه به كار بگیرید و امید دارم كه همگی شما موفق باشید و كشور را به استقلال، شكوه و عظمت برسانید.

در بخش پایانی این مراسم اكبر عالمی كه اجرای برنامه را برعهده داشت با اشاره به حضور یكی از نمایندگان یونیسف در این جمع گفت: قرار است در صورت تمایل هنرمندان بخش كوچكی از فروش این آثار به صندوق یونیسف اهدا شود تا این مبلغ برای بهزیستی كودكان ایران زمین خرج شود.

سپس دكتر عصایی به نمایندگی از كریستین سالازار ـ نماینده یونیسف در ایران ـ در مراسم حاضر شد و درباره برنامه‌های یونیسف و صندوق حمایت از كودكان توضیحاتی ارایه كرد.

سپس با حضور مسوولان دومین اكسپوی هنری در تالار وحدت افتتاح شد.

این اكسپو كه شامل آثار نقاشی، خط‌ نقاشی، حجم، مجسمه، خوشنویسی و عكس می‌شود تا ۱۵ دی‌ماه در دو طبقه‌ی تالار وحدت برپا است.