سه هفته از رقابتهای لیگ برتر كشتی آزاد باشگاه های كشور سپری شده و پس فردا شب لیگ برتر كشتی به اوج حساسیت های خود در دور رفت خواهد رسید و كشتی گیران خارجی تیمهای مدعی نقش تعیین كننده ای در حرارت بالا و رقابت سخت و نفس گیر تیمها خواهند داشت.

تیمهای گاز مازندران، راه آهن خراسان و صنایع و معادن همدان، نفت تهران و گراد تهران مدعیان اصلی صعود به دور بعد هستند و با نزدیك تر شدن به دور برگشت رقابت این تیم ها كه بعضاً یك بار هم تا كنون در طول این سه هفته طعم شكست را چشیده اند حساستر و نفسگیر می شود.

در این میان جدال مدعیان صاحبنام اوزان مختلف با یكدیگر و حس انتقام گیری كه از مسابقات قهرمانی كشور و اردوی تیم ملی قبل از المپیك در روحیه اغلب مدعیان لیگی دیده می شود باعث شده تا در طول همین هفته های آغازین لیگ نتایج عجیب و غریبی به دست بیاید.

مهدی حاجی زاده با انگیزه انتقام شكست فینال قهرمانی كشور به مصاف اسماعیل نجاتیان رفت. اصغر بذری برای جبران ضربه فنی تلخ فینال لیگ دو سال پیش با جوكار مصاف كرد.پیكار مهدی حاجی زاده و فریدون قنبری هم جز این نبود كه كری خوانی این دو كشتی گیر شاخص در ۸۴ كیلوگرم پا برجا بود.

عباس دباغی برای جبران مافات با حسن رحیمی جدال كرد و این یعنی لیگ روی غلتك افتاده و این برد و باخت ها در دور برگشت آنقدر بالا خواهد گرفت كه تنور كشتی را بیش از پیش داغ تر می كند. خارجی های لیگ روی تشك خواهند آمد و هر جوان نامدار و گمنام ایرانی می تواند با این هوس كه پشت قهرمان خارجی را به زمین بزند دوبنده بر تن كند.

برای ۹۶ كیلویی ها پیروزی بر گوگشیلیدزه تبدیل به آرزو و آرمان می شود و سایر ۶۰ كیلویی ها به غیر از مراد محمدی هم برای شكست دودایف برنامه ریزی می كنند اما آیا این حرارت داغ مسابقه ها با این حجم از پوشش خبری كه در انتظار حادثه سازان خواهد بود زمینه را برای گرایش جوانترها به سوی دوپینگ مساعد نخواهد كرد

راستی سه هفته از لیگ گذشته و خبری از اعضای ستاد مبارزه با دوپینگ نیست و معلوم نیست كه تا به امروز در همین سه هفته چند جوان جویای نام و مستعد به خاطر دوپینگ حریفان كهنه كار و آزمون پس داده قربانی شده اند.

این واقعیت بر هیچكس پوشیده نیست كه دوپینگ ریشه كشتی را می خشكاند و یك بار دوپینگ می تواند آینده یك جوان با انگیزه و تازه كار را رو به تباهی نهد. امیدواریم مسئولان كشتی حداقل با ما در این هم عقیده باشند كه احتمال دوپینگ در كشتی بسیار بالاست و ورزش اول كشور باید سالم بماند. هنوز یك هفته از مثبت اعلام شدن تست دوپینگ علیرضا غریبی فرنگی كار ایلامی نمی گذرد و این یعنی كشتی و كشتی گیران آنقدر استعداد دارند تا به این پدیده شوم روی بیاورند. سؤال اینجاست كه قدم اول را چه كسی باید بردارد و چه كسی باید این نیاز را برای كشتی احساس كند كه امروز وقت مبارزه با دوپینگ است

آیا پیكار ۸۴ كیلو گرم فلان مسابقه در شهر شمالی كشور از دید كارشناسان مشكوك نبود دیدار ۷۴ كیلو گرم همان مسابقه چطور آیا آن كشتی گیر همدانی ۹۶ كیلوگرم كه سابقه قبلی دوپینگ هم دارد مستعد تكرار جرم نیست

آیا رئیس فدراسیون این نیاز را در بدنه لیگ احساس كرده است آیا محمد علی صنعتكاران از تجربه بالایش بهره ای در این جهت برده است كه لیگ را مستعد دوپینگ دیده باشد.

مجید حاتمی