یك نقاش و پژوهشگر معتقد است: نهادهای دولتی با خرید آثار هنری كارشناسی شده از آرت‌اكسپوی رسمی تهران می‌توانند یك گنجینه آثار هنری برای خود ایجاد كنند.

فرح اصولی نقاش و پژوهشگر در گفت و گو با ستاد خبری آرت‌اكسپوی رسمی تهران درباره برگزاری این رویداد هنری در ایران گفت: پیشگویی كردن درباره نتیجه برگزاری آرت اكسپوی وزارت ارشاد كمی سخت است، اما تجربه نشان داده است كه اگر روند برگزاری رویدادهای هنری از این دست با تداوم همراه باشد،مردم كشورمان می‌توانند مفهوم هنر برای مردم و اقتصاد هنری را بهتر درك كنند.

وی با بیان این كه برگزاری اكسپو، كاری بسیار حرفه‌ای است كه در همه جای دنیا برگزار می‌شود گفت: در دیگر كشورهای دنیا، برگزاری برنامه‌های هنری آنها هیچ ارتباطی به تغییر مدیریت‌های دولتی ندارد و برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌های خاص خود را دارند كه در هر دوره به طور منظم انجام می‌شود.

اصولی درباره كارشناسی و قیمت‌گذاری آثار هنری در آرت‌اكسپو هم توضیح داد: قیمت‌گذاری آثار هنری نمی‌تواند تحمیلی باشد، اگر قیمت یك اثر هنری به صورت غیر منطقی و كاذب بالا برده شود، مطمئناً آن اثر فروخته نخواهد شد.

این هنرمند نقاش همچنین پیشنهاد كرد: مدیران نهادها و سازمان‌های دولتی اگر قصد خرید از آرت‌اكسپو را دارند، بهتر است مشاوران هنری برای انتخاب آثار داشته باشند، تا آثاری را خریداری كنند كه گنجینه هنری آن سازمان را تشكیل دهد.

وی همچنین توصیه كرد كه وزارت ارشاد و متولی برگزاری این آرت‌اكسپو از هنرمندان دفاع كند و تضمینی ایجاد كند كه آثار فروخته شده، پس داده نشود و تجارب تلخ اكسپوی قبلی تكرار نشود.

فرح اصولی همچنین درباره استقبال مردم از برگزاری آرت‌اكسپو و تمایل به خرید آثار هم توضیح داد: وقتی آثار هنری بسیار زیاد و متنوعی یك جا به نمایش گذاشته شود كه قیمت‌های متفاوتی دارند، مردم هم ممكن است به خرید برخی از این آثار تمایل پیدا كنند. همان‌طور كه از برگزاری نمایشگاه‌های مختلف بین‌المللی استقبال می‌كنند،‌اما این در صورتی است كه این اتفاق تداوم داشته باشد و هر ساله در زمان و مكان معینی برگزار شود.

این هنرمند نقاش در ادامه پیشنهاد كرد كه هر یك از اكسپوهای مختلف هنرهای تجسمی،‌در یكی از شهرهای مختلف ایران كه قابلیت بیشتری به این منظور دارد برگزار شود.

اصولی گفت: همیشه همه برنامه‌ها در تهران برگزار شده است، در حالی كه دیگر شهرهای بزرگ ایران نظیر مشهد، تبریز،اصفهان و شیراز نیز قابلیت برگزاری اكسپوهای تجسمی و مردم ثروتمند و علاقه‌مند به هنرهای تجسمی را دارند كه دولت می‌تواند با توجه به امكاناتی كه در زمینه بیمه و نحوه نقل و انتقال آثار هنری در اختیار دارد، از ظرفیت هنری و اقتصادی این شهرها نیز برای رشد هنرهای تجسمی ایران استفاده كند.

اكسپوی رسمی تهران یكم تا ۱۵ دی‌ماه در تالار وحدت برگزار می‌شود. آخرین اخبار و اطلاعات مربوط به آرت‌اكسپو و همچنین آثار ارایه شده در این همایش هنری در وبگاه اینترنتی www.artexpo.ir قابل دسترسی است.