گزارش پرویز فتاح وزیر نیرو درباره عملكرد وزارت نیرو در اجرای ماده ۶۴ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی قرائت شد.

فتاح با حضور در جلسه علنی امروز مجلس به مدت سی دقیقه به بیان عملكرد وزارت نیرو در اجرای ماده ۶۴ آیین‌‏نامه داخلی مجلس و به درخواست نمایندگان پرداخت و گزارش از وضعیت آب و سدهای كشور را ارایه كرد.

فتاح در گزارش خود با اشاره به اینكه ایران سرانه آب تجدید شونده ای معادل ۱۹۰۰ متر مكعب در سال یعنی ۲۵ درصد شاخص متوسط جهانی معادل ۷۵۰۰ متر مكعب در سال را داراست اظهار داشت: با افزایش و محدود بودن منابع آب و تغییر آب و هوا شاخص مذكور رشد منفی دارد و پیش بینی می شود در افق ۱۴۰۰ رشد شدید نزولی داشته باشد.

فتاح سیاست‌‏ها و برنامه‌‏های وزارت نیرو را استحصال، نگهداشت، بهره برداری صحیح از منابع آب كشور با رعایت تعادل منطقه ای و اصول توسعه پایدار عنوان كرد.

وی سال آبی ۸۶-۱۳۸۷ را از خشكترین سالهای كشور در دوره آماربرداری ۵۰ ساله دانست و گفت: میزان بارشهای متوسط كشور كه حدود ۲۵۰ میلیمتر در سال است در سال آبی گذشته به ۱۳۸ میلیمتر كاهش یافت و نیمی از منابع آبی كشور حاصل نشد و حجم آب شیرین تجدید پذیر كشور كه ۱۳۰ میلیارد متر مكعب در سال است و ۹۶ میلیارد آن به مصرف می رسد به ۶۰ میلیارد متر مكعب كاهش یافت.

وزیر نیرو تاكید كرد: وزارت نیرو با اتخاذ تدابیر مناسب و مدیریت صحیح مخازن سدها و سایر منابع آب كشور توانست از جیره بندی آب در دوران تابستان خشك سال ۸۷ جلوگیری كند.

وی یادآور شد: عبور از بحران خشكسالی با مدیریت مخازن سدها و تلفیق آبهای زیرزمینی در شرایطی كه می توانست كشور را با بحران مواجه كند از دستاوردهای امسال است. در سال آبی ۸۸-۸۷ كه از اول مهر سال جاری آغاز و اكنون حدود ۸۰ روز از آن سپری شده است وضعیت بارندگی كشور تقریبا عادی (نرمال) بوده و به فضل الهی بخش مهمی از پهنه كشور از شرایط خشكسالی هیدرولوژیكی خارج شده است و در حوضه های دریای خزر، دریاچه ارومیه، مركزی و هامون بارشها حدود ۲۰ درصد بیشتر از متوسط است.

وزیر نیرو در خصوص آبهای زیرزمینی نیز گفت: برای بهره برداری عادلانه و مدبرانه از منابع آبی زیر زمینی چاره ای جز جلوگیری از برداشتهای بی رویه از آب زیرزمینی نیست و باید با كمك و حمایت تمام مراجع و از آن جمله نمایندگان مجلس از حفر چاههای غیر مجاز جلوگیری شود.

فتاح در خصوص آبرسانی به روستاها نیز گفت: كل روستاهای بالای ۲۰ خانوار كشور برابر ۳۷۴۶۷ روستا است كه از این تعداد ۷۰ درصد جمعیت ساكن تحت پوشش شبكه آب شرب سالم قرار دارند تعداد مشتكرین روستایی حدود ۵/۳ میلیون فقره است و طول شبكه آب روستایی ۱۲۱ هزار كیلومتر می باشد.

وی یادآور شد: در حال حاضر ۳۸۷ مجتمع آبرسانی روستایی در ۳۰ استان كشور با هدف آبرسانی به ۶۳۷۵ روستا با جمعیت حدود ۳۰۸۰۰۰۰۰ نفر در حال اجرا است كه در سال جاری عملیات اجرایی و اعتبار مربوط بر اساس سیاست عدم تمركز به استانها واگذار گردیده و پیش بینی می شود تا سال آینده تكمیل و به بهره برداری برسند.

وزیر نیرو در خصوص استفاده از آب بطری نیز گفت: در پنج سال اخیر تعداد كارخانه های آب بسته بندی كشور رشد تصاعدی داشته است در حال حاضر ۱۰۵ كارخانه آب بسته بندی در كشور فعال می باشند و حجم آب معدنی بسته بندی توسط این كارخانه ها حدود ۱۶ میلیون متر مكعب در سال است.

فتاح تصریح كرد: حدود ۱۱۰ كارخانه جدید نیز در دست احداث است كه با فعال شدن آنها حجم آب معدنی بسته بندی به حدود ۹۰ میلیون متر مكعب در سال افزایش خواهد یافت و در كنار فراهم آوردن امكان تامین آب سالم و بهداشتی در كشور از طریق بسته بندی زمینه‌‏های صادرات آن به كشورهای همجوار نیز فراهم خواهد شد.