سرمربی تیم كشتی راه آهن مشهد گفت: انستیتو فقط در حد یك اسم است و شرح وظایفی برای آن وجود ندارد.

امیر توكلیان اظهار داشت: انستیتو باید قلب فدراسیون باشد كه در انتخاب مربیان تیم های ملی نقش داشته باشد. برای كمیته های مختلف راهكار ارائه دهد و با كشورهای صاحب كشتی دنیا ارتباط نزدیكی داشته باشد.

وی ادامه داد: ارائه جدیدترین متدهای بدنسازی،‌ جذب مربیان خوب برای برگزاری كلاس های مربیگری، مشاوره دادن به تیم های باشگاهی،‌ بازآموزی مربیان و هم سطح سازی تمرینات در سراسر ایران نیز باید در برنامه های انستیتو قرار گیرد.

مربی تیم ملی آزاد در مسابقات جهانی ۲۰۰۵ بوداپست تاكید كرد: انستیتو باید دید بین المللی داشته باشد و از سایتی فعال و به روز استفاده كند تا برای اهالی كشتی یك بانك اطلاعاتی باشد؛ اما به هیچ كدام از این موارد توجهی نشده است. شاید كمبود بودجه دلیل این ركورد كاری باشد. انستیتو با این حق عضویت های اندك نمی تواند برنامه ها و ایده های خود را اجرا كند. باید بودجه ای مجزا برای آن در نظر گرفت.

نایب قهرمان سابق كشتی جهان عنوان كرد: كمیته های مربیان، پژوهش، استعدادیابی و اتاق فكر باید زیر نظر انستیتو كار كنند. این در حالی است كه هر كدام از این ها سازی جداگانه می زنند. باید ارتباط با دانشگاه های دنیا نیز بیشتر شود. البته ضیا معینی فرد تحصیل كرده و كاردانی است كه از او انتظار بیشتری می رود. شاید به دلیل نامشخص بودن شرح وظایف و نبود بودجه كافی است كه كاری صورت نمی گیرد.

توكلیان كه خود به عنوان مدرس انستیتو در چندین دوره آموزشی حضور داشته اظهار داشت: تاكنون به عنوان مدرس در شش كلاس حضور داشته و گزارش كلاس هایم را به انستیتو ارائه كرده ام. در بین گزارشاتم، چند پیشنهاد نیز داشتم كه به آنها توجهی نشد. شاید از نظر انستیتو اهمیتی نداشته است.