نمایشگاه مجسمه و طرح‌های «ارنست بارلاخ» و «كته كلوویتس» دو هنرمند آلمانی اكسپرسیونیسم از یکم تا پنجم بهمن ماه در موزه‌ی هنرهای معاصر برپا است.

در نشست خبری كه صبح دیروز در موزه‌ هنرهای معاصر برپا شده بود، فیلیز دوراك ـ رایزن فرهنگی سفارت آلمان ـ در ایران با اشاره به تعامل مشترك فرهنگی هنری میان دولت‌های آلمان و ایران گفت: خوشحالم كه شما دعوت ما را برای برپایی نمایشگاه آثار این دو هنرمند با عنوان «فراسوی مرزهای وجود» قبول كردید و خرسندم كه ماموریت من در تهران با انجام چنین پروژه‌ی مهمی آغاز می‌شود.

او ادامه داد: میان دو كشور ایران و آلمان سابقه‌ی طولانی همكاری‌های فرهنگی و علمی وجود دارد و مبادلات فرهنگی به عنوان یكی از ابزار مهم و پایدار در اعتماد سازی و تفاهم میان ملت‌ها به شمار می‌آید، از این رو می‌توان برای برپایی چنین پروژه‌ی بزرگی در تهران اهمیت ویژه‌یی قائل شد.

رایزن فرهنگی سفارت آلمان در ایران اضافه كرد: نمایش آثار «بارلاخ» و «كولوویتس» در سال‌های اخیر یك رویداد مهم فرهنگی در روابط میان ایران و‌آلمان را رقم می‌زند و بسیار مهم است كه ما بتوانیم در دوران نه چندان آسان سیاسی، گفت وگوی فرهنگی را میان دولت‌ها پابرجا نگه داریم و با برقراری این نمایشگاه انگیزه‌ها و محرك های لازم را برای همكاری آتی در زمینه ی علم و فرهنگ گسترش دهیم.

«دوراك» با اشاره به زمینه‌های برپایی این نمایشگاه در ایران عنوان كرد: حدود دو سال است كه مقدمات نمایشگاه این دو هنرمند با همكاری موزه‌ی هنرهای معاصر، موزه‌ی «ارنست بارلاخ» در هامبورگ و موزه‌ی

«كته كولوویتس» در كلن در حال آماده شدن بود و با حمایت‌های وزارت امور خارجه‌ی آلمان و انستیتوگوته عملی شد و این همكاری با موزه‌ی هنرهای معاصر نیز بسیار تنگاتنگ بود.

در ادامه‌ی این نشست خبری غلام علی طاهری دبیر این نمایشگاه گفت: در طول تاریخ هنر و در دوره‌های مختلف از تحولات هنری جهان كمتر زمانی را می‌شناسیم كه رویدادهای اجتماعی و سیاسی مانند جنگ و روابط تلخ میان انسان‌ها چنان تاثیر عمیق و بنیادینی را بر هنرمندان برجای بگذارد كه در راستای آن بتوانند آثاری آنچنان عاطفی و پراحساس بی‌آفرینند كه این اتفاق در آثار این دو هنرمند اكسپرسیونیسم آلمانی به خوبی هویدا است.

او با تشریح آثار این دو هنرمند ادامه داد: «كولوویتس» در آثارش دو منظر متفاوت و به ظاهر متناقض را مورد توجه قرار می‌دهد و شاید به طور غیرعمد و در قالب یك هنرمند خلاق با ایده‌پردازی‌هایی مبتنی بر

تركیب‌های خاص ، پرهیجان، پیچیده كاملا تازه و پرقدرت ما را درگیر خود می‌كند و در مضمون آثارش مفاهیمی همچون بیچارگی ، هراس ، فقر اضطراب ،‌بیماری و ... در رابطه‌ی تنگاتنگ با عشق،‌ نودوستی ، محبت، همدردی و ... به اوج می‌رسد.

او همچنین به آثار «ارنست بارلاخ» اشاره كرد و افزود: او هنرمندی دین‌باور است و در دورانی كه جریان پرشتاب مدرنیته و مصرف‌گرایی جامعه‌ی اروپایی را به فساد می‌كشاند و ارزش‌های معنوی و دینی كمرنگ

می‌شد و جای خود را به دنیا پرستی می‌داد، او با زبان هنر، دین و اعتقادات مذهبی را تجسم بخشید.

طاهری تصریح كرد: این دوهنرمند و به خصوص «كولوویتس» در ایران به خوبی شناخته شده‌اند و سال‌های زیادی است كه هنرجویان ایرانی تحت‌تاثیر آنها و با الهام از آثارشان طراحی می‌كنند. از این رو برپایی این نمایشگاه فرصت مناسبی است تا دانشجویان از نزدیك با آثار آنها برخورد كنند و با تاثیر پذیری از نوع تكنیك و محتوای آثارشان در زمینه‌ی بیان معضلات انسان معاصر و مشكلات او در سطح جهان آثار ارزشمندی را تولید نمایند.

او تصریح كرد: این دو هنرمند با توجه به ظلم و ستم‌هایی كه به انسان معاصر وارد می‌شود و حقوقی كه در این میان پایمایل خواهد شد، دست به خلق آثار خود زده‌اند و مشكلات زندگی صنعتی و مدرنیسم را مطرح می‌كند كه از این جهت آثار آنها شباهت زیادی به هنرمندان اكسپرسیونیسم ایرانی دارد.

دبیر این نمایشگاه اضافه كرد: همزمان با برپایی نمایشگاه آثار این دو هنرمند در سالن شماره شش موزه، فیلم مستندی از زندگی آنها پخش می‌شود.

طاهری همچنین درباره‌ی برپایی نمایشگاه‌های دیگری از این دست در ایران و آلمان توضیح داد: سفارت آلمان از جمله مراكزی است كه در بخش فرهنگی فعال است و سابقه‌ی همكاری موزه با كشور آلمان بعد از انقلاب اسلامی زیاد بوده است. به‌طوری كه چندین نمایشگاه تاكنون از هنرمندان آلمانی در ایران برگزار شده است و این نمایشگاه آخرین آن نخواهد بود. به طوری كه طبق مذاكرات صورت گرفته با سفارت خانه‌ی آلمان قرار است، نمایشگاهی از هنرمندان ایرانی در آلمان به نمایش درآید.

او همچنین از برپایی نمایشگاه‌های دیگر در سال‌های آینده خبر داد و افزود: پیشنهاداتی از سوی كشورهای هلند و روسیه برای برپایی نمایشگاه‌هایی در ایران صورت گرفته است كه قطعا در سال آینده محقق خواهد شد.

سپس «هایكه اشتوك هاوس» مدیر موزه‌ی هنری «ارنست بارلاخ» درباره‌ی این نمایشگاه و شباهت‌های این دو هنرمند به یكدیگر گفت: به عنوان مسوول این نمایشگاه نمی‌خواستم تنها آثاری را در ایران به نمایش بگذارم بلكه قصد داشتم ایده‌های این دو هنرمند را كه بر ضد تغییرات دنیا در سال‌های ۱۹۴۰ به بعد بود به نمایش درآورم.

او ادامه داد: در جهانی كه همه چیز آن با سرعت در حركت و تغییر است، «بارلاخ» قصد داشت در آثارش انسانی را به نمایش بگذارد كه آرامش را در خود حفظ كرده است. از این رو آثار این دو هنرمند مادیات را دنبال نمی‌كرد و در جستجوی چیزی برضد آن بود.

او همچنین با اشاره به آثار «كولوویتس» توضیح داد: او موضوعات اجتماعی را مورد نظر داشت و در آثار

هر دوی این هنرمندان می‌توان عناصر روحی و روانی انسان معاصر را مورد توجه قرار داد و كارهایی را مشاهده كرد كه در عین حال درونیات و سادگی انسان را به رخ می‌كشد.

او همچنین با اشاره به عنوان «فراسوی مرزهای وجود» كه برای این نمایشگاه در نظر گرفته شده است گفت: اسم‌هایی مختلفی را برای نمایشگاه در نظر داشتیم اما در نهایت به دنبال آن بودیم تا برپایی این كار فضایی فراتر از رئالیسم را مورد توجه قرار دهیم، زیرا مسوولیت هنرمند این است كه برای زمانه‌ی خود توضیح دهد و در مسیر خود از مرزهای موجود فراتر برود و از آن جا كه ما می‌خواستیم این مرزها را بگشایم چنین عنوانی را برای كار خود انتخاب كردیم.

در عین حال نباید فراموش كرد كه این دو هنرمند با وجود اینكه با هم كار نمی‌كردند، اما اگر به آثارشان توجه كنیم متوجه می‌شویم كه شباهت‌های زیادی در معنی دارد.

گفتنی است: افتتاحیه این نمایشگاه ساعت ۱۶ امروز با حضور مسوولان سفارت آلمان و مدیران فرهنگی ایران در موزه‌ هنرهای معاصر برپا می‌شود.