هفته دوم رقابتهای كشتی آزاد باشگاهای كشور در شرایطی برگزار شد كه در مشهد و در یك جدال باور نكردنی تیم كشتی گاز مازندران با كلكسیونی از كشتی گیران نامدار و ملی پوشش شكست سنگینی را از میزبان خود راه آهن خراسان متحمل شد. گازی ها در شرایطی رودر روی راه آهن قرار گرفتند كه با مشخص شدن كشتی گیرانی كه می بایست به روی تشك بروند باعث تعجب همگان شدند. كنار گذاشته شدن كشتی گیرانی همچون مسعود اسماعیل پور قهرمان جوانان جهان ،علی اصغر بذری ملی پوش سابق تیم ملی، مراد محمدی نفر سوم المپك پكن و هادی پورعلیجان یكی از آماده ترین كشتی گیران سنگین وزن كشور از همان ابتدا بیانگر این بود كه گازیها حریف را دست كم گرفته بودند و پیروزی در مقابل راه آهن را برای خود كنار گذاشته بودند. اما با شروع رقابت این راه آهنی ها بودند كه با پیروزی پر حرف و حدیث مهرداد حدادی مقابل یاسر خالپور شیرازه تیم گاز از هم پاشاندند. اولین حاشیه این دیدار نیز از همین كشتی اول رقم خورد به نحوی كه در حركت كلینج، داوران دیدار ۲ مرتبه به حدادی اخطار دادند اما پس از اولین اخطار به خالپور امتیاز فنی برای كشتی گیر راه آهن محاسبه شد كه اعتراض كادر فنی تیم گاز مازندران را به همراه داشت.

در ادامه نیز تقی داداشی كشتی گیر ۶۰كیلوی گاز رقابت را به علی خالق زاده واگذار كرد. آلن دودایف روس در وزن ۶۶كیلو مبارزه را از مسعود واحدی برد و حسن طهماسبی در عین ناباوری شكست را ازجعفر قاسمی پذیرفت تا راه آهنی ها در همان ۴وزن اول پیروز از میدان خارج شوند و خیالشان از بابت كسب ۲امتیاز این دیدار راحت شود.

در وزن ۸۴ كیلوگرم اسماعیل نجاتیان از تیم راه آهن به مصاف مهدی حاجی زاده ای رفت كه برای جبران شكست از وی در رقابت های قهرمانی كشور انگیزه بسیار زیادی داشت و حساسیت های این بازی در حالی كه تیم راه آهن پیروزی اش قطعی شده بود باعث ایجاد حواشی زیادی شد. مهدی حاجی زاده از انتهای وقت اول این بازی به داوران اعتراض شدیدی داشت و حاضر به ادامه كار نبود كه پس از دخالت مربیان تیم گاز به تشك بازگشت اما به اعتراض خود همچنان ادامه می داد؛ این كار او با واكنش هواداران تیم راه آهن روبه رو شد كه حاجی زاده با حركت دست به آن ها اعتراض كرد و همین موضوع باعث تشنج در جو سالن شد. مهدی حاجی زاده پس از شكست از نجاتیان در حالی كه اشك می ریخت حاضر به انجام مصاحبه با خبرنگاران نشد. اما در وزن ۹۶ كیلوگرم اباذر اسلامی كشتی گیر تیم راه آهن موفق به شكست رضا یزدانی شد تا ناكامیهای تیم مدعی گاز با این نتیجه كامل شود و دیدار را ۶ بر صفر به سود راه آهن كند اما در آخرین كشتی برگزار شده اشكان ازلی فر با شكست دادن حمید سیفی تنها پیروزی تیم گاز را رقم زد.

● در حاشیه

▪ غلامرضا محمدی سرمربی تیم ملی كشتی آزاد از تماشاچیان ویژه این مسابقه بود و از نزدیك این بازی را تماشا كرد.

▪ به رغم حضور خبرنگاران زیادی در سالن شهدای راه آهن اما متاسفانه جایگاهی برای نشستن آنها در نظر گرفته نشده بود و آنها مجبور شدند تا آخر مسابقه سر پا و در كنار سالن كشتی ها را دنبال كنند.

▪ در هنگام برگزاری این مسابقه هواداران تیم كشتی راه آهن در اقدامی عجیب خداداد عزیزی مربی تیم فوتبال پیام خراسان را تشویق می كردند.

▪ كشتی گیران تیم گاز بعد از پایان مسابقه در رختكن سالن محبوس شدند و اسماعیل دنگسركی سرمربی این تیم ناراحتی خود از عملكرد شاگردانش را به آنها گوشزد كرد.

▪ تماشاچیان ساروی كه به همراه دو دستگاه اتوبوس برای تشویق تیم شهرشان به مشهد آمده بودند در طول مسابقه و بعد از آن اعتراضات شدیدی به نحوه داوری مسابقه و میزبانی راه آهن داشتند.

در دیگر مسابقه های گروه دوم KSB كلاردشت چهار بر سه موسسه عسگری محمدیان را مغلوب كرد و صنایع و معادن همدان با همین نتیجه از سد نیروی زمینی گذشت.

در گروه اول، رقابتها نیز گراد تهران با استفاده از دو ملی پوش المپیكی خود یعنی سعید ابراهیمی و فردین معصومی پنج بر دو مقابل سیمان دورود به برتری رسید تا شاگردان مجید خدایی مربی جوان لیگ در اولین رقابت خود در لیگ امسال به یك پیروزی شیرین دست یابند.

در یكی دیگر از رقابتهای این گروه تیم كشتی نفت تهران مدافع عنوان قهرمانی هفت بر صفر مقابل آزادگان بابل پیروز شد. در این مسابقه مهدی تقوی ملی پوش وزن ۶۶ كیلوگرم ایران شروع خوبی داشت و چهار بر صفر از سد ذبیحی گذشت. حسن رحیمی و ایمان محمدیان هم از جمله كشتی گیران پیروز نفت بودند. اما، در وزن ۸۴ كیلوگرم مسابقه از حالت كشتی خارج شده بود و جدال هل دادن ها را حامد تاتاری از صابر امام قلی پور برد. امام قلی پور هر سه امتیاز خود را با هل دادن حریف به بیرون به دست آورد تا تایم اول را پیروز شود اما در ادامه تاتاری در هل دادن موفق تر بود و با این شیوه حدود ۱۰ امتیاز گرفت تا خنده و تعجب تماشاگران از این نوع مبارزه برانگیزد.

● سرمربی گاز: این باخت یك حادثه بود

سرمربی تیم كشتی گاز مازندران پس از شكست از راه آهن خراسان گفت: آمادگی اتفاقات عجیب را داشتم. اسماعیل دنگسركی افزود: اتفاقات بزرگ همیشه برای تیم های بزرگ رخ می دهد و این باخت ها جزئی از ورزش است. این شكست، تیم گاز را برای ۸ دیدار باقی مانده در لیگ هوشیار تر خواهد كرد. وی با ابراز نارضایتی از عملكرد كشتی گیرانش در این مسابقه تصریح كرد: از كشتی گیرانم انتظار داشتم تحت تاثیر اتفاقات ابتدای مسابقه قرار نگیرند و كار خود را انجام دهند.

وی درمورد عدم استفاده از كشتی گیران شاخص تیمش در این مسابقه گفت: تیم را طوری بستم كه هم در آن كشتی گیر شاخص و باتجربه باشد هم كشتی گیر كم تجربه و به همین دلیل انتظار اتفاقات عجیب را هم داشتم. سرمربی تیم كشتی گاز مازندران درمورد داوری این مسابقه نیز تصریح كرد: به جز در یك وزن داوری ها منصفانه بود كه آن یك مورد هم از قصد نبود اما، همان یك اشتباه در ابتدای رقابت تیم ما را به حاشیه برد. وی خاطرنشان كرد: در وزن ۵۵ كیلوگرم در زمان حركت كلینج، داوران دوباره به كشتی گیر راه آهن اخطار دادند اما، امتیاز فنی را محاسبه نكردند ولی با اولین اخطار به كشتی گیر ما، امتیاز فنی به كشتی گیر راه آهن داده شد و ما در این وزن شكست خوردیم. این اتفاق را نمی توان به حساب اشتباه گذاشت و نمی دانم چرا داوران حاضر به مشاهده فیلم هم نشدند.

دنگسركی با اشاره به اعتراضات شدید "مهدی حاجی زاده" به داوری عنوان داشت: اعتراض او به داوران صحیح نبود و او به اشتباه فكر می كرد كه داوران اشتباه كرده اند و به دلیل عصبانیت زیاد به ما اجازه نداد كه اشتباهش را به او بفهمانیم.

امیر توكلیان سرمربی تیم راه آهن خراسان نیز با ابراز رضایت از عملكرد شاگردانش در برابر گاز مازندران گفت: ما برای این مسابقه برنامه خاصی داشتیم و به پیروزی در مقابل گاز اعتقاد داشتیم هرچند كه حریف ما از وجود كشتی گیران نامداری سود می برد .

هاشم رسایی فر