اولین مرحله اردوی ملی‌پوشان كشتی فرنگی زیرنظر محمد بنا و همراهی مربیانی همچون ناصر نوربخش، ایرج قلاوند، جمشید خیرآبادی و سعید شیرزاد دیروز در تهران به پایان رسید.

از آن جایی كه كشتی فرنگی ایران در المپیك ۲۰۰۸ پكن نتوانسته انتظارات را برآورده كند، به نظر می‌رسد كه مربیان تیم‌ ملی در اولین برنامه‌ریزی‌های خود به دنبال ایجاد تعادل روحی و روانی مناسب و برقراری شرایط ایده‌آل گذشته هستند. مشخصا در این راه آنچه كه باید در اولویت قرار گیرد، بازسازی دوباره كسانی است كه پرچمدار كسب افتخارات این رشته در چند سال اخیر بوده‌اند و امروز متاسفانه متاثر از بعضی شرایط نمی‌توانند تداومی در پیشرفت‌های خود داشته باشند.

حمید سوریان دارنده ۳ مدال طلای جهان ناكام بزرگ این جریان است. او در المپیك شكست خورده، اما تمام نشده است. خیلی‌ها معتقدند كه این كشتی‌گیر طلایی اگر در مسیر درستی قرار گیرد و همچون گذشته عمل كند هنوز هم می‌تواند در جهان بی‌رقیب باشد.

اتفاقا این موضوعی است كه محمد بنا خیلی خوب آن را فهمیده . سرمربی تیم‌ملی به خوبی می‌داند كه بازگشت دوباره سوریان به شرایط خوب گذشته‌اش در حقیقت زمینه‌ساز ایجاد شرایط ایده‌آل برای دیگران است.

سوریان حالا در جمع دعوت‌شدگان به اردو كارهای تمرینی خود را آغاز كرده و مصمم است كه همچنان خود رابی‌رقیب نشان دهد. او تمرینات اولیه را با همراهی نامدارانی نظیر قاسم رضایی و علی محمدی آغاز كرده، اما دوری چهار ماهه از تمرینات بعد از بازی‌های المپیك نشان می‌دهد كه ملی‌پوشان این رشته روزهای سختی را درپیش دارند. اما مهمتر از هر چیزی این است كه سوریان و دیگر همراهانش مصمم هستند كه به كشتی بازگردند. دوری از تمرینات در تمرین دیروز سوریان با محسن حاجی‌پور عضو تیم‌ملی جوانان كاملا مشهود بود اما دارنده ۳ مدال طلای جهان نشان داد كه وی قصد فراموش كردن خاطره تلخ المپیك را دارد.

قاسم رضایی ملی‌پوش وزن ۹۶ كیلوگرم ایران در المپیك نیز با محمدرضا اكبری سرشاخ شد. رقیب اصلی او یعنی محمد قربانی نیز در تمرینات آماده‌تر از سایرین نشان داد تا برای گرفتن دوبنده تیم‌ملی منتظر یك غفلت از سوی رضایی باشد كه مطمئنا این رقابت به سود هر

دو كشتی‌گیر خواهد بود. علی محمدی ملی‌پوش وزن ۶۶ كیلوگرم هم كه همواره از لحاظ تمرین و نظم الگو بوده تلاش می‌كند تا همچنان ملی‌پوش وزن سوم باقی بماند. قرار است مرحله بعدی اردوی تیم‌ملی كشتی فرنگی از روز ۲۵ آذرماه جاری در تهران آغاز شود.

● برگزاری لیگ برتر كشتی فرنگی در ابهام

برگزاری لیگ برتر كشتی فرنگی در پرده ابهام قرار دارد. در حالی كه حدود دو ماه است از اعلام آمادگی پنج، شش تیم برای حضور در لیگ برتر كشتی فرنگی صحبت می‌شود، تا به حال حتی یك قرارداد هم در كمیته لیگ به ثبت نرسیده است تا عملا هیچ اقدامی برای برگزاری لیگ فرنگی صورت نگرفته باشد.

با توجه به اینكه برنامه‌های تیم ملی كشتی فرنگی نیز آغاز شده است، این احتمال وجود دارد تا لیگ برتر فرنگی به سرنوشت دو سال قبل دچار شده و اصلا برگزار نشود. سال قبل دانشگاه آزاد عنوان قهرمانی این رقابت‌ها را به دست آورد.