نمایشگاه «فراسوی مرزهای وجود» شامل ۱۶۷ طراحی و ۲۵ مجسمه از آثار «ارنست بارلاخ» و «كته كلویتس» با حضور نمایندگان سفارت آلمان، مدیران دو موزه بارلاخ و هنرهای معاصر تهران و همچنین دو تن از نوادگان بارلاخ در موزه هنرهای معاصر تهران گشایش یافت.

محمود شالویی مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد و سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران در این مراسم گفت: موزه هنرهای معاصر تهران كه در جهت تعامل و همكاری فرهنگی و هنری با كشورهای دیگر و در راستای اهدافش، مسئولیت‌هایی در قبال شناخت و معرفی آثار برتر هنرمندان معاصر ایران و جهان بر عهده دارد، بسیار خرسند است كه امكان برپایی نمایشگاهی از دو هنرمند برجسته آلمانی یعنی «ارنست بارلاخ» و «كته كلویتس» را با همكاری رایزنی فرهنگی سفارت آلمان در تهران فراهم آورده است.

● آثار بارلاخ و كلویتس با بخشی از هنر متعهد ایران همسو است

وی هنرمندانی چون بارلاخ و كلویتس را در ردیف هنرمندان متعهد و پر احساسی دانست كه تمامی دغدغه‌ها و دلواپسی‌هایشان در بیان محرومیت‌ها، ستم‌ها و مشكلات مردم رنج‌كشیده جهان است و از این منظر با بخشی از هنر متعهد ایران همسو و همراه است.

شالویی درباره آثار كته كلویتس گفت: قدرت و توانایی طراحی در آثار كته كلویتس و اكسپرسیون پر هیجان و شورآفرین او هر بیننده‌ای را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران ارنست بارلاخ را هنرمندی دین‌باور خواند و گفت: او در دورانی كه جریان پرشتاب مدرنیته، مصرف‌گرایی و توجه به امور زمینی و دنیوی را تبلیغ و به موازات آن حضور معنویت را كمرنگ‌ می‌كرد، بار دیگر به زبان هنر خدا را صدا می‌زند.

● حضور نوادگان بارلاخ در افتتاحیه نمایشگاه جدشان

در مراسم افتتاحیه نمایشگاه «فراسوی مرزهای وجود» در موزه هنرهای معاصر تهران، «زابینه» و «استفانی» دو تن از نوادگان «ارنست بارلاخ» نیز حضور داشتند كه شالویی مدیركل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، ضمن خوشامدگویی به آنها سال نو میلادی را به تمام مسیحیان جهان تبریك گفت.

● دیتریش پل: مبادلات فرهنگی می‌تواند خارج از مناسبات سیاسی ادامه یابد

در ادامه مراسم افتتاحیه این نمایشگاه، «دیتریش پل» نفر دوم سفارت آلمان پشت تریبون قرار گرفت و در حالی كه به سختی سعی می‌كرد به زبان فارسی سخنرانی كند،‌ گفت: خوشحالم كه می‌توانم در این جا به نوادگان این هنرمند آلمانی خوشامد بگویم و این برای من افتخاری است كه امروز در نمایشگاه دو هنرمند بزرگ اكسپرسیونیست آلمانی صحبت كنم.

وی با اشاره به تعاملات فرهنگی و هنری میان ایران و آلمان گفت: مبادلات فرهنگی می‌تواند خارج از مناسبات سیاسی ادامه یابد و به انسان‌ها پرسپكتیو تازه‌‌ای از همكاری را نشان دهد.

● نمایشگاه آثار بارلاخ و كلویتس از مهمترین اتفاقات فرهنگی منطقه است

وی همچنین به همكاری‌های موزه بارلاخ در هامبورگ، موزه كته‌كلویتس در كلن، سفارت آلمان، وزارت امور خارجه آلمان و انستیتوگوته برای برپایی این نمایشگاه در تهران اشاره كرد و این نمایشگاه را یكی از مهمترین اتفاقات فرهنگی در ایران و منطقه خواند.

پل با اشاره به آثار این دو هنرمند آلمانی اضافه كرد: آثار این دو هنرمند آلمانی كه مخالف جنگ و خشونت بودند، دارای زبان جهانی و برای همیشه تازه‌اند.

وی همچنین به كاتالوگ دو زبانه این نمایشگاه اشاره‌ای داشت و گفت: كاتالوگ این نمایشگاه به دو زبان فارسی و آلمانی تهیه شده است كه باید آن را سند خوب همكاری موزه هنرهای معاصر تهران با سفارت آلمان دانست.

نفر دوم سفارت آلمان همچنین ابراز امیدواری كرد كه این نوع همكاری‌ها ادامه یابد و در آینده هم این نوع پروژه‌ها تكرار شوند.

● «زبان مادری هنری من همین پیكره آدمی است»

هایكه اشتوك هاوس مدیر موزه بارلاخ در هامبورگ سخنران بعدی این مراسم بود كه در جایگاه قرار گرفت و با سخنی از ارنست بارلاخ چنین آغاز كرد: «زبان مادری هنری من، ‌همین پیكره آدمی است» این را بارلاخ می‌گوید و صحبتم را با سخنی از كته كلویتس ادامه می‌دهم كه می‌گوید: «می‌خواهم طرحی بكشم از انسانی كه رنج این دنیا را می‌كشد.»

مدیر موزه بارلاخ در ادامه به دوران زندگی این دو هنرمند اشاره كرد و گفت: زمانه بارلاخ و كلویتس دوره تحولات بسیاری است، اروپا چهره دیگری به خود گرفت و اتفاقات صنعتی و دنیای مدرن، روابط زندگی انسان‌ها را در طول چند دهه تغییر دادند.

وی افزود: همیشه هنرمندان، نویسندگان، آهنگسازان، مجسمه‌سازان و ... هستند كه مثل زلزله‌نگار به حركات اجتماعی واكنش نشان می‌دهند. این دو هنرمند نیز به نحو خاصی درگیر این واكنش بودند و برای این پرسش پاسخی می‌خواستند كه «عصر جدید انسان‌ها را به كجا می‌برد؟» و آن را در آثارشان مطرح كرده‌اند.

هاوس در ادامه اظهار داشت: جنگ جهانی اول به خصوص در اروپا نشان داد كه تا چه اندازه مدرنیته به نابودی نزدیك است و مشكلات جهان به ما نشان می‌دهد كه آینده سزاوار انسان منوط به انجام گفتمان است، اما پیش شرط آن این است كه ماورای تمام مرزهای فرهنگی، انسان را در موجودیت ساده خود درك كنیم.

وی دوباره به آثار این دو هنرمند آلمانی اشاره كرد و گفت: آثار این دو هنرمند نیز در قالب ساده انسان و تلاش بی‌وقفه برای تفاهم متقابل و دسترسی به زندگی ساده را نشان می‌دهد. كشاورزان، سرگردان‌ها، متفكران، خواننده‌ها، گریان‌ها، خوشحالان و دیگر عناصر تأثرآور یا اعتراض‌آور، اخطار قابل دركی برای ما هستند.

مدیر موزه بارلاخ در خاتمه تصریح كرد: آثار این دو هنرمند آلمانی با وجود گذشت صد سال، به گونه‌ای است كه به ما اجازه نمی‌دهد به سادگی از آنها عبور كنیم.

به گزارش فارس، محمود دولت‌آبادی نویسنده نیز یكی از حاضران در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه بود.

نمایشگاه «فراسوی مرزهای وجود» تا ۵ بهمن‌ماه در موزه هنرهای معاصر تهران برپاست و علاقه‌مندان می‌توانند همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۸ از این آثار دیدن كنند.