محمود شالویی مدیركل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد در مراسم گشایش آرت‌اكسپو بر نقش حمایتی دولت بدون چشمداشت مالی در این عرصه تأكید كرد.

آرت‌اكسپوی رسمی تهران شب گذشته با حضور محمدحسین ایمانی خوشخو معاون هنری وزارت ارشاد، محمود شالویی مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد،امیر عبدالحسینی دبیر و جمع كثیری از نگارخانه‌داران، نقاشان، خوشنویسان،مجسمه‌سازان، عكاسان درتالار وحدت گشایش یافت.

محمود شالویی مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد شب گذشته در مراسم گشایش آرت‌اكسپوی تهران گفت: از ابتدای مسئولیتم در وزارت ارشاد،‌ آقای ایمانی این درك درست را داشتند كه اقتصاد هنر ما راكد است و مستلزم پویایی است، بنابراین باید در راستای شكوفایی اقتصاد هنر برداریم.

وی افزود:‌ برای ما گر چه درخشش هنرمندان ایرانی در بازارهای جهانی مایه افتخار است اما اگر این امكان برای همه هنرمندان فراهم نباشد، مایه نگرانی است و ما می‌خواهیم به شكل فراگیر و بدون انحصار به همه خدمت كنیم.

شالویی گفت: بازارهای جهانی امروز، ظرفیت حضور همه هنرمندان ما را ندارد و این امكان حاصل نمی‌شود مگر آن كه ما دركشور خودمان بتوانیم اكسپوهای مختلفی را برگزار كنیم.

وی افزود: استان‌های بسیاری آمادگی برگزاری اكسپو را دارند و می‌توان به جای ارسال آثار هنرمندان ایرانی درخارج مرزها، خریداران آثار هنری را به نمایشگاه فروش هنری ایران كشاند.

وی برگزاری آرت‌اكسپو را اتفاق مباركی خواند و گفت: آرت‌اكسپو طی سال‌های آینده نیز ادامه خواهد یافت و این در حالی است كه هیچ سودی از این نمایشگاه به وزارت ارشاد تعلق نمی‌گیرد.

شالویی تصریح كرد: تا آن جا كه بتوانیم در این عرصه بدون هیچ چشمداشت مالی سرمایه‌گذاری خواهیم كرد و خود ما نیز از جمله اولین خریداران این آثار خواهیم بود، همان‌طور كه در دو اكسپو قبلی عكس و مجسمه در مؤسسه صبا و خانه هنرمندان ایران جزء معدود خریداران آثار بودیم.

وی همچنین از حمایت مركز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد برای خرید از نمایشگاه‌های بخش خصوصی خبر داد و گفت: اگر بخش خصوصی با هماهنگی ما اقدام به برپایی نمایشگاه‌های فروش كند، از نمایشگاه آنها نیز خرید خواهیم كرد.

وی افزود: تلاش می‌كنیم كه این آثار را در بازارهای جهانی به نمایش بگذاریم و در چند كشور نیز این حركت را آغاز كرده‌ایم.

شالویی از حضور خریداران آثار هنری در آرت‌اكسپو هم خبر داد و گفت: تعدای از خریداران آثار هنری طی روزهای آینده با سفر به ایران از آرت‌اكسپوی تهران خرید خواهند كرد.

مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد همچنین ابراز امیدواری كرد كه سال‌ آینده را بتوانیم سال‌ برگزاری اكسپوهای متعدد در داخل و خارج كشور بنامیم و آرت‌اكسپوی تهران را نیز در سطح وسیع‌تری برگزار كنیم.

سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران در ادامه از مكاتبات وزیر ارشاد و معاون هنری ارشاد با دستگاه‌های دولتی برای خرید از آرت‌اكسپو خبر داد و گفت: در این مكاتبات وزارت ارشاد از دستگاه‌های دولتی خواسته است كه از سهم نیم‌درصد بودجه عمرانی خود برای خرید آثار هنری از آرت‌اكسپو هزینه كنند كه برخی از این دستگاه‌ها اعلام آمادگی هم كردند.

وی همچنین از اقدامات لازم در وزارت ارشاد برای تبدیل موضوع اختیاری بودن به اجباری بودن صرف بودجه نیم درصدی وزارتخانه‌ها برای خرید آثار هنری خبر داد.

به گزارش خبرنگار فارس، محمود فرشچیان هنرمند پیشكسوت نگارگری ایران از جمله حاضران در این مراسم بود كه به روی سن آمد و در سخنان كوتاهی گفت: هنر راهی است كه نیاز به فداكاری دارد وی به جوانان توصیه كرد كه از سهل‌انگاری در هنر و آسان‌یابی آن پرهیز كنند و از نیروی لایزال الهی موجود در هنرمند در این عرصه بهره ببرند.

وی همچنین به هنرمندان جوان تأكید كرد كه مصرانه در عرصه طراحی كار كنند.

در ادامه این مراسم نماینده یونیسف در تهران كه از جمله حامیان آرت اكسپوی تهران است، به ارائه گزارشی از فعالیت‌های خود در تهران و جهان پرداخت.

قرار است بخشی از درآمد حاصل از فروش آثار این نمایشگاه به یونیسف اختصاص یابد.

آرت‌اكسپوی تهران تا ۱۵ دی‌ماه در تالار وحدت برپاست.