داوود غفوری رشته كشتی در رده های سنی نونهالان، نوجوانان و جوانان هم چنان چشم انتظار كمك های فدراسیون كشتی و پشتیبانی بخش خصوصی است.

كشتی نیز مانند دیگر رشته های ورزشی استان پیشرفت های زیادی کرده است و در مسابقات استانی و خارج استانی شاهد این امر هستیم. جمعه شب گذشته نیز بار دیگر خراسان شمالی میزبان رقابت های کشتی بود. در این مسابقات، تیم گلستان توانست در مجموع به مقام قهرمانی دست پیدا کند.

با توجه به این که کشتی استان در سال های اخیر موفقیت های زیادی در رده های سنی مختلف كسب كرده است اما به گفته برخی از كارشناسان، این رشته ورزشی در خراسان شمالی، همانند دیگر استان های محروم از جایگاه خوبی در كشور برخوردار نیست و این استان نتواسته است در عرصه رقابت های داخلی، قهرمانانی را در سطح کشور مطرح كند.

یکی از ورزشکاران درباره سطح مسابقات این دوره می گوید: پیشرفت کشتی استان به وضوح قابل مشاهده است و با توجه به این که در مسابقات امسال ورزشکاران زیادی در این دوره حضور پیدا کرده اند رقابت فشرده ای میان آن ها وجود دارد.

یکی از کشتی گیران تیم بجنورد می گوید: هیئت کشتی استان برنامه ریزی دقیقی را انجام داده است تا ما توانستیم با امکانات فراوان و بدون هیچ گونه دغدغه در مسابقات حاضر شویم.

جواد الهیان می افزاید: کشتی استان در حال توسعه است و هر روز به تعداد ورزشکاران این رشته، افزوده می شود.محسن محمدی قهرمان اسبق کشتی معتقد است: کیفیت مسابقات کشتی در این دوره بسیار بالا و چشمگیر است و باید در تمامی دوره ها کیفیت مسابقات را افزایش داد.

محمدی می افزاید: برای توسعه کشتی باید برنامه ریزی دقیق انجام داد به گونه ای که با شناسایی افراد با استعداد در ورزش کشتی روی آن ها سرمایه گذاری کرد.

این قهرمان کشتی بیان کرد: علاوه بر استعدادیابی که کمک بزرگی به پی ریزی کشتی در استان می کند، حمایت و ایجاد انگیزه در بین کشتی گیران می تواند کمک شایانی در این زمینه باشد.

محمدی نداشتن تیم استانی در لیگ کشتی کشور را یکی از كمبودها عنوان كرد و اظهار داشت: داشتن تیم استان در لیگ کشور بسیار حائز اهمیت است زیرا کشتی گیران می توانند با ورزشکاران دیگر استان های کشور به مسابقه بپردازند و سطح خود را با آنان بسنجند.

وی هم چنین نبود حامیان مالی را مشکل اصلی پیش روی توسعه کشتی استان دانست و گفت: در این استان هیچ گونه حامیان مالی خصوصی و دولتی برای کشتی وجود ندارد.

وی کمک های اداره کل تربیت بدنی برای توسعه کشتی را كم دانست و افزود: با این که اداره کل تربیت بدنی کمک های زیادی در این زمینه داشته است، اما این سازمان به تنهایی نمی تواند منابع مالی برای توسعه کشتی را تامین كند.

مربی تیم بجنورد نیز اظهار داشت: امسال برای اولین بار تصمیم گرفته شد که تیم کشتی استان به مسابقات لیگ دسته ۱ کشور اعزام شود.

نیکونژاد افزود: کشتی استان رشد پیدا کرده و زمان بهره برداری از آن فرا رسیده است. وی فشرده بودن رقابت ها و آمادگی بالای ورزشکاران را در مسابقات این دوره عالی ارزیابی کرد و گفت: سطح مسابقات این دوره بسیار خوب بود و کشتی استان توانسته است نسبت به سال های گذشته عرض اندام کند.

این مربی جوان که قهرمانی زیادی در کارنامه خود دارد گفت: کشتی استان از ظرفیت بالایی برخوردار است ولی برای این که کشتی استان پیشرفت کند برنامه ریزی مسئولان باید بنیادی باشد و این کار باید از مدارس شروع شود.

وی خاطر نشان کرد: می توان با برنامه ریزی دقیق و سرمایه گذاری برای نوجوانان و جوانان مسیر را برای کسب قهرمانی آن ها فراهم کنیم.

این مربی کشتی خواستار از بین بردن دوگانگی و حاشیه ها در کشتی استان شد و افزود: کشتی در استان زمانی پیشرفت می کند که تمامی ورزشکاران، مسئولان و مدیران اجرایی ورزش کشتی یکپارچه عمل کنند.

وی هم چنین برگزاری مسابقات تدارکاتی و خارج استانی را مهم ترین عامل کسب تجربه برای ورزشکاران دانست.

نایب رئیس هیئت کشتی استان نیز به خبرنگار ما گفت: در این دوره از مسابقات ۷۰ ورزشکار در قالب ۸ تیم از استان های گلستان، خراسان شمالی و خراسان رضوی در رده سنی بزرگسالان کشتی آزاد با یکدیگر به رقابت پرداختند به طوری که تیم گلستان توانست با غلبه بر حریفان خود به مقام قهرمانی دست پیدا کند، تیم خراسان شمالی دوم و تیم کشتی قوچان از خراسان رضوی نیز سوم شد.

آریایی ادامه داد: هیئت کشتی استان با صرف هزینه و سرمایه گذاری در رده های سنی نونهالان، نوجوانان، جوانان با استفاده از مربیان سازنده و با تجربه به حیات غرور آفرین خود ادامه دهد.

علی آریایی ارتقای سطح كشتی و پشتوانه سازی در ورزش ملی كشور را نیازمند به برنامه ریزی دقیق، علمی و کارشناسی دانست و افزود: به منظور ارتقای سطح كشتی در ایران باید كمیته استعدادیابی در استان ها تشکیل شود تا نیازهای واقعی ورزش استان ها شناسایی و برای ارتقای سطح آن ها برنامه ریزی شود.

وی عنوان کرد: برای ارتقای سطح كشتی در تمام استان ها ضمن تغییر نگرش باید با دید علمی حرکت کرد. نایب رئیس هیئت كشتی خراسان شمالی افزود: خراسان شمالی در رده های نونهالان، نوجوانان و جوانان دارای جایگاه شایسته ای است و همیشه در جمع مدعیان حضور داشته و دارد.وی تصریح کرد: برگزاری مسابقات استانی و برون استانی می تواند موجب ارتقای سطح دانش عوامل اجرایی، مربیان و كشتی گیران این استان شود.نایب رئیس هیئت كشتی خراسان شمالی گفت: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده تلاش خواهیم كرد با برپایی دوره های آموزشی سطح دانش مربیان بومی استان را ارتقا دهیم تا زمینه رشد و توسعه این ورزش اصیل کشور را فراهم كنیم.

آریایی اظهار داشت: برگزاری مسابقات كشتی بومی و محلی در روستاهای منطقه تاثیر زیادی در استعدادیابی نوجوانان، جوانان و گرایش آنان به این رشته ورزشی دارد.

آریایی نیز مانند دیگر ورزشکاران نبود حامیان مالی را مشكل اصلی این رشته اعلام كرد و گفت: در صورتی که بخواهیم چراغ این ورزش را روشن نگه داریم نیازمند حمایت های مادی و معنوی از بخش های خصوصی و دولتی هستیم.

وی خاطرنشان كرد: امكانات ورزشی به طور کامل در اختیار كشتی گیران استان وجود دارد و ورزشکاران این رشته با کمبود امکانات مواجه نیستند و تمام تلاش های هیئت کشتی برای پویایی و رشد رده های سنی نونهالان و نوجوانان است.