با عقب‌نشینی فیلا در تغییر قوانین كشتی فرنگی، سیستم تمرینات فرنگی‌كاران به حالت گذشته بازگشت.انگار طرح پیشنهادی فیلا درخصوص كشتی فرنگی چندان مورد رضایت و موافقت كشورهای صاحب نام كشتی فرنگی جهان قرار نگرفت و پس از ارائه نظرات منفی ۱۰ فدراسیون كشتی كشورهای مختلف كه مسابقه‌هایی را با مقررات جدید به اجرا گذاشتند ، سرانجام فدراسیون بین‌المللی كشتی از تغییر مقررات پشیمان شد تا همچنان فرنگی‌كاران با مقررات قدیم كه مدت ۴ سال با آن خو گرفته‌اند در مسابقه‌های بین‌المللی و رسمی مبارزه كنند.

محمد بنا، سرمربی تیم ملی كشتی فرنگی بزرگسالان همان‌گونه كه نسبت به تغییرات مقررات واكنش‌ خاصی نشان نداده بود، اكنون نیز درباره بازگشت قوانین گذشته موضعگیری مشخصی نمی‌كند چون معتقد است در هر شرایطی ناگزیر به اجرای مقررات فیلا هستیم. تنها كافی است برنامه‌ریزی و اردوهای منظم را در دستور كار قرار بدهیم؛ آن گاه می‌توانیم كشتی‌گیران را طبق مقررات به شرایط ایده‌آل برای دستیابی به پیروزی و موفقیت برسانیم.

سرمربی تیم ملی كشتی فرنگی درباره وضعیت حمید سوریان و برنامه‌های تمرینی و چگونگی حضور او در مسابقه‌های مختلف گفت: این یك واقعیت مسلم است كه سوریان پس از المپیك با سوریان ۳ سال گذشته تفاوت بسیاری دارد. او در حال حاضر به هیچ وجه از نظر روحی و روانی و آمادگی جسمانی شرایط مناسبی ندارد و باید برای اوجگیری دوباره با تحمل و فرصت كافی او را به آمادگی ایده‌آل بازگرداند. البته در وهله اول سعی ما از نظر روحی و روانی است كه او بداند می‌تواند بازهم قهرمان شود، اما نباید در این هدف عجله كرد.

با برنامه‌ریزی كه برای او انجام داده‌ایم او فعلا تمرینات خود را در مرحله دوم ادامه می‌دهد و از آغاز مرحله سوم به طور شبانه‌روزی به اردو می‌آید. او تمرینات خود را به طور مستمر انجام خواهد داد و در صورت رسیدن به آمادگی مطلوب در مسابقه‌های جام یادگار امام و احتمالا قهرمانی آسیا شركت خواهد كرد، اما هدف اصلی و نهایی او مسابقه‌های جهانی است.

محمد بنا درباره اعزام تیم كشتی فرنگی در مسابقه‌های جام وهبی امره گفت: تا قبل از پایان اردوی دوم (۹ دی ماه)‌ اسامی ۱۰ فرنگی‌كار را اعلام خواهیم كرد. ۷ فرنگی كار كه در قهرمانی كشور رتبه اول را احراز كردند به اضافه ۲ فرنگی‌كار برتر اردو در وزن ۶۰ و یك نفر برگزیده در ۷۴ كیلو تیم اعزامی به تركیه را تشكیل خواهند داد.

سرمربی تیم ملی كشتی فرنگی بزرگسالان در بخش دیگری از این گفتگو تاكید كرد: یكی از اهداف مهمی كه در دستور كار كادر فنی كشتی فرنگی قرار دارد، مساله آینده‌نگری و پشتوانه‌سازی است، به همین دلیل قصد نداریم در مسابقه‌های آسیایی و قهرمانی جهان از یك تیم استفاده كنیم. به طور قطع تیم ملی كشتی فرنگی با ۲ تركیب كاملا متفاوت در قهرمانی آسیا و قهرمانی جهان شركت خواهد كرد.

محمد بنا درباره نفرات حاضر در مرحله دوم اردوی كشتی فرنگی خاطرنشان كرد: در حال حاضر بجز مجتبی باباجان‌زاده و امیرعلی اكبری كه به دلیل مشكلات و بیماری نزدیكان خود و موافقت كادر فنی در اردو نیستند ، سایر دعوت‌شدگان حتی علی اشكانی، فرنگی‌كار كهنه‌كار كشورمان تمرینات منظم و مستمری را پشت سر می‌گذارند.

سعید میرزا شفیع