مدیر عامل شركت آب و فاضلاب استان تهران گفت: با همكاری مردم سرانه مصرف آب تهران در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵/۲ درصد كاهش یافته است.

داود ملایی مدیر عامل شركت آب و فاضلاب استان تهران دیروز در یك نشست مطبوعاتی با بیان اینكه سال جاری به لحاظ رشد جمعیت و محدودیت منابع آبی سال سختی بود، اظهار داشت: اواخر سال گذشته طبق آمار هواشناسی مشخص شد كه در سال آبی جاری نسبت به حداقل پیش بینی‌های موجود، نزدیك به ۱۸۰ میلیون متر مكعب كمبود آب وجود خواهد داشت.

وی در ادامه گفت: به همین منظور در دو محور تجدید نظری در برنامه‌ریزی‌ها انجام شد كه محور اول آن مربوط به اموری بود كه شركت را در استفاده از آب‌های زیرزمینی كمك می‌كرد و محور دوم در جهت ترغیب مردم و رسانه‌ها برای صرفه‌جویی در مصرف آب تنظم شده بود.

مدیر عامل شركت آب و فاضلاب استان تهران گفت: در حال حاضر در استان تهران و ۵۴ شهری كه مدیریت تامین و توزیع آب آن به عهده شركت آب و فاضلاب است مشكلی از نظر كمبود آب وجود ندارد.

به اعتقاد وی اگر بارندگی در حوزه سدهای تامین كننده آب تهران از قبیل سدهای لار، لتیان، طالقان و كرج مناسب باشد و هدایت آبها به نحو مناسبی انجام شود، نگرانی‌ها برطرف خواهد شد.

وی اظهار داشت: بارندگی در حوزه‌های سدهای تامین كننده آب تهران به نسبت سال گذشته ۳ میلیمتر افزایش داشته است.

ملایی در مورد وضعیت سد كرج گفت: در سال آبی جاری میزان بارندگی در این سد ۸/۶۴ میلیمتر بود كه با توجه به بارش ۶/۵۴ میلیمتری در مدت مشابه سال گذشته رشد ۶/۱۸ درصدی را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینكه حجم مفید سد كرج امسال ۴/۹۴ میلیون متر مكعب است، گفت: این رقم سال گذشته ۸/۱۲۱ میلیون متر مكعب بود.

وی گفت: بارندگی در حوزه سد لتیان در سال جاری ۶۴ میلیمتر و در سال گذشته ۵/۶۵ میلیمتر بوده است كه نشاندهنده كاهش ۳/۲ در صدی بارندگی در حوزه این سد است.

ملایی در ادامه افزود: حجم مفید سدلتیان در سال جاری ۳۴ میلیون متر مكعب است كه این رقم در سال گذشته ۶۰ میلیون متر مكعب بوده است.

مدیر عامل شركت آب و فاضلاب استان تهران در مورد وضعیت سد لار به خبرنگاران گفت: امسال در این منطقه ۱۳۰ میلیمتر و در سال گذشته ۸/۱۲۷ میلیمتر بارندگی بوده كه حاكی از رشد ۲/۳ درصدی بارندگی در حوزه سد لار است.

ملایی افزود: حجم مفید سد لار در سال گذشته ۴/۸۵ میلیون متر مكعب بوده ولی امسال حجم مفیدی نداشته است.

وی با اشاره به حجم مفید ۱۵۷ میلیون متر مكعبی سد طالقان در سال جاری، خاطر نشان كرد: تمامی آمار، مربوط به سال آبی جاری است و لذا بارندگی‌ها با توجه به شروع سال آبی آمار خوبی داشته است.

ملایی در مورد اقدامات انجام شده گفت: ۵/۴ متر مكعب ظرفیت‌سازی به منظور برداشت از آب‌های زیرزمینی، تجهیز ۱۵۴ حلقه چاه، جبران ۱۸۰ میلیون متر مكعب كمبود آب، حفر ۱۴۰ حلقه چاه و تجهیز و بهره‌برداری از ۱۱۷ حلقه چاه از اقدامات انجام شده است.

وی در مورد دیگر اقدامات انجام شده به ایجاد ۱۸۹ كیلومتر خط انتقال ایجاد شده، ۲۱۵ كیلومتر اصلاح شبكه، ۴۰ هزار متر مكعب احداث مخزن و احداث و تجهیز ۹ ایستگاه پمپاژ اشاره كرد.

وی گفت: با همكاری مردم، رسانه‌ها، نشست‌ها و اطلاع رسانی‌های انجام شده، سرانه مصرف آب تهران ۵/۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش یافته است.

ملایی با بیان اینكه حجم مصرف آب استان تهران در سال جاری معادل ۵/۱ میلیارد متر مكعب پیش‌بینی شده بود، خاطرنشان كرد: در پیش‌بینی‌های بعمل آمده برای مقابله با آثار خشكسالی مبلغ ۵۳ میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود كه به خاطر حساسیت موضوع، كار با اتكاء به اعتبارات داخلی شركت آب و فاضلاب شروع شد.

وی تصریح كرد: با این وجود دولت نیز اعتباری معادل ۱۷ میلیارد تومان به این امر تخصیص داد كه تا كنون ۱۰۰ درصد آن پرداخت شده است.

مدیر عامل شركت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به اینكه دولت در سال جاری ۳۲ میلیارد تومان برای بخش آب و ۵۳ میلیارد تومان برای عمران شهری پرداخت كرده است، گفت: تا كنون در مجموع رقمی معادل ۱۰۲ میلیارد تومان از منابع عومی و دولتی دریافت شده است.

ملایی در مورد طرح آب رسانی ماملو گفت: طرح آب رسانی ماملو جزء پروژهای ضروری است كه قابلیت ذخیره ۱۰۰ میلیون متر مكعب آب برای شهر تهران را دارد.

وی با اشاره به رشد فیزیكی ۲۵ درصدی خط انتقال این طرح، خاطرنشان كرد: در حال حاضر مذاكرات برای انتخاب پیمانكار تصفیه‌خانه در حال انجام است و ۱۰ میلیارد تومان بودجه نیز برای پیشبرد اهداف این طرح تعیین شده بود كه با دستور وزیر و افزایش ۳ برابری اعتبار، این رقم به ۳۰ میلیارد تومان رسیده است.

ملایی در مورد زمان پایان این طرح گفت: نیاز به این طرح حتی امروز هم وجود دارد و اتمام هرچه سریعتر آن به نفع تهران است ولی حجم اعتبارات و تخصیص‌ها یكی از مهمترین عوامل تعیین‌كننده زمان پایان است.

وی زمان اتمام طرح را با توجه به اعتبارات فعلی، ۴ سال آینده ذكر كرد و در مورد احتمال آلودگی آب تهران گفت: ۸۰ درصد آب شهر تهران به وسیله آب‌های سطحی سدهای تهران تامین می‌شود كه این آب‌ها از بهترین آب‌های منطقه بشمار می‌رود.

وی گفت: بقیه منابع آبی تهران به وسیله آب‌های زیرزمینی برداشت می‌شود كه در این مورد ۲۸ باب آزمایشگاه فعال در سطح استان تهران كار نظارت این چاه‌ها را بر عهده دارند.

ملایی در ادامه افزود: به غیر از آزمایشگاه‌های آبفا، دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشكی تهران نیز بر كیفیت آب تهران نظارت عالی دارند و حتی استاندار تهران هم عدم مشكل آلودگی آب تهران را تایید كرده است.

مدیر عامل شركت آب و فاضلاب استان تهران در مورد نشست زمین و ارتباط آن با برداشت آب‌های زیرزمینی گفت: برداشت بیش از حد آب‌های زیر زمینی از سفره‌های زیر زمینی باعث نشست زمین می‌شود كه البته آبفا تنها برداشت كننده از این آب‌ها نیست،بلكه شهرداری نیز به منظور آبیاری فضای سبز ۳۰۰ میلیون متر مكعب از آبهای زیرزمینی برداشت می‌كند.

وی خاطرنشان كرد: علاوه بر این برداشتهای دیگری نیز برای كشاورزی، صنعت و آب شرب هم صورت می‌گیرد.

ملایی در مورد فاضلاب تهران گفت: پروژه فاضلاب استان تهران باید سرعت بیشتری پیدا كند اما این امر ممكن نیست مگر با توجه بیشتر مسئولین كه اعتبارات ۳ برابر شده ولی این نیاز بیشتر از این است.

مدیر عامل شركت آب و فاضلاب استان تهران در مورد تعرفه آب درسال آینده گفت: قیمت ۲۳۰ تومان برای هر متر مكعب ربرای سال آینده در نظر گرفته شده است.

ملایی در مورد قطعی آب گفت: با همكاری مردم شاهد قطعی آب نخواهیم بود ولی در مورد سد لار و لتیان هنوز نگرانی رفع نشده است به همین دلیل از این دو سد آب كمتری برداشت می‌شود.

وی در مورد تفكیك آب شرب از آب بهداشتی گفت: این طرح نیاز به سرمایه گذاری بالایی دارد و اكنون كه ۱۶ هزار و ۵۰۰ كیلومتر شبكه‌گذاری لوله آب وجود دارد كه نیاز به همین مقدار لوله گذاری می‌باشد.

ملایی در ادامه گفت: این طرح كمكی به صرفه جویی نمی‌نماید و احتمال مصرف بیش از حد آب بهداشتی را افزایش می‌دهد، همچنین آب بهداشتی باید تصفیه شود و تفاوت زیادی در تسویه با آب شرب ندارد.