سد خداآفرین بزرگترین سد مخزنی شمال غرب ایران با حضور معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران به بهره برداری رسید.

به گزارش واحد مركزی خبر معاون اول رئیس جمهور در مراسم آغاز بهره برداری از این سد در شهرستان كلیبر گفت : ساخت سدهای برق آبی از اولویت های كاری دولت است .

داوودی افزود : ساخت سدهای برق آبی در برنامه چشم انداز توسعه كشور جایگاه ویژه ای دارد و اكنون ۳۴ میلیارد مترمكعب مخزن سد در ایران وجود دارد كه ۸۰ درصد آنها برق آبی است .

وی تصریح كرد : اكنون ۹۵ سد در ایران همزمان در حال ساخت است و اگر مجلس شورای اسلامی حمایت كند و اعتبارات به موقع تخصیص یابد می توانیم دو سه برابر این ظرفیت سدسازی كنیم .

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینكه از نظر منابع آبی جز كشورهای فقیر هستیم گفت به توسعه سرمایه گذاری در صنعت سدسازی نیاز داریم و در این راه حمایت مجلس بیش از پیش ضروری است .

داوودی همچنین گفت : سد خداآفرین بر اساس موافقت نامه ای كه بین ایران و جمهوری آذربایجان منعقد شده بود ساخته شد و هر كدام از دو طرف ۵۰ درصد سرمایه گذاری در آن را تقبل كرده بودند و درآمد حاصل از آن نیز به صورت مساوی میان دو كشور تقسیم خواهد شد.

وی ادامه داد : طبق این توافقنامه همچنین قرار است دو نیروگاه یكصد مگاواتی برق آبی نیز در كنار این سد ساخته شود و ساخت آن به زودی آغاز خواهد شد.

معاون اول رئیس جمهور باردیگر تصریح كرد : سد خداآفرین از سدهای بزرگ كشور است و دریاچه عظیمی كه با آبگیری آن ایجاد خواهد شد تحول عمیقی در ایجاد اشتغال شیلات گردشگری ایجاد صنایع مختلف و افزایش درآمد مردم منطقه خواهد داشت .

وی ابراز امیدواری كرد : ساخت این سد زمینه توسعه منطقه و دوستی بلند مدت بین دو كشور ایران و جمهوری آذربایجان را فراهم كند.

داوودی با اشاره به اینكه سد خدا آفرین دومین سد مشترك ایران و جمهوری آذربایجان است از توافق ایران با جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای ساخت دو سد دیگر خبر داد و گفت : اكنون مطالعات ساخت سدهای اردوباد ـ مارازاد در مرز جمهوری نخجوان و بقری ـ اشتبین در مرز جمهوری ارمنستان در حال اجراست .

فتاح وزیر نیرو هم در مراسم بهره برداری سد خداآفرین با بیان اینكه از سه سال گذشته اعتبارات سد خداآفرین هر سال به صورت صددرصد تخصیص یافته است گفت : برای تكمیل این سد ساخت سد تنظیمی قزقلعه سی و نصب نیروگاههای برق آبی روند خصیص كامل اعتبارات در سال آینده نیز ادامه خواهد یافت .

سد خداآفرین در شهرستان كلیبرآذربایجان شرقی از نوع خاكی با هسته رسی است و حجم مخزن این سد یك میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مكعب است كه قابلیت تنظیم دو میلیارد متر مكعب آب را دارد.

این سد می تواند ۸۰ هزار هكتار از اراضی پایاب را آبیاری كند كه ۷۰ درصد آن در استان اردبیل و ۳۰ درصد در آذربایجان شرقی قرار دارد.

ارتفاع سد خداآفرین ۶۴ متر و طول تاج آن ۴۰۰ متر است و برای ساخت آن حدود ۲۳۵ میلیارد تومان هزینه شده است .

این سد دارای تاسیسات نیروگاه برق آبی است و قرار است دو نیروگاه یكصد مگاواتی نیز در كنار آن ساخته شود.

عملیات اجرایی ساخت سد كه در ۲۴۰ كیلومتری شمال شرق تبریز قرار دارد از سال ۷۹ آغاز شد .