مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی ایران با بیان اینكه توزیع لامپ‌‌های كم مصرف در كشور به مرز ۳۰ میلیون شعله رسیده گفت: تمام لامپ‌های توزیع شده از سوی شركت‌های توزیع برق ساخت شركت‌های ایرانی است.

حسین لوایی با رد این كه توزیع لامپ های كم مصرف به مشتركان ساخت كشور چین است اظهار داشت: ۱۳ شركت تولیدی دارای پروانه از وزارت صنایع و معادن اقدام به تولید لامپ كم مصرف می كنند بنابراین مشتركان برق چنانچه متقاضی دریافت لامپ‌های كم مصرف از شركت‌های توزیع برق هستند توجه داشته باشند كه بر روی جعبه‌های این لامپها باید آرم وزارت نیرو، سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا) و یكی از شركت‌های تولیدی درج شده باشد.

مدیرعامل سازمان بهره وری انرژی افزود: لامپ های تولید داخل از كیفیت مناسب و بالایی برخوردار هستند كه با بهترین تكنولوژی روز دنیا تولید می‌شوند.

لوایی ادامه داد: تمام لامپ های تولید شده و قطعات آن توسط ۴ آزمایشگاه مجهز كنترل می‌شود بنابراین متقاضیان این لامپها توجه داشته باشند كه بر روی جعبه این لامپها شماره تلفن‌های تولید كننده‌ها و سازمان انرژی بهره وری درج شده است تا بتوانند نظرات و پیشنهادات خود را ارائه كنند.

به گزارش فارس، علی‌رغم اختصاص ۱۵۰ میلیارد تومان یارانه از سوی دولت برای تولید و توزیع لامپ های كم مصرف تولید داخل، برخی گزارشها حاكی از این است كه لامپ‌های كم مصرف چینی به جای لامپ‌های تولید داخل در تهران به مشتركین توزیع می‌شود.

این گزارش‌ها حاكی از این است كه لامپ‌های كم مصرف چینی در مناطق شمال غرب تهران مثل مناطق جنت‌آباد و سردار جنگل توزیع شده است.

بنابراین گزارش، قرار است تا پایان سال جاری ۵۰ میلیون شعله لامپ كم مصرف توسط برخی تولید كننده‌های داخلی تولید و توسط سازمان بهره‌وری انرژی ایران و شركت توزیع برق در اختیار فروشندگان، فروشگاه‌های معتبر و منازل مسكونی قرار بگیرد.

گزارش‌ها حاكی از این است كه تاكنون نیز ۲۰ میلیون شعله لامپ كم مصرف در كشور توزیع شده است.

حدود ۱۳ شركت و تولید‌كننده داخلی كه دارای پروانه از وزارت صنایع و معادن هستند باید تا پایان سال جاری ۵۰ میلیون شعله لامپ كم مصرف تولید و توزیع كنند اما بنا به گفته برخی منابع مطلع در بازار برخی از این تولید‌كننده‌ها تولیدات خود را متوقف و به انبارهای خود برای توزیع روی آورده‌اند.

در حال حاضر دو نوع لامپی كه عمدتا توزیع و مصرف می‌‌شود لامپ ۱۱ وات پیچی است كه قیمت تمام شده آن ۲۶۶۰ تومان، میزان یارانه اختصاص یافته دولت ۱۵۱۰ تومان و قیمت مصرف كننده ۱۱۵۰ تومان است.

قیمت تمام شده لامپ ۱۱ وات غیرپیچی نیز ۲۵۹۰ تومان، یارانه اختصاص یافته برای آن ۱۵۹۰ تومان و در نهایت قیمت برای مصرف كننده ۱۰۰۰ تومان است.

قیمت تمام شده لامپ ۲۳ وات پیچی ۳۰۸۰ تومان، یارانه اختصاص یافته برای این لامپ ۲۹۳۰ تومان و قیمت برای مصرف كننده ۱۱۵۰ تومان است.

قیمت تمام شده لامپ ۲۰ وات پیچی ۲۷۸۰ تومان، یارانه اختصاص یافته برای آن ۱۶۳۰ تومان و قیمت برای مصرف كننده ۱۱۵۰ تومان است.