برگزاری اردوهای تیم ملی کشتی فرنگی و هدف از حضور فرنگی کاران در خانه کشتی سوالی است که ذهن بسیاری از علاقه مندان به کشتی را جلب خود کرده است.

در یک چنین شرایطی که کشتی گیران حاضر در اردوی تیم ملی کشتی فرنگی در آزمون سنجش میزان آمادگی جسمانی حضور یافتند،با ناصر نوربخش که نتایج آزمونها را راضی کننده نمی داند،تماس گرفتیم تا درخصوص بسیاری از مسائل با مربی شهریاری تیم ملی گفت و گویی داشته باشیم.

مصاحبه خبرنگار برنا با نوربخش را در ذیل ملاحظه می فرمایید:

● آقای نوربخش!هدفتان از برگزاری اردوهای مقطعی تیم ملی چیست؟

▪ همانطور که علاقه مندان به کشتی می دانند،دو سالی بود که فرنگی کاران کشورمان به حال خود رها شده بودند.این نیاز را احساس کردیم تا کشتی گیران را به اردو دعوت کرده و انگیزه آنها را افزایش دهیم.

● با این وجود آنها هر روز در اردو به تمرین کشتی پرداخته اند و در آزمونهای سنجش آمادگی هم شرکت کرده اند.بر چه اساسی نتایج آزمون آنها را ضعیف و غیر قابل قبول خوانده اید؟

▪ کار من تدریس مسائل مربوط به آمادگی جسمانی است و با توجه به اینکه سالهاست چنین آزمونهایی را از کشتی گیران می گیرم،با نگاه به نتایج آزمون کشتی گیران متوجه شدم که استقامت آنها خیلی پایین است.

● مگر شما از کشتی گیران دعوت شده به اردو در گذشته آزمون گرفته بودید که با مقایسه رکوردهای قبلی و امروزشان بخواهید میزان آمادگی شان را بسنجید؟

▪ در گذشته برخی از فرنگی کاران حاضر در اردوهای تیم ملی را در تستهای رکوردگیری شرکت داده ایم.ضمناً نرم رکوردها را هم در اختیار داریم و طبق آنها به میزان آمادگی فرنگی کاران پی خواهیم برد.

● به هر حال زمانیکه ما در یک جلسه تمرینی تان حضور یافتیم،شاهد این مسئله بودیم که کشتی گیران در نوبت صبح به انجام تست کوپر پرداخته بودند؛این درحالی بود که شب گذشته در تمرین کشتی حضور داشته اند.چنین وضعیتی در نتایج آزمونشان تاثیر گذار نبوده است؟

▪ تست کوپر آنچنان سنگین نیست که تمرینات روز قبل تاثیر چندانی در نتایج آن داشته باشد!البته روزی که از کشتی گیران تست گرفتیم،شرایط را طوری برایشان فراهم کردیم که با خستگی در آزمون شرکت نکنند!

● بپردازیم به بحث حضور فرنگی کاران در جام وهبی امره به منظور تشویق آنها.آیا واقعا برای تشویق نفرات نخست مسابقات قهرمانی ایران،آنها را راهی ترکیه خواهید کرد؟

▪ بله.

● به هر حال در تنبیه یا تشویق افراد باید هدفی نهفته باشد.هدف شما از تشویق قهرمانان مسابقات شیراز چیست؟آیا اگر آنها را راهی ترکیه کنید،کشتی گیرانی چون سوریان،رضایی و هاشم زاده از سال بعد با انگیزه تشویق شدن،در مسابقات قهرمانی ایران حضور خواهند داشت؟!

▪ البته ما در کنار این تیم،سه کشتی گیر را هم همراه خود به ترکیه خواهیم برد تا در جام وهبی امره حضور داشته باشند.

● با توجه به اینکه در مسابقات قهرمانی ایران در هر وزن چند مدعی اصلی غایب بودند،علی رغم حضور سه کشتی گیر اضافه در کنار تیم،تکلیف سایر نفرات که نامدار؛اما در کنار مانده هستند،چیست؟

▪ به نظر شما اگر از کشتی گیرانی چون سوریان و هاشم زاده دعوت به حضور در جام وهبی امره کنیم،پاسخ مثبت خواهند داد؟!

● جامعه کشتی انتظار دارد که با روی کار آمدن محمد بنا و کادر جدید تیم ملی کشتی فرنگی،دیگر مسائلی چون امتناع کشتی گیران از حضور در اردوها یا تورنمنتها به گوش نرسد.

▪ نمی توانیم به صورت دیکتاتوری با کشتی گیران برخورد کنیم!کشتی ورزشی آماتور است و کشتی گیران خودشان برای اینکه روی کار باشند یا خانه نشین،تصمیم نهایی را خواهند گرفت.

● با این حساب باید حساب ویژه ای روی مصاحبه محمد دلیریان که گفته بود فرنگی کاران غایب در اردو می توانند با قهرمانی در مسابقات انتخابی حقانیت خود را به اثبات برسانند،باز کنیم.چون کشتی ورزشی آماتور است و بر این اساس فرنگی کاران غایب در اردو مختار هستند که تن به تمرینات اردویی ندهند و با کسب عنوان نخست مسابقات انتخابی حقانیت خود را ثابت کرده در مسابقات جهانی حضور یابند.

▪ البته محمد بنا اعتقاد دارد کشتی گیران مدعی تصاحب دوبنده تیم ملی باید در راستای اهداف تعیین شده گام بردارند تا بتوانند ملی پوش شوند.

● اما بنا اعلام کرده که برخلاف گذشته،این بار قانون و کسب موفقیت در مسابقات انتخابی ملاک و معیار ملی پوش شدن است.

▪ به هر حال کشتی گیران اگر هم در مسابقات انتخابی غیبت کنند،پس از قهرمانی در رقابتهای انتخابی موظف هستند که در اردوها حضور داشته باشند و در سیکل تمرینات اردویی حضور داشته باشند!

حسین زارعی