دبیر آرت‌اكسپوی رسمی تهران از ضمانت حقوقی فروش آثار هنری در آرت‌اكسپو خبر داد.

نشست خبری آرت اكسپوی رسمی تهران صبح امروز با حضور محمود شالویی مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، اصغر امیرنیا مدیر بنیاد رودكی و امیر عبدالحسینی دبیر آرت‌اكسپو در تالار وحدت برگزار شد.

● برگزاری اكسپوهای مختلف تجسمی در استان‌ها

محمود شالویی در ابتدا با اعلام خبر برگزاری آرت‌اكسپوی رسمی تهران از اول دی‌ماه در تالار وحدت، ابراز امیدواری كرد كه برگزاری آرت‌اكسپو آغاز راهی برای تحول در اقتصاد هنر باشد.

وی با اشاره به عزم راسخ مركز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد و بنیاد رودكی بر فراهم كردن شرایط و مقدمات سازنده برای این رویداد گفت: سعی ما بر این است كه با برگزاری آرت‌اكسپو شاهد جهشی در اقتصاد هنرهای تجسمی ایران باشیم،‌به طوری كه در این آرت‌اكسپو، همه هنرمندان امكان استفاده از مزایای هنر ارزشمند خودشان را پیدا كنند.

شالویی به ارزش معنوی و هنری آثار هنرمندان اشاره كرد و گفت: اگر چه هنرمندان آثارشان را با عشق خلق می‌كنند و نمی‌توان با معیار مادی آنها را سنجید اما به هر حال جامعه دوستداران آثار هنری هم باید شرایط هنرمندان را مورد توجه قرار دهند و شرایطی را به وجود آورند كه در اعتلای وضعیت هنری تأثیر به سزایی داشته باشد.

وی همچنین از امكان برگزاری اكسپوهای هنرهای تجسمی در شهرهای مختلف كشور خبر داد و گفت: در نظر داریم اكسپوهای مختلف هنرهای تجسمی را در شهرهایی كه قابلیت و آمادگی برگزاری این اكسپوها را دارند، برگزار كنیم.

شالویی تأكید كرد: پس از پایان یافتن آرت‌اكسپوی رسمی تهران، مقدمات اكسپوی بعدی به سرعت فراهم خواهد شد، به طوری كه ظرف یك سال بتوانیم چندین اكسپوی مختلف را برگزار كنیم.

شالویی به برگزاری اكسپوهای مختلف تجسمی كه تاكنون برگزار شده نیز اشاره‌ای داشت و افزود: تاكنون اكسپوها و نمایشگاه‌های مختلف هنرهای تجسمی از سوی نگارخانه‌ها و نهادهای دولتی برگزار شده است،‌اما آرت‌اكسپو شكل رسمی،ملی و فراگیر دارد كه در تمام رشته‌های مختلف هنرهای تجسمی برگزار می‌شود و به دنبال این هستیم كه فرصت شركت در آن برای همه هنرمندان كشورمان فراهم باشد.

سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران همچنین به گسترده‌تر كردن آرت اكسپو اشاره كرد وگفت: اگر بتوانیم دامنه برگزاری آرت‌اكسپو را گسترده‌تر كنیم، به جای ارسال آثار به خارج از كشور و شركت هنرمندان در حراجی‌های بین‌المللی، امیدوار هستیم شرایطی به وجود آوریم كه خریداران خارجی به سراغ هنرمندان و اكسپوهای ایرانی بیایند.

شالویی تصریح كرد: در همین راستا باید از هنرمندان بخواهیم كه آثار بیشتری را خلق كنند و از دستگاه‌های مربوطه هم باید بخواهیم كه زمینه عرضه این آثار را فراهم كنند.

مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد درباره رایزنی‌ها و نحوه دعوت از دستگاه‌های دولتی برای خرید آثار از آرت اكسپو توضیح داد: از تمامی دستگاه‌های دولتی برای خرید آثار دعوت شده است و همچنین وزیر ارشاد در سطح كلان مكاتباتی را با نهادهای دولتی داشته و در سطوح میانی معاون هنری ارشاد، ‌دفتر هنرهای تجسمی ارشاد و همچنین بنیاد رودكی مكاتباتی را داشته‌اند تا دستگاه‌های دولتی را برای خرید از این نمایشگاه بزرگ ترغیب كنند.

سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران درباره رایزنی‌های لازم برای حضور خریداران خارجی هم گفت: رایزنی‌ها با كشورهای بسیاری در آسیا،اروپا و كشورهای همسایه ایران صورت گرفته و همچنان ادامه خواهد یافت.

● هجوم خریداران خارجی برای خرید آثار هنرمندان ایرانی

محمود شالویی همچنین با بیان این كه خارجی‌ها به هنر ایران بسیار علاقه‌مندند گفت: ظرف دو ماه گذشته بیش از ۱۰ خریدار خارجی برای خرید آثار مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی به ما مراجعه كردند كه به آنها پاسخ منفی دادیم و همچنین خریدای از فرانسه درخواست خرید ۱۰۰ اثر از آثار این مؤسسه را داشت كه تنها ۲۰ اثر را به او فروختیم و برای مابقی آثار از آنها دعوت كردیم به آرت‌اكسپو رسمی تهران مراجعه كنند و در آن جا آثار مورد نظرشان را خریداری كنند.

مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد در ادامه تأكید كرد: برگزاری آرت‌اكسپوی تهران بیشتر به منظور تأمین ذائقه‌های هنری مردم كشورمان است نه تأمین نیاز خریداران خارجی و سعی ما بر این است كه فضای اداری سازمان‌ها و نهادهای مختلف دولتی به آثار هنری فاخر و شایسته مزین شود.

● آثار هنری در ایران چوب حراج نخواهد خورد

وی در ادامه با تأكید بر لزوم برگزاری هر ساله آرت‌اكسپو گفت: باید تقویم مشخصی را داشته باشیم كه هر ساله یك یا دو اكسپوی بزرگ بین‌المللی را با حضور خریداران داخلی و خارجی در كشور برگزار كنیم.

شالویی در ادامه درباره امكان برگزاری حراج آثار هنری در ایران هم گفت: ما چوب حراج به آثار ارزشمند هنری نخواهیم زد اما اگر اثری چندین متقاضی داشته باشد با نظر شورای كارشناسی درباره آن تصمیم‌گیری خواهد شد.

وی درباره موفقیت در فروش آثار این نمایشگاه هم توضیح داد: آرت‌اكسپو نمایشگاه جامعی از همه هنرهای تجسمی است و فراگیر بودن آن بر توفیق آن می‌افزاید ضمن این كه با دستگاه‌های دولتی هم رایزنی شده تا از بودجه نیم‌درصدی خود برای خرید آثار هنری استفاده كنند و خریداران خارجی و حمایت وزارت ارشاد را نیز به همراه داریم.

● بازارچه‌های هنری در سواحل خزر برپا می‌شود

شالویی در ادامه از تشكیل بازارچه‌های هنری در سواحل دریای خزر خبر داد و گفت: برای فصل تابستان و شروع موسم گردشگری، برپایی بازارچه‌های هنری را در سواحل دریای خزر در نظر گرفته‌ایم كه در طول سه ماه تابستان برپا خواهد بود.

● نمایش ۱۵۰۰ اثر از ۷۵۰ هنرمند در آرت‌اكسپو

امیر عبدالحسینی دبیر آرت‌اكسپوی رسمی تهران هم در این نشست به ارایه گزارشی از چگونگی برگزاری پرداخت و گفت: آرت اكسپو از سه ماه پیش كار خود را آغاز كرده و دبیرخانه آن در تالار وحدت فعال شده است، ملاك اصلی ما حضور نگارخانه‌ها در آرت‌اكسپو بود كه فراخوان آن برای همه نگارخانه‌های فعال ارسال و از آنها برای حضور در این نمایشگاه دعوت شد و بر اساس مقررات نمایشگاه مقرر شد هر نگارخانه با مجموع ۲۵ اثر از ۵ تا ۱۰ هنرمند در آرت‌اكسپو شركت كند.

وی به بخش دیگری از آرت‌اكسپو كه حضور هنرمندان مستقل است اشاره كرد و گفت:‌ در بخش هنرمندان مستقل نیز مقرر شد هنرمندانی كه به هر دلیل نمی‌خواهند از طریق یك نگارخانه وارد اكسپو شوند در قالب هنرمندان مستقل در این نمایشگاه شركت كنند و مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی آنها را تحت پوشش قرار دهد و برای جلوگیری از ازدحام متقاضیان در این بخش، محدودیت‌هایی را برای حضور هنرمندان مستقل در نظر گرفتیم كه حداقل سن ۴۰ سال، داشتن ۲۰ سال سابقه هنری و شركت در ۱۰ نمایشگاه هنری از آن جمله بود.

عبدالحسینی درباره‌ آثار رسیده به دبیرخانه هم گفت: تاكنون حضور ۵۷ نگارخانه به همراه مؤسسات و نهادهایی چون مؤسسه فرهنگی و هنری صبا، بنیاد حسن اسماعیل‌زاده، تعاونی نگارخانه‌داران و بنیاد آفتاب در آرت‌اكسپو قطعی شده است و ۱۵۰۰ اثر از ۷۵۰ هنرمند به نمایش درخواهد آمد.

وی افزود: همه نگارخانه‌های فعال برای شركت در آرت‌اكسپو دعوت شده‌اند و تنها چند نگارخانه كه آثار هنری آنها از كیفیت تكنیكی لازم برخوردار نبود و یا از نظر محتوایی با آرت‌اكسپو همخوانی نداشتند،‌ از لیست ما حذف شدند.

● فروش آثار آرت‌اكسپو با ضمانت حقوقی همراه است

دبیر نمایشگاه آرت‌اكسپوی رسمی تهران همچنین درباره ضمانت فروش آثار این نمایشگاه توضیح داد: فروش آثار به صورت نقدی صورت خواهد گرفت اما با نهادهای دولتی كه مایل به خرید آثار باشند،‌قرارداد حقوقی معتبر منعقد خواهد شد كه بر اساس آن، نهادها و مؤسسات دولتی موظفند ظرف یك روز وجه نقد آثار خریداری شده را پرداخت و اثر مورد نظرشان را تحویل بگیرند. همچنین برای بازگرداندن اثر خریداری شده نیز ۲۰ درصد از كل مبلغ اثر را به عنوان خسارت دریافت خواهد شد.

● در آرت‌اكسپو نیازسنجی می‌شود

عبدالحسینی همچنین به بحث نیازسنجی در آرت‌اكسپوی رسمی تهران اشاره داشت و افزود: از ابتدا قرار بود این اكسپو به صورت تخصصی و صرفاً‌ اكسپو نقاشی برگزار شود اما در نهایت تصمیم بر آن شد كه آرت‌اكسپو همه رشته‌های مختلف هنرهای تجسمی را دربر بگیرد تا نیازسنجی مخاطبان صورت بگیرد و مشخص شود كه مردم و نهادهای دولتی چه نوع آثاری را سفارش می‌دهند كه مطمئناً در ارایه آثار دوره‌های بعدی این آرت‌اكسپو مؤثر خواهد بود.

دبیر آرت‌اكسپو درباره استقبال خریداران خارجی هم گفت: سایت آرت‌اكسپو ظرف ده روزی كه راه‌اندازی شده نزدیك به ۱۵ هزار بار دیده شده است و تاكنون از كشورهای فرانسه،ایتالیا، امارات، یونان و قطر ای‌میل‌هایی را دریافت كرده‌ایم و خریداری از فرانسه نیز چندین اثر را از روی سایت آرت‌اكسپو برای خرید انتخاب كرده است.

● تعدیل قیمت آثار هنری در آرت‌اكسپو

امیر عبدالحسینی درباره قیمت‌گذاری آثار این نمایشگاه نیز توضیح داد: قیمت‌های اولیه از سوی نگارخانه‌داران پیشنهاد شد و شورای هنری نیز ارقام پیشنهادی آنها را تعدیل كرد.

وی افزود: قیمت‌گذاری‌ها محصول یك مثلث سه ضلع مخاطب، هنرمند و نگارخانه‌دار است اما برخی از هنرمندان قیمت آثارشان متأثر از حراج‌های جهانی به حدی رسیده است كه حاضر نیستند پایین‌تر از آن بفروشند و ما سعی داریم این تفكر را در قالب برگزاری اكسپو كنترل و تعدیل كنیم.

● فرهنگسازی خرید آثار هنری مهمتر از بازاریابی آن است

دبیر آرت‌اكسپوی رسمی تهران با اشاره به اهمیت بازاریابی در برگزاری آرت‌اكسپو گفت: بازاریابی مقوله بسیار مهمی در گام نخست برگزاری اكسپو است اما مهمتر از آن فرهنگسازی این ماجراست كه مردم و نهادهای دولتی به آثار هنری علاوه بر ارزش معنوی و هنری‌شان به عنوان آثار دارای ارزش افزوده و كالای سرمایه‌ای بنگرند.

● دستگاه‌های دولتی مكلف به خرید آثار هنری هستند

اصغر امیرنیا مدیر عامل بنیاد رودكی نیز با اشاره به لزوم برگزاری آرت‌اكسپو و تداوم آن در طول سال‌های آتی گفت: تنها راه نجات هنر و هنرمند خلق و عرضه مستقیم آثار هنری است چرا كه واسطه‌ها باعث بروز بی‌انگیزگی در هنرمندان می‌شوند و سعی می‌كنند به هر نحوی از آنها سوءاستفاده كنند.

امیرنیا گفت: آرت‌اكسپوی رسمی تهران برای زنده ماندن هنر و هنرمند تشكیل شده و همه مؤسسات و دستگاه‌های عمومی دولتی مكلفند نسبت به خرید آثار هنری اقدام كنند.

● فعال شدن اقتصاد هنر با اهدای آثار هنری به جای سكه

مدیر بنیاد رودكی همچنین به بحث اهدای آثار هنری به جای اهدای وجه نقد و سكه اشاره كرد و گفت: اگر بتوانیم این زمینه را فراهم كنیم كه به جای اهدای وجه نقد و سكه،‌آثار هنری را هدیه كنیم،‌دو قدم برداشته‌ایم كه یكی در راه فعال كردن و اعتلای اقتصاد هنر و دیگری در راستای صدور آثار هنری خواهد بود.

وی اضافه كرد: اگر هنرمندان تولید مستمر و بدون دغدغه مالی را داشته باشند، مسؤولین كشور می‌توانند به هنرهای تجسمی به عنوان یكی از راه‌های درآمد غیر نفتی ایران نگاه كنند.

امیرنیا همچنین گفت: باید برگزاری آرت‌اكسپوی رسمی تهران در تقویم اكسپوهای جهانی همچون لندن و دبی قرار بگیرد و به طور مستمر شاهد برگزاری آن باشیم.

آرت‌اكسپوی رسمی تهران یكم دی‌ماه در تالار وحدت گشایش خواهد یافت و تا ۱۵ دی ماه ادامه خواهد داشت.