استاندار تهران نسبت به میزان مصرف بالای آب در استان هشدار داد و گفت: شک نکنید با روند سرعت میزان مصرف آب، موجودی آب تهران در بلندمدت پاسخگوی نیاز شهروندان نخواهد بود.

مرتضی تمدن ضمن بازدید از طرح‌‏های در دست احداث ‌‏شرکت آب و فاضلاب استان تهران در جمع خبرنگاران افزود: خشکسالی‌‏های متعدد طی سال‌‏های اخیر، کاهش نزولات جوی، آلودگی آب‌‏های سطحی و زیر زمینی و مصرف بالای آب موجب شده تا تامین آب تهران در بلندمدت با مشکل مواجه شود.

وی ضمن تاکید بر برنامه‌‏ریزی‌‏های بلندمدت برای تامین آب تهران، به تشریح راهکارهای موجود در این زمینه پرداخت و گفت: استفاده بهینه از منابع موجود، تامین آب از منابع جدیدی همچون سدها و پساب‌‏های تسویه شده و یا انتقال آب از دیگر استان‌‏ها و رشته کوه‌‏های البرز و زاگرس به تهران از مهمترین راهکارهای پیش رو برای تامین آب تهران خواهد بود.

به گفته استاندار تهران در حال حاضر ۷۰ درصد آب تهران در بخش کشاورزی و ۲۷ درصد آن نیز به صورت پرت در شبکه‌‏های شهری مصرف و یا هدر می‌‏رود که باید با استفاده از سیستم‌‏های نوین آبیاری ضمن بالا بردن راندمان بخش کشاورزی، به صورت بهینه‌‏ای از آب کشاورزی استفاده مطلوب شود.

وی بیان کرد: در راستای استفاده بهینه از آب، بخش صنعت بایستی میزان مصرف آب را بر اساس روند کاهشی و محدود طراحی کند.

استاندار تهران در ادامه بر بسته‌‏بندی آب شرب تهران تاکید کرد و گفت: استفاده از آب بسته‌‏بندی شده هم به لحاظ کیفی و هم به لحاظ کمی برای صرفه‌‏جویی و استفاده بهینه از آب مفید واقع شود.

وی خاطر نشان کرد: با سرمایه‌‏گذاری در این زمینه، شاهد تولید انبوه آن و کاهش قیمت تمام شده آب بسته‌‏بندی خواهیم بود.

استاندار تهران همچنین از وجود مدیریت یکپار چه آب در تمام نقاط استان خبر داد و بیان کرد: تمامی برنامه‌‏های موجود در زمینه آب به صورت یکسان در استان به اجرا گذاشته می‌‏شود.