دبیر نمایشگاه فروش آثار هنری (آرت اکسپو) در تهران، با تاکید بر این که نگاه سفارشی همواره بر هنر حاکم بوده و هست، یادآور شد: سفارش دهنده اصلی خلق آثار هنری، مردم هستند.

"امیر عبدالحسینی"، افزود: در طول تاریخ انقلاب اسلامی نیز شاهد بودیم که گروه نقاشان انقلاب اسلامی به صورت خودجوش و مردمی تشکیل شد، زیرا مردم به عنوان سفارش دهنده اصلی هنر، خواستار هنر روز بودند و از این رو نقاشان آن دوران با ابتکار عمل شخصی،‌ این گروه را در پاسخ به درخواست مردمی تشکیل دادند.

این هنرمند گرافیک و طراح، با نقل قول از "مایکوفسکی" شاعر روسی، خاطرنشان کرد: این شاعر می گوید "شعر، محصول سفارش جامعه است" و به اعتقاد من، می توان این امر را به همه هنرها تعمیم داد. از این رو، افراد جامعه سفارش دهندگان اصلی هنرمند هستند و نوع هنر هنرمند را رقم می زنند.

وی با اشاره به این که سفارش با مقوله هنر عجین و هماهنگ است، افزود: سفارش گرفتن در مقوله هنر، امر نکوهیده ای نیست. از این رو، متولیان هنری کشور باید ضمن فراهم کرذن زمینه فروش آثار هنری هنرمندان در کشور، برای ایجاد تحول در اقتصاد هنر، فعالیت های زیادی را انجام دهند تا هنرمند بتواند هنر خود را به جامعه عرضه کند.

دبیر نمایشگاه فروش آثار هنری (آرت اکسپو) در تهران،‌ خاطرنشان کرد: برپایی اکسپوهای هنری، یکی از فرصت هایی است که سفارش دهندگان اصلی هنر می توانند با سفارش گیرندگان ارتباط مستقیم داشته باشند و آثار هنری بدون واسطه به دوستداران هنر عرضه شود.

دبیر آرت اکسپوی تهران، افزود: از آنجا که این اکسپو همه جانبه بوده و برای ارایه و فروش همه آثار هنری در زمینه هنرهای تجسمی برپا می شود، می تواند به عنوان یک نیازسنجی از مخاطب محسوب شود، زیرا مردم و نهادها با دیدن آثار، انتخاب و خرید آنها، هنرمند را به سمت خواسته های اجتماعی راهنمایی می کنند.

عبدالحسینی، یادآور شد: با برپایی این اکسپو، همچنین هنرمند ایرانی می تواند آثار خود را به جای این که در حراجی های کشورهای دیگر به فروش برساند، در کشور خود و برای مردم خود ارایه کند و این امر موجب می شود اثر هنری به عنوان گنجینه ای برای فرد و یا سازمان درخواست کننده یاقی بماند.

وی با تاکید بر این که فروش آثار در این نمایشگاه به صورت نقدی خواهد بود، گفت: این نمایشگاه فروش، با نمایش ۱۵۰۰ اثر از ۷۵۰ هنرمند و با حضور ۵۷ نگارخانه در تالار وحدت برگزار می شود و بیشتر فروش آثار به شکل نقدی انجام می شود و دستگاه ها و نهادهای دولتی و عمومی نیز با عقد قرارداد، ظرف یک روز باید نسبت به پرداخت بهای آثار خریداری شده اقدام کنند.

عبدالحسینی، در عین حال افزود: خرید این آثار هنری برای نهادها و دستگاه ها ارزش افزوده دارد و در صورت خریداری می تواند به صورت گنجینه هنری برای سازمان و نهاد باقی بماند و در آینده جزو سرمایه سازمان ها و نهادها محسوب می شود.

این هنرمند، با تاکید بر این که شرایط حقوقی پیش بینی شده در قراردادهای فروش آثار بسیار مستحکم است، یادآور شد که براساس یکی از مفاد قرارداد، در صورت پس دادن اثر توسط خریدار، باید ۲۰ درصد قیمت خرید توسط خریدار پرداخت شود.

عبدالحسینی تاکید کرد که در این نمایشگاه کنترل قیمت ها لحاظ شده است و با این که قیمت های اولیه توسط گالری داران گذاشته شده، ولی شورای هنری نمایشگاه قیمت ها را تعدیل کرده است.

به گفته وی تاکنون خریدارانی از کشورهای ایتالیا، قطر، یونان، آمریکا و فرانسه از طریق پست الکترونیک برای خرید از این اکسپو اقدام کرده اند.

نمایشگاه رسمی فروش آثار هنری تهران (آرت اکسپو تهران) از اول دی ماه در تالار وحدت برگزار می شود.