نخستین دوسالانه مجسمه‌های شهری با اهدای جوایز به برگزیدگان، شب گذشته به كار خود پایان داد.

حجت‌‌الله ملاصالحی مدیر عامل سازمان زیبا‌سازی شهرداری تهران در مراسم اختتامیه نخستین دوسالانه مجسمه‌های شهری، با اشاره به فقر شهر تهران از نظر آثار حجمی گفت: در شهرداری تهران با طرحی جامع درصدد رفع این نقیصه هستیم و به همین منظور عمارت عین‌الدوله را به نگارخانه برگ اختصاص دادیم تا مكانی برای ارایه آثار هنرمندان باشد و شهرداری نیز از ظرفیت هنری آنها استفاده كند.

وی با اشاره به فعالیت‌های سازمان زیباسازی شهرداری تهران برای تبدیل تهران به شهری مناسب زندگی گفت: ما به دنبال تكمیل پازل هنری شهر تهران هستیم و برای تبدیل شدن تهران به شهر زندگی و آرامش، از ظرفیت‌های هنری همه هنرمندان استفاده خواهیم كرد.

ملاصالحی همچنین در خاتمه از اجرای طرح بزرگ تابلوهای تبلیغاتی در تهران خبر داد.

سیدمجتبی موسوی دبیر اجرایی این دوسالانه هم با اشاره به استقبال هنرمندان از اضافه شدن ۵۰ درصد از آثار ارایه شده در این دوسالانه به فضاهای شهری تهران خبر داد و در ادامه گفت: تا سال آینده ۷۰ اثر حجمی را در فضاهای شهری تهران نصب خواهیم كرد و به این ترتیب بیش از ۱۲۰ اثر حجمی و مجسمه به شهر تهران اضافه می‌شود.

موسوی همچنین از برگزاری دومین دوسالانه مجسمه‌های فضای شهری در پاییز سال ۱۳۸۹ خبر داد.

احمد مسجدجامعی از دیگر حاضران در این مراسم بود كه به دوران وزارت خود اشاره‌ای داشت و گفت: زمانی كه در وزارت ارشاد بودم، افق طرح چشم‌انداز ۲۰ ساله این بود كه ایران به بهترین كشور منطقه تبدیل شود كه به آن ایراد گرفتم و گفتم كه ما در زمینه فرهنگی و هنری برترین كشور منطقه هستیم. اما زمانی كه به شورای شهر آمدم، متوجه شدم كه این برتری ما در شهر دیده نمی‌شود و دیگر كشورهای منطقه در این زمینه از ما جلوتر هستند.

وی به برگزاری نخستین دوسالانه مجسمه‌های شهری اشاره كرد و گفت: با برگزاری این دوسالانه كه در آغاز راه بسیار قوی برگزار شده است، احساس می‌كنم كه می‌توانیم طی ۲۰ سال آینده به برترین كشور منطقه تبدیل شویم.

مسجدجامعی از تهران به عنوان شهر خاطره‌ها یاد كرد و از مدیران شهری خواست تا با مطالعه شهر تهران در اندیشه ایجاد مكتبی با عنوان مكتب تهران باشند كه بتواند بازتاب روح ایرانی در سطح دنیا باشد.

سیدمحمد بهشتی نیز در ادامه مراسم گفت: زمانی به سازمان زیباسازی شهر تهران، فقط به عنوان دستگاه گوارش این شهر نگاه می‌شد. اما امروز این سازمان به دلیل تقاضای مردم، در پیشانی مدیریت شهری قرار دارد.

وی ابراز امیدواری كرد با برگزاری برنامه‌هایی چون دوسالانه مجسمه‌سازی و تعامل شهرداری با هنرمندان، تهران به شهر زندگی تبدیل شود.

در ادامه جوایز برگزیدگان اهدا شد و از كوروش گلناری،محمد بهرامی و زهرا شهامت‌پور تقدیر شد.

جایزه ویژه هیئت داوران نیز با تقدیر از آثار بهروز دارش و بیژن نعمتی‌شریف به ایرج محمدی اهدا شد.

در بخش آزاد این دوسالانه نیز بیژن غنچه‌پور، احمد نادعلیان، آلنا نبی‌اللهی، محمد سالاریان و زهرا بیرجندیان به ترتیب اول تا پنجم شدند.

در مراسم اختتامیه نخستین دوسالانه مجسمه‌های فضای شهری،علاوه بر هنرمندان مجسمه‌ساز، محمدهادی ایازی مشاور عالی شهردار تهران، زهرا رهنورد و جمعی دیگر از مسئولان شهری نیز حضور داشتند.