همزمان با برگزاری بزرگترین آرت‌اكسپوی تهران، پیشنهاد ایجاد تقویم رسمی برگزاری نمایشگاه بین‌المللی فروش آثار هنرهای تجسمی مطرح شد.

در نشست خبری كه صبح امروز ـ ۲۴ آذر ماه ـ در تالار وحدت برگزار شده بود، محمود شالویی، رییس دفتر هنرهای تجسمی با اشاره به برگزاری این نمایشگاه در دی‌ماه سال جاری گفت: نمایشگاه بزرگ فروش آثار هنرهای تجسمی با مشاركت بنیاد رودكی از اول تا پانزدهم دی‌ماه سال جاری در تالار وحدت برگزار می‌شود و امیدواریم این اتفاق آغاز راهی برای تحول اساسی در عرصه اقتصاد هنر باشد.

او ادامه داد: در جامعه‌ی امروز باید شرایط بهینه‌ای برای تحول اقتصاد هنر فراهم شود و ما عزم راسخ داریم تا این مقدمات را فراهم كنیم و شاهد یك جهش بزرگ در این عرصه باشیم تا در راستای آن ركود فعلی در آثار هنری را بهبود بخشیم.

مدیر دفتر هنرهای تجسمی تصریح كرد: هنرمندان با عشق دست به خلق آثار هنری می‌زنند كه نمی‌توان آنها را با معیارهای مادی سنجید. اما با گذشت زمان جامعه و دوستداران آثار هنری باید این شرایط را مورد توجه خود قرار دهند و به اطلاع‌ هنر بپردازند.

او با اشاره به برنامه‌های این مركز در بهبود وضعیت هنری جامعه گفت: یكی از برنامه‌های جدی ما در سال آتی تشكیل بازارچه‌های هنری در سواحل دریای خزر است كه با شروع فصل گردشگری در این حاشیه طی سه‌ماه تابستان نمایشگاه‌های خود را برپا خواهیم كرد.

شالویی ادامه داد: برگزاری اكسپو‌های مناطق در شهرهای بزرگی هم‌چون مشهد، تبریز و دیگر استان‌هایی كه آمادگی خود را اعلام كردند از برنامه‌های جدی ما درطول سال است و در كنار آن با پایان یافتن این اكسپو قصد داریم تا مقدمات اكسپوی بعدی را فراهم كنیم، تا در طول سال امكان برگزاری چند نمایشگاه فروش را داشته باشیم.

مدیر موزه هنرهای معاصر درادامه با اشاره به حضور موفق هنرمندان ایرانی در حراجی‌های بزرگ دنیا گفت: این نمایشگاه یك اكسپوی ملی محسوب می‌شود كه در كنار آن به‌دنبال آن هستیم تا این فرصت را در اختیار تمام هنرمندان خود قرار دهیم تا خود و آثارشان را به دنیا عرضه كند. به‌همین دلیل این اكسپو كاملا فراگیر است و باید دامنه‌های آن به‌دیگر كشورها برسد تا از این پس شرایطی فراهم شود تا به جای رفتن هنرمندان ایرانی به حراجی‌های دنیا، خریداران بین‌المللی برای تقاضای آثار ایرانی به‌ كشورمان سفر كنند.

او در پایان گفت: با حمایت‌های وزیر ارشاد، معاون هنری و بنیاد رودكی مكاتبات خوبی با مراكز دولتی، وزارتخانه‌ها و بخش‌های خصوصی صورت گرفته تا این نمایشگاه به‌عنوان یك حركت اصولی، عمومی و فراگیر در جامعه جا بیفتد.

امیر‌ عبدالحسینی، دبیر آرت‌اكسپوی تهران نیز در ادامه عنوان كرد: دبیرخانه این نمایشگاه از سه‌ماه پیش فعالیت خود را در تالار وحدت آغاز كرد و در شروع ملاك اصلی برحضور نگارخانه‌ها بود. با آنها تماس گرفتیم و فراخوان را برای آنها فرستادیم كه قرار بود هرنگارخانه‌ بین ۵ تا۱۰ هنرمند و حداكثر ۲۵ اثر را معرفی كند.

او اضافه كرد: با ارسال آثار و تایید آنها توسط شورای سیاست‌گذاری اكسپو، سایت مجازی این نمایشگاه نیز فعال شد. اما تصمیم گرفتیم در بخش مجزایی حضور هنرمندان مستقل را هم تعریف كنیم كه طی این برنامه‌ریزی موسسه توسعه هنرهای تجسمی این هنرمندان را تحت پوشش خود معرفی كرد. البته دراین بخش الزاما هنرمندان باید حداقل ۴۰ سال سن، ۲۰ سال سابقه كار و تجربه برگزاری چندین نمایشگاه انفرادی و جمعی را داشته باشد.

عبدالحسینی با ارائه آماری از آثار ارسالی به اكسپو خاطرنشان كرد: تاكنون ۱۵۰۰ اثر از ۷۵۰ هنرمند با حضور ۵۷ نگارخانه تثبیت شده است و دركنار آن موسسات دیگری هم‌چون صبا، موسسه حسن اسماعیل‌زاده، تعاونی نگارخانه‌داران و بنیاد آفتاب نیز حضور دارند.

اصغر امیرنیا مدیرعامل بنیاد رودكی نیز در بخش دیگری از این نشست با اشاره به جای خالی این نمایشگاه در عرصه هنرهای تجسمی گفت: تمام تلاش ما براین است تا جایگاه واقعی هنرهای تجسمی را در جامعه به‌ ثبات برسانیم و معتقدیم تنها راه نجات هنر و هنرمندان در این است كه آثار و تولیدات آنها به‌صورت مستقیم عرضه شود. زیرا كه حضور واسطه‌ها همواره باعث ایجاد یك بی‌انگیزگی می‌شود.

او ادامه داد: دستگاه‌های دولتی نیز در حاشیه‌ی این اكسپو موظف هستند، نسبت به خرید این آثار هنری باتوجه به بخشی از بودجه خود اقدام كند. زیرا جامعه ما به سمت‌وسویی پیش می‌رود كه باید این فرهنگ در آن جا بیفتد تا مردم به جای هدیه نقدی از آثار هنری استفاده كنند كه در این صورت اقتصاد هنر فعال شده است و ارزش‌ها و آرمان‌هایی كه به آن وابسته هستیم ترویج می‌دهیم و قدم را برای صدور آثار هنری برمی‌داریم تا در راستای آن هنرمندان نیز بدون داشتن دغدغه‌ی مالی دست به تولید بزنند.

او ادامه داد: برپایی این اكسپو باید در تقویم جهانی اكسپوی آثار هنرهای تجسمی دركنار دوبی، انگلستان و دیگر كشورها به ثبت برسد و با حضور قدرتمند هنرمندان خود را معرفی و خریداران جهان را به كشور دعوت كنیم. از سوی دیگر نباید فراموش كنیم كه این اكسپو ارزیابی از تولیدات سالیان گذشته هنرمندان ایرانی است.

عبدالحسینی در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به خبرنگار ایسنا، درباره‌ی ضمانت فروش این آثار و دریافت نقدی آن توضیح داد: تمام تلاش براین است تا خریداران حتی‌الامكان به‌صورت نقدی خرید كنند، ولی از آنجایی كه متقاضیان دولتی معمولا پول نقد همراه ندارند لذا همان روز قرارداد حقوقی، با آنها تنظیم می‌شود تا ارگان متقاضی ظرف یك‌روز نسبت به پرداخت وجه اقدام كند و بعداز پرداخت كل مبلغ اثر در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد. از سوی دیگر برگرداندن هر اثر تنها در شرایطی اتفاق می‌افتد كه ۲۰‌درصد از مبلغ آن اثر به‌عنوان جریمه از خریدار كسر شود.

او اضافه كرد: این اكسپو قرار بود به‌صورت تخصصی و با عنوان آرت‌اكسپوی نقاشی برگزار شود، اما بعد از نیاز‌سنجی كه توسط شورا صورت گرفت عنوان آن به اكسپوی هنرهای تجسمی تغییر كرد تا ما در كنار آن بتوانیم مخاطبان هنری، مردم، خریداران و دولت را بررسی كنیم و سفارش‌های آنها را مورد ارزیابی قرار دهیم و سلیقه‌ی عموم جامعه را بفهمیم.

عبدالحسینی هم‌چنین درباره‌ی حضور خریداران بین‌المللی در طول این نمایشگاه گفت: رایزنی‌های ما هم‌چنان ادامه دارد و طی۱۰ روز آغاز به‌كار سایت اكسپو نزدیك به ۱۵‌هزار بیننده از كشورهایی هم‌چون فرانسه، ایتالیا، قطر، امارات و ... داشتیم و حتی یكی از معتبر‌ترین كلكسیونرهای فرانسوی نیز ۱۰۰ اثر نمایشگاه را انتخاب و درخواست خود را برای خریداری اعلام كرده است.

او هم‌چنین درباره‌ی چگونگی قیمت‌گذاری آثار این نمایشگاه توضیح داد: بحث قیمت‌گذاری یكی از بحث‌ برانگیز‌ترین مقولات اكسپوهای هنری است، لذا شورای هنری تصمیم گرفت تا قیمت‌های اولیه را از گالری‌دارها دریافت كند و بعد از آن با آمار و ارقام موجود و با نظر نهایی هنرمند و گالری‌دار آن را تعدیل نماید. البته نباید فراموش كرد كه برخی از هنرمندان ما به دلیل بالا رفتن قیمت آثارشان در حراجی‌های بزرگ دنیا حاضر به تعدیل قیمت‌هایشان نیستند. ولی درنهایت ما تلاش خود را به‌كار گرفتیم تا در این اكسپو قیمت‌ها را به بهترین شكل و با توجه به بودجه مخاطبان خود طراحی كنیم.

شالویی در بخشی دیگر از این نشست درباره‌ی امكان برپایی حراجی در حاشیه این نمایشگاه گفت: قطعا دراین اكسپو چوب حراج را به آثار نمی‌زنیم، اما درمورد آثاری كه چند تقاضا دارند شورا تصمیم نهایی را می‌گیرد.

او ادامه داد: خوشبختانه این روز‌ها بازار جهانی نسبت به خرید آثار ایرانی مهیاست. یعنی بازاریابی خوبی دراین عرصه صورت گرفته است و برنامه‌ اصلی ما بر این است تا دركنار بحث فروش جهانی برای ذائقه‌های داخلی كشور نیز برنامه‌ریزی كنیم و فضاسازی جامعه خود را به سمت‌وسویی هدایت كنیم كه ارزش‌ آثار هنری شناخته شود.

عبدالحسینی نیز بر فرهنگ‌سازی در برپایی این نمایشگاه و سایر اكسپوهای هنری تاكید كرد تا در راستای آن این آثار به‌عنوان سرمایه‌ در دست مردم جامعه مطرح شود.

او هم‌چنین درباره‌ی عدم حضور برخی از گالری‌ها در این نمایشگاه گفت: تمامی گالری‌ها مورد نظر ما بودند و حتی شخصا با تعدادی از آنها كه در اكسپوی گذشته نیز نقش جدی داشتند مذاكره كردند و با نظر آنها برنامه‌های این اكسپو را تدوین نمودیم لذا اطلاع‌رسانی ما دراین عرصه كامل بود. اما تعدادی از گالری‌ها به‌دلیل ضعف تكنیكی و فنی آثارشان و برخی به‌ دلیل داشتن آثاری با محتوای صنایع‌دستی از لیست ما حذف شدند و برخی از گالری‌دار‌ها نیز به‌دلیل داشتن فروش مناسب در طول سال، تقاضایی برای حضور در این اكسپو نداشتند.

او ادامه داد: شورای هنری اكسپو تاكید زیادی داشت تا این آثار به لحاظ جایگاه والای هنری مورد ارزیابی قرار بگیرد.

گفتنی است: مراسم افتتاحیه نمایشگاه بزرگ فروش آثار هنری اول دی‌ماه ساعت ۳۰/۱۷ درتالار وحدت برگزار می‌شود.