رایزن فرهنگی آلمان در ایران، برگزاری نمایشگاه آثار دو هنرمند آلمانی در موزه هنرهای معاصر تهران را رویداد بسیار مهمی در روابط فرهنگی دو كشور دانست.

نشست خبری نمایشگاه «فراسوی مرزهای وجود» شامل آثار «ارنست بارلاخ و كته كولویتس» دو هنرمند طراح و مجسمه‌ساز آلمانی صبح امروز با حضور «فیلیز دوراك» رایزن فرهنگی آلمان در ایران، «هایكه اشتوك هاوس» مدیر هنری موزه «ارنست بارلاخ» در هامبورگ آلمان و مسئول برگزاری این نمایشگاه و همچنین غلامعلی طاهری دبیر این نمایشگاه در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

رایزن فرهنگی آلمان در آغاز از حضور «زابینه» و «استفانی» نوه‌های «ارنست بارلاخ» در افتتاحیه این نمایشگاه خبر داد و از برگزاری این نمایشگاه در آغاز دوران مدیریتش در سفارت آلمان در تهران ابراز خرسندی كرد.

وی در ادامه به سابقه همكاری‌های فرهنگی و علمی دو كشور آلمان و ایران اشاره داشت و مبادلات فرهنگی را به عنوان یكی از ابزار مهم و پایدار در اعتمادسازی و تفاهم بین ملت‌ها برشمرد.

فیلیز دوراك به اهمیت برگزاری نمایشگاه این دو هنرمند آلمانی اشاره كرد و گفت: به نظر من با نمایش آثار بارلاخ و كولویتس توانستیم در سال‌های اخیر یك رویداد مهم فرهنگی در روابط ایران و آلمان را رقم بزنیم.

وی اضافه كرد: بسیار مهم است كه بتوانیم در دوران نه چندان آسان سیاسی، گفت و گوی فرهنگی را پابرجا نگه داشته و با برقراری این نمایشگاه انگیزه‌ها و محرك‌های لازم را برای همكاری‌های آتی در زمینه علم و فرهنگ به وجود آوریم.

رایزن فرهنگی آلمان در ایران با بیان این كه مقدمات برپایی این نمایشگاه از دو سال پیش تاكنون در حال انجام است گفت: مقدمات برپایی این نمایشگاه از دو سال پیش با همكاری موزه هنرهای معاصر تهران، موزه ارنست بارلاخ در هامبورگ و موزه كته كولویتس دركلن درحال آماده شدن است و اجرایی شدن آن با حمایت‌های وزارت امور خارجه آلمان و انستیتو گوته بوده است.

وی در ادامه از شالویی سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران تشكر كرد و ابراز امیدواری كرد كه این همكاری‌ها با موزه هنرهای معاصر تهران ادامه یابد و در آینده پروژه‌های مشابهی اجرا شوند.

در ادامه این نشست خبری، «هایكه اشتوك هاوس» مسئول برگزاری این نمایشگاه و مدیر هنری موزه ارنست بارلاخ گفت: من به عنوان مدیر موزه تنها قصد به نمایش گذاشتن آثار این دو هنرمند را نداشتم بلكه می‌خواستم ایده هنری آنها مطرح شود.

وی افزود: آثار این دو هنرمند بر ضد تغییراتی بود كه درجهان صورت گرفته بود، در جهانی كه با همه سرعت درحال حركت است، بارلاخ می‌خواست كه در این جهان پر از سرعت و هیاهو، انسانی را نشان دهد كه آرامش درونی خود را حفظ كرده است، بنابراین باید برای درك آثار این دو هنرمند، به بیش از ۸۰ سال قبل بازگردید و ببینید كه چگونه این دو هنرمند در آثارشان دوری از مادیات را به نمایش گذاشتند و معتقد بودند كه آدمی نباید همه چیز را در مادیات جستجو كند.

مدیر موزه ارنست بارلاخ در ادامه به موضوعات اجتماعی آثار این دو هنرمند اشاره داشت وگفت: در آثار هر دو هنرمند، موضوعات اجتماعی و حالات روحی و روانی مورد توجه قرار گرفته است و می‌توان در آثارشان شاهد سادگی و درونیات انسان بود.

وی با اشاره به معضلات زندگی امروز بشری و گرایشی كه امروزه به سمت موضوعاتی همچون یوگا و مدیتیشن برای كسب آرامش در دنیا وجود دارد گفت: در آثار این دو هنرمند آلمانی كه نزدیك به صد سال قدمت دارند، به این موضوع توجه شده است و این نشان دهنده آن است كه موضوعات آثار این دو هنرمند همچنان به روز است.

وی همچنین برگزاری نمایشگاهی از این دو هنرمند را به طور مشترك به دلیل شباهت موضوعی آثار این دو هنرمند عنوان كرد.

غلامعلی طاهری دبیر نمایشگاه «فراسوی مرزهای وجود» هم در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس، درباره تداوم فعالیت‌های هنری آلمان در ایران گفت: آلمان به نسبت سایر سفارت‌خانه‌ها، فعالیت‌های فرهنگی بیشتری را با موزه هنرهای معاصر تهران بعد از انقلاب ایران داشته است و چندین نمایشگاه هنری تاكنون از آثار هنرمندان این كشور برگزار شده است و این نمایشگاه نیز آخرین آن نخواهد بود.

وی همچنین گفت:‌ طبق مذاكرات صورت گرفته با سفارت آلمان، قرار است نمایشگاهی از آثار هنرمندان ایرانی نیز در آلمان برپا شود.

وی به روند رو به رشد فعالیت‌های برون‌مرزی ایران در زمینه هنری اشاره كرد و از برگزاری نمایشگاهی از آثار هنرمندان هلندی و روسی در ایران خبر داد كه سال آینده برگزار خواهد شد.

طاهری، همچنین از نمایش فیلم مستندی از زندگی و آثار این دو هنرمند آلمانی خبر داد كه از امروز تا پایان نمایشگاه همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۸ به طور پی در پی برای علاقه‌مندان به نمایش درخواهد آمد.

كاتالوگ این نمایشگاه نیز به صورت دو زبانه آماده شده است كه به معرفی این دو هنرمند آلمانی و آثارشان می‌پردازد.

طاهری در بخش دیگری از سخنان خود به شباهت آثار ارنست بارلاخ و كته كولویتس با برخی از هنرمندان دوران انقلاب ایران اشاره كرد و گفت: بعد از انقلاب ایران، برخی از هنرمندان پیرو نگاه اسلامی و انقلابی به سمت آثاری رفتند كه بیشتر به معضلات و مشكلات جامعه قبل از انقلاب می‌پرداخت و در ‌آثار آنها مسائل و مشكلاتی كه ناشی از حكومت و رژیم قبل از انقلاب بود، منعكس شده بود و با این نگاه، دربخشی از آثار این هنرمندان به نوعی اكسپرسیونیسم اجتماعی پرداخته شده بود كه بیانگر رنج‌ها و مشكلات مردم در دوران قبل از انقلاب بود. اما از آن جا كه انقلاب ما برگرفته از ریشه‌های دینی و اسلامی بود، با نگاه هنرمندان اكسپرسیونیست دیگر، از نظر صورت مغایرت داشت اما رفته رفته این قالب در آثار هنرمندان ما تغییر كرد و به سوی نوعی سمبولیسم كشیده شد. بنابراین آثار این دو هنرمند آلمانی «ارنست بارلاخ و كته كولویتس» از نظر بیان ظلم‌ها و پایمال شدن حقوق انسان‌ها از سوی مستكبران، نوعی قرابت وجود دارد.

نمایشگاه «فراسوی مرزهای وجود» شامل ۲۵ اثر مجسمه و ۱۶۷ اثر طراحی از «ارنست بارلاخ» و «كته كولویتس» امروز ساعت ۱۶ در موزه هنرهای معاصر تهران گشایش خواهد یافت و علاقه‌مندان تا ۵ بهمن‌ماه می‌توانند از این نمایشگاه دیدن كنند.